Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.08 18:58

Protestai Maskvoje iš pirmų lūpų – lietuvė papasakojo, kodėl rusai nepraranda vilties

Maskvoje kelias savaites nerimsta mitingai, kilę po to, kai opozicijos atstovams buvo uždrausta dalyvauti savivaldybės tarybos rinkimuose. Mitingų metu buvo sulaikyti tūkstančiai protestuotojų, pareigūnai naudojo jėgą, tačiau protestus savo akimis stebėjusi lietuvė sakė, jog vilties rusai nepraranda.

Rugpjūčio 3 dieną vykusiame mitinge dalyvavusi ir represijas savo akimis mačiusi lietuvė LRT RADIJUI sako, jog šis mitingas buvo kuklesnis nei vykę liepos pabaigoje.

Liepos 27-osios mitinge Maskvoje dalyvavo apie 22 tūkst. protestuotojų, o nesankcionuotame rugpjūčio 3 dienos mitinge protestuotojų skaičius siekė kelis tūkstančius.

„Buvo pasirinkta strategija visiems žmonėms rinktis ne vienoje vietoje, o bulvaruose (...) tokiu ratu miesto centre žygiuoti. Tai buvo veikiau eisena, žmonės nuolat judėjo, jei esi vienoje vietoje, neįmanoma suskaičiuoti žmonių“, – sakė ji.

Mitingai surengti uždraudus opozicijos kandidatams dalyvauti Maskvos savivaldybės tarybos rinkimuose. Protestuojama už opozicijos politinius veikėjus, kurie buvo sulaikyti demonstracijų metu ir vis dar nėra paleisti laisvėn.

Lietuvė sako, jog tarp protestuotojų nuolat tvyrojo įtampa, baimė ir pyktis, mitingo dieną į Maskvą buvo atvežta specialiųjų dalinių pareigūnų iš kitų miestų.

„Nuolat esi apsuptas. Tiesiog stovi ir kartais iš niekur nieko pro tave praeina grandinė apsirengusių tamsių „robotų“, kurie tave gali tiesiog paimti“, – pasakoja moteris.

Ji teigia, kad pasipiktinę rusai demonstracijose dalyvauja nepaisydami didelės galimybės, kad bus sulaikyti, gaus baudą ar net bus pasodinti į kalėjimą.

„Žmonės tikrai įsiutę“, – teigia ji.

Protestuose, anot lietuvės, dalyvauja daug jaunimo, studentų, taip pat ir vidutinio amžiaus rusų bei senjorų. Vienam iš prestižinio Maskvos universiteto studentų už viešų pareiškimų rašymą dabar pareikšti kaltinimai už trukdymą rinkimų komisijos darbui.

„Dabar bando studentą, jauną žmogų pasodinti į kalėjimą 5 metams“, – pasakoja lietuvė.

Prieš rugpjūčio 3 d. mitingą visi opozicijos nariai buvo sulaikyti, todėl nedalyvavo akcijoje, joje nebuvo politinių lyderių.

„Anksčiau jie kalbėjo ant scenos, sakė padrąsinimo kalbas kovoti už savo laisvę, ginti teises. Tikrai įkvepiančiai“, – sakė moteris.

Ji teigė bendravusi su jaunais rusais, kurie tiki, kad mitingai neišsikvėps ir prisidės prie padėties Rusijoje pokyčio.

„Mitingai skiriasi nuo ankstesnių, seniai nebuvo nepertraukiamų mitingų grandinės, nes žmonės buvo labai įbauginti po 2012-ųjų aršių mitingų“, – teigė lietuvė.

„Daugelis rusų nori permainų, žino, kad dabartinė valdžia bloga, pavargo nuo propagandos ir korupcijos, nuo to, kiek pinigų privagiama. Žino, kad šalis turi potencialą augti ekonomiškai ir visaip kaip, bet tiesiog yra smugdoma“, – sakė lietuvė.

Tačiau, pasak LRT RADIJO pašnekovės dalis gyventojų pasyviai žvelgia į savo šalies politinį gyvenimą: „Netiki, kad pakeis valdžią ir kas nors pasikeis. Tačiau vilties yra.“

Viso pokalbio klausykite laidos įraše nuo 1:38.40 min.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi