Pasaulyje

2019.08.09 13:56

Baltijos šalyse tarnaujančių NATO karių artimiesiems – grasinimai telefonu

BNS2019.08.09 13:56

Nyderlandų kariškių, 2017 metais tarnavusių NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse, artimuosius telefonu baugino angliškai su rusišku akcentu kalbėję nežinomi asmenys, penktadienį rašo Nyderlandų leidinys „De Telegraaf“.

„Tuo metu, kai 2017 metais F-16 pilotai iš Nyderlandų saugojo dangų virš Estijos, Latvijos ir Lietuvos, nežinomi asmenys, kalbėję angliškai su rusišku akcentu, skambino į namus jų partneriams. Jie smulkiai klausinėjo, ką daro jų partneriai Baltijos valstybėse, ką jie apie tai galvoja, ir kalbėjo, jog būtų geriau, jei jie liautųsi ir grįžtų namo“, – rašė laikraštis.

Kiek žmonių buvo bauginami telefonu, neaišku.

Interviu radijui „NOS Radio 1 Journal“ strateginių studijų centro „Clingendael“ gynybos ekspertas Dickas Zandee sakė, jog tai „gerai žinomas reiškinys, bet apie tai paskelbta pirmą kartą“.

Pasak jo, skambučiai „tikriausiai buvo iš Rusijos“ ir tai parodo, kokios pažeidžiamos yra ryšių sistemos kalbant apie Rusijos šnipinėjimą.

„Mums taip pat žinoma apie tokius reiškinius pajėgose, dislokuotose Lietuvos teritorijoje. Juos reguliariai persekioja „troliai“, veikiantys iš Rusijos teritorijos“, – pažymėjo D. Zandee.

Skambučiai namų telefonais prasidėjo po to, kai pilotai paskambino į namus iš savo telefonų, rašė „De Telegraaf“. Šiuo metu misijos kariams nebeleidžiama skambinti namo visiems prieinamais tinklais. Dabar tai daryti leidžiama tik su išankstinio apmokėjimo vietos SIM kortele.

Nyderlandų karinės žvalgybos tarnyba (MIVD) žino apie minėtus skambučius namo, bet apie tai nedetalizuoja.

Nyderlandai jau nedalyvauja NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse, tačiau 270 olandų karių dar tarnauja Lietuvoje dislokuotame NATO batalione.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.