Pasaulyje

2019.08.08 10:11

Ekspertai siūlo: kaip spręsti klimato krizę ir sutalpinti žemėje 10 mlrd. žmonių

Po kelias dienas trukusių intensyvių derybų Ženevoje, daugiau kaip 100 svarbiausių Jungtinių Tautų klimato ekspertų šiandien pateiks ataskaitą apie tai, kaip naudojamos mūsų planetos žemės.

Turint omenyje, kad jau greitai žmonių skaičius pasieks 10 mlrd., o klimatas toliau pavojingai šyla, tai turėtų būt viena rimčiausių mokslinių programų, skirtų pasaulio Vyriausybėms.

Valstybių Vyriausybių atstovams bus pateikta gerokai sutrumpinta milžiniško masto pasaulio žemės naudmenų ir kitų teritorijų tyrimo išvada. Bet mokslininkai pabrėžia, kad žmonija savo reikalams – žemės ūkiui, miškininkystei, bei žuvininkystei – dabar naudoja 75 proc. panetos paviršiaus.

„Ataskaita pateikia nerimą keliančias, bet prognozuotas išvadas – dabartinis žemės naudojimas nėra tvarus. Jo pasekmės – nuolat prastėjančios dirvos ir plintančios dykumos. Tai kelia nerimą“, – komentavo Šveicarijos federalinės gamtosaugos direktorius Marcas Chardonnens.

Derlingų žemių praradimas tapo pagrindnie problema žmonijai. Šio išmtmečio viduryje mūsų planetos gyventojų turėtų padaugėti iki 10 milijardų. Taigi žemės reikės ne tik maistui, bet ir laukinei gamtai, nes ji taip pat sparčiai praranda našiausius, visiems žemės gyvūnams reikalingus plotus.

Gamtosaugos ekspertų nuomone, pramoninėje eroje žmonija per daug dėmesio skiria gamybai, tai pat ir maisto, pavyzdžiui, mėsos užauginimui. Tai itin daug energijos reiklalaujanti veikla ir ji labai teršia gamtą bei atmosferą

„Ataskaita pabrėžia esminį dirvos vaidmenį kovoje su klimato kaita. Dirva sugeria žmonių veiklos išskiriamą anglies dioksidą, bet tuo pat metu netvariai naudojant dirvas jos pačios tampa dideliu šitnamio efektą sukeliančių dujų šaltiniu“, – nurodė M. Chardonnens.

„Svarbiausia keisti maisto ir ūkininkavimo sistemą. Viena pagrindinių rekomendacijų bus valgyti mažiau mėsos ir daugiau daržovių. Tai ne tik atlaisvintų žemes, kurių reikia populiacijai išmaitinti, bet ir atlaisvins žemes reikalingas miškų ir ekosistemų apsaugai“, – teigė „Greenpeace“ organizacijos tyrėja Reyes Tirado.

Šiandien turėtų paaiškėti kaip gamtosagos ekpertai išsprėndė ir kitą aktualią problemą – energijos gamybos iš biomasės.

Šaurinės šalys vis dar turinčios didelius miškų plotus remia tokią, jų manymu, atmosferos taršos prasme neutralią energijos gamybą, bet pietinės šalys, kur natūralių miškų ar džiunglių sparčiai mažėja, nenorėtų būti įpareigotos gaminti energiją iš tokių žaliavų.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 4:15 min.

Žinios. Populiacija auga, klimatas vis dar pavojingai šyla: šiandien JT ekspertai pristatys itin svarbią ataskaitą apie mūsų planetą