Pasaulyje

2019.08.07 14:36

Paryžiaus valdžia ramina gyventojus: po katedros gaisro švino tarša nekelia pavojaus gyvybei

BNS2019.08.07 14:36

Prancūzijos sostinės valdžia antradienį ėmėsi sklaidyti visuomenės susirūpinimą dėl pavojaus apsinuodyti švinu po balandį Paryžiaus Dievo Motinos katedrą nusiaubusio gaisro, aplinkinėse mokymo įstaigose toliau fiksuojant saugią normą viršijantį šio toksiško metalo lygį. 

„Visi tyrimai, atlikti 500 metrų spinduliu aplink Dievo Motinos katedrą, yra neigiami – tai reiškia, kad pavojaus nėra“, – televizijai LCI sakė Paryžiaus vicemeras Emmanuelis Gregoire`as.

Netrukus po balandžio 15-osios gaisro aplinkosaugos organizacijos įspėjo, kad sudegė Paryžiaus architektūrinio paminklo stoge ir smailėje buvusios 300 tonų švino. Jam išsilydžius išsiskyrusios nuodingosios dalelės nusėdo gatvėse ir ant kaimynystėje esančių pastatų.

Liepos 25 dieną darbai gaisro nusiaubtoje katedroje buvo sustabdyti, kai pareigūnai nustatė, kad priemonės, kurių buvo imtasi apsaugai nuo taršos, neužkerta kelio plisti švino dalelėms. Darbus bažnyčioje numatyta atnaujinti ateinančią savaitę.

Pirmadienį vakare miesto valdžia paskelbė virtinės naujų tyrimų, atliktų aplink katedrą esančiose mokyklose bei vaikų darželiuose, rezultatus. Jie rodo, kad švino koncentracija pastatuose nesiekia 70 mikrogramų kvadratiniame metre – toks rodiklis laikomas nekeliančiu pavojaus sveikatai.

Tačiau tyrimai taip pat parodė, kad kai kuriose mokymo įstaigose ir darželiuose, esančiuose didesniu nei 500 m atstumu nuo katedros, žaidimų aikštelėse ar ant palangių švino kocentracija siekė 1 tūkst. mikrogramų.

E. Gregoire`as pažadėjo, kad iki rugsėjo, kai prasidės nauji mokslo metai, šios vietos bus „uoliai išvalytos“, o vaikai galės ten sugrįžti tik gavus atitinkamą regioninės sveikatos tarnybos ARS leidimą.

„Miestas neketina rizikuoti“, – pabrėžė jis.

Tačiau vicemeras atmetė kai kurių gyventojų ir tėvų organizacijų raginimus apgaubti visą bažnyčios teritoriją apsauginiu apvalkalu, kad būtų užkirstas kelias toliau plisti nuodingosioms dalelėms. Toks metodas dažnai naudojamas šalinant asbestą.

„Techniniu ir finansiniu požiūriu tai būtų nepaprastai sudėtinga įgyvendinti“, – sakė E. Gregoire'as.

Mokyklos – uždarytos

Daugelį savaičių tikinusi miestiečius, kad jokio pavojaus jų sveikatai nėra, Paryžiaus valdžia liepos 25 dieną staiga uždarė dvi mokyklas, kuriose tuo metu vaikams vyko vasaros atostogų programos. Šis žingsnis buvo žengtas tyrimais nustačius sveikatai pavojingą švino koncentracijos lygį.

Dėl to viena aplinkosaugos organizacija kreipėsi į teismą, tvirtindama, kad valdžia laiku nesiėmė veiksmingų priemonių užteršimo grėsmei suvaldyti. Kiti aktyvistai kaltino pareigūnus, kad šie neinformavo visuomenės apie grėsmingus tyrimų rezultatus.

Birželio 5 dieną tyrimai rodė, kad vieno kilometro atstumu nuo katedros esančiose gatvėse švino koncentracija siekė 7 500 mikrogramų kvadratiniame metre. Apie tai antradienį pranešė laikraštis „Le Parisien“, remdamasis regioninės sveikatos tarnybos ARS tyrimų rezultatais.

Švino tarša gali sukelti žmonėms, ypač vaikams, neurologinių, nervų sistemos ir inkstų sutrikimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.