Pasaulyje

2019.08.07 15:41

Šaudynes išgyvenę amerikiečiai protestuoja prieš Trumpą: užuojautos jiems nereikia

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šiandien lankosi Ohajuje ir Teksase, kur savaitgalį per masines šaudynes nužudytas 31 žmogus. Bet, nors prezidentas žada burti amerikiečius, D. Trumpo užuojautos nori ne visi gedintieji.

Protestuotojantys prieš prezidento viešnagę pabrėžia jo kurstomą neapykantą ir nenorą griežčiau kontroliuoti ginklų įsigijimą.

Pasiūlyti užuojautą ir suburti gedinčias bendruomenes – su tokia žinute Jungtinių Valstijų prezidentas šiandien atvyksta į El Pasą Teksase ir Deitoną Ohajuje. Vietose, kur per masines šaudynes savaitgalį nužudytas 31 žmogus. Bet nukentėjusiems nereikia D. Trumpo užuojautos, jie tikina, kad tai prezidento žodžiai įkvėpė ir žudiką. Iš 22 aukų – aštuoni meksikiečiai.

„Man nepatinka, kad jis čia atvyksta, turint omenyje tai, ką jis daro, ką yra pasakęs prieš ispanakalbius. Juk būtent dėl tokių kalbų visa tai ir vyksta“, – sakė El Paso gyventojas Juanas Salas.

„Jis mano, kad mes veržiamės į jo šalį, kaip per invaziją. Bet taip nėra. Mes tiesiog norime geresnio gyvenimo, norime dirbti, kad išlaikytume savo šeimas. Daugiau nieko“, – antrino kitas gyventojas Arturo Ceniceros.

Policija citavo 21-erių El Paso šaulio manifestą, esą išpuolis – atsakas į ispanakalbių invaziją Teksase. Nors D. Trumpas šią savaitę smerkė išpuolius ir rasizmą, migrantus anksčiau lygino su invazija, atnešiančia prievartą.

D. Trumpo žodžiai apie migrantus per mitingus įplieksdavo minias, panašiai, kaip ir kaltinimai politiniams oponentams ar žiniasklaidai. Pavyzdžiui, Tame pačiame El Pase D. Trumpo rėmėjas per mitingą vasarį puolė žurnalistus.

Šiandien įspėjimai skamba ir iš kaimyninės Meksikos.

„Visada manėme, kad prievertos priemonių negalima naudoti, kad neapykantos nereikėtų kurstyti, taip pat šalyje nereikėtų skatinti atstumti užsieniečius ar migrantus“, – pareiškė Meksikos prezidentas Andres Manuel Loper Obradoras.

Prieš atvykdamas į El Pasą, Trumpas reikš užuojautą Deitone, kur gyventojai jau surengė protestą prieš viešnagę. Apie ketinimus žudyti šaulys svarstė internete, bet protestuojantys primena faktus. Prezidentas reikšmingų ginklų kontrolės reformų, pavyzdžiui, griežtesnės patikros, nesiima, o žudikui nušauti 9 žmones prireikė 30 sekundžių. Miesto merė sako, kad nusivylusieji turi teisę reikšti nepasitenkinimą.

„Kiekvienas turi galią sutelkti žmones ir kiekvienas turi gailią juos išskirti. Sprendžia pats Jungtinių Valstijų prezidentas. Jo retorika mūsų bendruomenėje įskaudino daug žmonių. Manau, kad žmonės turi prieštarauti, jei yra nepatenkinti jo vizitu“, – sakė Deitono merė Nan Whaley.

Bet kalta ne tik neapykantos atmosfera ir silpna ginklų kontrolė. Analitikai priduria, kad politinių ekstremistų, ypač kraštutinių dešiniųjų, smurtui šalyje trūksta teisėsaugos pasiruošimo. Imtis prevencijos, pastebėti galimus žudikus internete sudėtingiau, veikti jie nusprendžia vieni, o priemonių tokius susekti trūksta, stebėjimas kertasi su žodžio laisve.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 10:05 min.

Žinios. VTEK nusprendė: Visvaldas ir Dainius Matijošaičiai pažeidė įstatymus ir supainiojo interesus