Pasaulyje

2019.08.08 12:18

Australijos Žvalgybos komiteto vadovas: Kinija primena nacių Vokietiją ir Stalino SSRS

ELTA 2019.08.08 12:18

Kinija pasmerkė vieno Australijos parlamentaro pastabas, kuriose jis teigė, kad šiuolaikinis Pekinas primena nacistinę Vokietiją arba Josifo Stalino vadovaujamą Sovietų Sąjungą, rašė „Deutsche Welle“.

Ketvirtadienį Australijos parlamento Žvalgybos komiteto vadovas Andrews Hastie laikraštyje „Sydney Morning Herald“ išspausdino komentarą, kuriame teigė, kad Kinija per ateinančius dešimt metų išbandys Australijos demokratines vertybes, ekonominius išteklius ir saugumo padėtį.

A. Hastie augančio Kinijos pajėgumo situaciją ir jos santykį su Australija palygino su Prancūzijos nesėkme apsiginti nuo nacistinės Vokietijos arba Vakarų nesugebėjimą adekvačiai įvertinti J. Stalino Sovietų Sąjungos pajėgumo. Kitaip tariant, Australijos žvalgybos komiteto vadovo straipsnyje Kinija, galima sakyti, lyginama su nacių Vokietija ir SSRS.

„Vakarai vienu metu tikėjo, kad ekonomikos liberalizavimas natūraliai prives prie Kinijos demokratizacijos. Tai buvo mūsų Mažino linija. Tai turėjo mus apsaugoti, kaip kad prancūzai tikėjo, jog betono ir geležies fortai apgins nuo Vokietijos įsiveržimo 1940 metais“, – rašė parlamentaras, konservatorių atstovas, buvęs specialiųjų pajėgų karininkas.

„Vis dėlto toks prancūzų įsitikinimas pasibaigė katastrofa. Prancūzija nesugebėjo įvertinti mobilių ginklų pažangos. Taip, kaip nutiko prancūzams, lygiai taip pat ir austrai nesugebėjo pamatyti, kokia paslanki kaimyninė šalis tapo“.

A. Hastie taip pat rašė, kad Australija nesugebėjo įvertinti komunistinės ideologijos Kinijos geopolitinėje strategijoje, pagal kurią Azijos ir Ramiojo vandenyno regione yra kuriama infrastruktūra – lygiai taip pat esą Vakarų šalys neįvertino Stalino komunistinių motyvų.

Kinija ir Australija yra svarbios prekybos partnerės, bet politiniai jų santykiai šiuo metu išlieka įtempti dėl Kinijos siekio didinti savo įtaką Azijos ir Ramiojo vandenyno teritorijoje – plėsdama infrastruktūrą šioje pasaulio dalyje Kinija konkuruoja su strateginėmis Australijos partnerėmis JAV.'

Kinijos ambasados Australijoje atstovai pareiškime teigė, kad A. Hastie „turi Šaltojo karo mentalitetą ir yra ideologiškai šališkas“. Ambasada paskelbė, kad toks požiūris esą prieštarauja pasaulio taikai, bendradarbiavimui bei plėtrai ir yra žalingas Kinijos–Australijos santykiams.

Australijos premjeras Scottas Morrisonas teigė, kad parlamentaro pastabos nereperezentuoja visos vyriausybės pozicijos.