Pasaulyje

2019.08.08 13:08

Lenkijoje uždrausta Hitlerio gimtadienį šventusi neonacių organizacija

BNS 2019.08.08 13:08

Lenkijos teismas trečiadienį uždraudė neonacių organizaciją, 2017 metais surengusią Adolfo Hitlerio gimtadienio šventę, kuri buvo slapta nufilmuota, o vaizdo įrašas vėliau parodytas per vietos televiziją. 

Pietinio Glivicių miesto teismas nusprendė, kad renginį organizavusios organizacijos „Išdidumas ir modernumas“ (DiN) nariai žinojo, kad tai buvo nacizmo propagavimas, o tai draudžia šalies įstatymai.

„Nėra jokių abejonių dėl to renginio pobūdžio“, – sakė teisėja Božena Klimaszewska savo nutartyje.

Slapta nufilmuotas renginys per televiziją TVN24 buvo parodytas 2018 metų sausį. Šis vaizdo įrašas sukėlė didžiulį triukšmą Lenkijoje, kur dar gyva atmintis apie nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais.

Pietvakarių Lenkijoje nufilmuotame vaizdo įraše matyti, kaip grupė vyrų, vilkinčių uniformas su nacistine simbolika, rodo nacių pasisveikinimo gestą.

Lenkijos vidaus saugumo agentūrai pavyko nustatyti trijų vaizdo įraše matomų vytų tapatybes; jie buvo areštuoti.

Per kratas šių asmenų gyvenamosiose vietose buvo rasta įvairios nacistinės atributikos, uniformų, vėliavų bei literatūros, taip pat nelegalus šaunamasis ginklas.

Renginio metu ant medžių buvo iškabintos didžiulės raudonos vėliavos su svastika, taip pat įrengta pakyla su Hitlerio portretu.

Šventės dalyviai aidint nacių kariniams maršams apipylė degiuoju skysčiu ir padegė didžiulę medinę svastiką, pritvirtintą prie vieno iš medžių.

Antrasis pasaulinis karas prasidėjo, kai 1939 metų rugsėjį nacistinė Vokietija įsiveržė į Lenkiją.

Per nacių okupaciją, kuri tęsėsi iki 1945 metų, žuvo apie 6 mln. Lenkijos piliečių, pusė jų – žydai.