Pasaulyje

2019.08.08 11:25

Indija situaciją Kašmyre vadina „vidaus reikalas“, Pakistanas stabdo traukinius į Indiją

atnaujinta 13.54
BNS 2019.08.08 11:25

Indija ketvirtadienį atsikirto Pakistanui, paskelbusiam, kad išsiunčia Indijos aukštąjį komisarą ir įšaldo dvišalę prekybą su branduolinių ginklų turinčia kaimyne, kad jos sprendimas panaikinti ginčijamo Kašmyro regiono turėtą ypatingosios autonomijos statusą yra „vidaus reikalas“.

„Naujausi įvykiai dėl [konstitucijos] 370-ojo straipsnio yra vien Indijos vidaus reikalas“, – pranešime sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovai, paminėdami straipsnį, kuris suteikė specialiąją autonomiją daugiausia musulmonų apgyvendintam Himalajų regionui.

„Siekis kištis į šią jurisdikciją remiantis paniką keliančia vizija regionui niekada nepasiseks“, – priduriama pranešime.

Naujasis Delis pirmadienį panaikino Kašmyro septynis dešimtmečius turėtą ypatingą statusą prieštaringai vertinamu prezidento įsaku. Keliomis valandomis anksčiau Kašmyre buvo įvesta griežta komendanto valanda.

Ekspertai prognozavo, kad šis žingsnis sukels konfliktą su Pakistanu, taip pat reiškiančiu teises į regioną, kurio dauguma gyventojų yra musulmonai. Be to, baiminamasi, kad šis žingsnis iš naujo pakurstys ten rusenantį sukilimą, iki šiol nusinešusį dešimtis tūkstančių žmonių gyvybių.

Sulaikė 500 žmonių

Indijos Kašmyro regione sulaikyta daugiau nei 500 žmonių, ketvirtadienį pranešė Indijos žiniasklaidos agentūros.

Verslo vadovai, profesoriai, aktyvistai ir kiti specialiojo Kašmyro statuso panaikinimui oponuojantys gyventojai nuvežti į sulaikymo centrus Srinagaro, Baramulo ir Guraiso miestuose, praneša „The Press Trust of India“ ir „Indian Express“ agentūros. Iš viso sulaikyta 560 žmonių, kai kurie iš jų – naktinio reido metu.

Ketvirtadienį Indijos premjeras Narendra Modis planuoja per radiją kreiptis į tautą ir paaiškinti vyriausybės sprendimą atšaukti septynis dešimtmečius galiojusį specialųjį regiono statusą – statusas buvo atšauktas prezidento dekretu.

Tūkstančiai Indijos karinių pajėgų regione ėmėsi griežtų apribojimų – neleidžiama naudotis internetu ir mobiliuoju ryšiu, gatvėse leidžiamas tik nedidelis judėjimas.

Pakistanas sustabdė traukinių susisiekimą

Pakistano vyriausybė ketvirtadienį sustabdė traukinių susisiekimą su Indija po to, kai ši panaikino Kašmyro regiono specialųjį statusą.

Nuo ketvirtadienio nebevažinės anksčiau du kartus per savaitę iš rytinio Pakistano miesto Lahoro į Indiją kursavęs traukinys, teigė Pakistano geležinkelių ministras Sheikhas Rashidas.

„Samjhauta Express“ traukinys yra vienas iš dviejų keliavimo iš Pakistano į Indiją pasirinkimų. Manoma, kad sprendimas paveiks tūkstančius gyventojų, kurie kiekvieną savaitę kerta sieną tarp dviejų valstybių. Dar nebuvo pranešta, ar Pakistanas pašalins ir antrąją opciją – autobusus, kursuojančius iš Lahoro į Naująjį Delį.