Pasaulyje

2019.08.07 15:52

Į JAV atvykę Britanijos vyriausybės nariai skubina susitarimą dėl prekybos po „Brexito“

atnaujinta 16.48
BNS2019.08.07 15:52

Didžioji Britanija trečiadienį siekia paskubinti itin svarbų susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis dėl prekybos po „Brexito“, naujajam britų ministrui pirmininkui Borisui Johnsonui į Vašingtoną nusiuntus savo diplomatijos vadovą ir tarptautinės prekybos sekretorę.

B. Johnsonas yra pasiryžęs užtikrinti, kad Britanija spalio 31-ąją išstotų iš Europos Sąjungos su sutartimi ar be jos, todėl prekybos susitarimas su Donaldo Trumpo administracija įgijo dar didesnę reikšmę.

Amerikos prezidentas, kuris B. Johnsoną laiko panašiai kaip jis mąstančiu lyderiu, yra sakęs, kad prekybos tarp abiejų šalių apimtis galėtų smarkiai padidėti Britanijai išstojus iš ES. Apie susitarimą D. Trumpas su B. Johnsonu kalbėjosi kelios dienos po to, kai jis praėjusį mėnesį perėmė ministro pirmininko pareigas.

Britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas sakė, jog yra patenkintas, kad susitiko su D. Trumpu ir viceprezidentu Mike'u Pence'u.

„Vertiname prezidento šilumą ir entuziazmą dėk JK ir JAV santykių. JK tikisi dirbti su savo draugais amerikiečiais ir pasiekti laisvosios prekybos susitarimą, kuris būtų geras abiem šalims, ir bendradarbiauti dėl bendrų iššūkių saugumui, su kuriais susiduriame“, – sakoma D. Raabo pareiškime.

D. Raabas turėjo surengti derybas su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo Valstybės departamente ir su D. Trumpo nacionalinio saugumo patarėju Johnu Boltonu.

Tuo tarpu britų tarptautinės prekybos sekretorė Liz Truss turi susitikti su Amerikos aukščiausio rango prekybos pareigūnais.

„Derybos ir įdomaus naujo laisvosios prekybos susitarimo pasirašymas su JAV yra tarp mano prioritetų“, – sakė L. Truss.

„Jau pakloję pamatus spartiname šį susitarimą, kad kompanijos kuo greičiau galėtų pasinaudoti auksine proga didinti prekybą su JAV“, – pridūrė ji.

„JAV yra mūsų didžiausia prekybos partnerė, o į viena kitos ekonomiką esame investavę daugiau kaip 1 trln. dolerių (0,89 trln. eurų). Norime, kad oficialios derybos judėtų greitai“, – sakė L. Truss.

Antradienį ji turėjo susitikti su JAV prekybos atstovu Robertu Lighthizeriu, o vėliau šią savaitę turi susitikti su prekybos sekretoriumi Wilburu Rossu, informavo JAV pareigūnai.

Po savo pirmojo pokalbio telefonu su B. Johnsonu D. Trumpas žurnalistams sakė, kad dvišalis susitarimas su Britanija po „Brexit“ galėtų būti „nuo trijų iki keturių, penkių kartų“ didesnis nei dabartinė prekyba, o kai Londonas išstos iš ES, „galėtume padaryti daug daugiau“.

„Jau dirbame dėl prekybos susitarimo, – sakė D. Trumpas. – Aš galvoju, kad tai bus labai svarus prekybos susitarimas.“

„Apimta nevilties“

B. Johnsonas, aiškiai džiaugdamasis šiltesniais nei jo pirmtakės Theresos May santykiais su D. Trumpu, viliasi greitai sudaryti susitarimą, kuriuo būtų pasiųsta žinia, kad Britanija gali tvarkytis viena.

Numanomas D. Trumpo entuziazmas dėl susitarimo yra aiškus kontrastas jo pirmtako Baracko Obamos (Barako Obamos) nuostatai, kad Britanija – jeigu išstotų iš ES – būtų „eilės gale“, kalbant apie bet kokį prekybos susitarimą.

Tačiau pasigirsta perspėjimų, kad B. Johnsono noras išstoti iš ES be suderėto susitarimo su ilgamečiais Britanijos partneriais bus naudingas D. Trumpui, kuris didžiuojasi savo, kaip derybininko, sugebėjimais.

Geri D. Trumpo ryšiai su tokiais lyderiais kaip Japonijos premjeras Shinzo Abe nesutrukdė JAV prezidentui per derybas su sąjungininkėmis veikti ryžtingai.

Larry Summersas, kuris valdant prezidentui Billui Clintonui buvo iždo sekretorius, sakė, kad Britanija negali užmaskuoti savo pozicijų silpnumo.

„Pažvelkite į tai iš Amerikos perspektyvos: Britanija gali duoti daug mažiau nei galėjo Europa kaip visuma, todėl Jungtinės Valstijos turi mažiau priežasčių daryti nuolaidų“, – anksčiau šią savaitę BBC radijui „Radio 4“ sakė jis.

„Daugiau nuolaidų daroma tvarkant reikalus su turtingu žmogumi, nei tvarkant reikalus su vargšu, – kalbėjo L. Summersas. – Britanija neturi svertų. Britanija apimta nevilties. Britanija daugiau nieko neturi. Jai labai greitai reikia susitarimo. Kai partneris apimtas nevilties, tuomet imi griežčiausiai derėtis.“

Pernai Jungtinių Valstijų prekybos su Britanija perteklius buvo 20 mlrd. dolerių (17,88 mlrd. eurų). Abi šalys apsikeitė prekėmis ir paslaugomis už 262 mlrd. dolerių (234,2 mlrd. eurų), nurodo JAV prekybos atstovo biuras.

Britanija buvo penkta pagal dydį Amerikos eksporto rinka.

Pagrindinį JAV eksportą sudaro finansinės paslaugos ir orlaiviai, o Britanijos eksportas apima automobilius ir turizmą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.