Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.08 10:59

Jaunimas ir pensininkai vyksta padėti Černobylio aukoms: statydami namus atranda prasmę

Norint padėti nuo didžiausios pasaulyje branduolinės katastrofos nukentėjusiems žmonėms, nebūtina užsiimti milžiniškais projektais. Tai akivaizdžiai įrodė Vokietijos savanoriai, kiekvieną vasarą važiuojantys statyti namų baltarusiams, perkeltiems iš labiausiai radiacija užkrėstų zonų po Černobylio katastrofos.

Nevyriausybinė vokiečių pagalbos organizacija pasivadinusi „Heim Statt Tsernobyl“ padeda nuo Černobylio katastrofos nukentėjusiems ir namus praradusiems baltarusiams. Kiekvienais metasi jie pasirenka porą statybiniių objektų ir atvyksta trims savaitėms padirbėti į Baltarusiją. Šiemet jie pluša Stachovcuose – už 130 km į šiaurę nuo Minsko.

„Šįmet su savanoriais iš Vokietijos vykdome du projektus. Statome valymo įrengnius ir apšiltiname privačius namus nendriniais dembliaiiis, kuriuos padengiame glaistu“, – pasakoja projekto inžinierius Piotras Gribovskis.

Dauguma savanorių iš Vokietjos – moksleiviai ir studentai, bet patirtimi prisideda ir pensininkai.

„Norėjau kokio nors darbo, o vienas šio projekto organizatorių gyvena mano kvartale, todėl pasidomėjau kas čia daroma. Išėjau į pensiją prieš pusmetį ir pamaniau – ką čia tokio nuveikti?“, – teigia pensininkas iš Štutgarto Rudolfas Koenigas.

Vyresni projekto savanoriai patys puikiai prisimena kaip sovietinė valdžia bandė slėpti Černobylio katastrofos faktą ir jos mastą.

„Kai įvyko Černobylio katastrofa, mano dukrelė žengė pirmuoius žingsnius. Jai pasisekė – gimė sveika. Panašaus amžiaus žmonėms, gimusiems ir augusiems aplink Černobylį bei Baltarusijoje ne taip pasisekė“, – pasakoja 70-metis savanoris Wolfgangas Fischeris.

Po 4-ojo Černobylio reaktoriaus sprogimo 1986 m. vasarą didžioji dalis radioaktyvių dulkių nuslinko būtent per Baltarusiją. Bet evakuoti toje zonoje gyvenančius žmones sovietinė valdžia įsakė tik po kurio laiko.

„Šiuo darbu tiesiog noriu padėkoti už tai, kad mums pasisekė. Kiekvienais metais su nauja grupe važiuoju statyti namų Baltarusijoje, kad pamatyčiau, jog žmonės kuriuos susargdino dabar gyvena sveikoje vietoje“, – prideda W. Fischeris.

Nuo 1991-ųjų per tokias vasarines talkas savanorių iš Vokietijos organizacija už savo pingus sugebėjo pastatyti bei atnaujinti 57 namus, skirtus baltarusiams, kuriuos teko perkelti iš radiacija užkrėstos zonos Ukrainos pasienyje.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 3:53 min.

Žinios. Ramūnas Karbauskis neabejoja Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros į eurokomisarus palaikymu Seime
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi