Pasaulyje

2019.08.07 14:14

Černobylio reaktoriaus sarkofagas ties griūties riba – pradedama jį ardyti

LRT.lt 2019.08.07 14:14

Kai 1986 m. balandžio 26 d. sprogo ketvirtasis Černobylio AE reaktorius, iš jo sklindančią radiaciją padėjo sulaikyti betoninis sarkofagas. Jis šiandien yra ant griūties ribos, todėl bus ardomas, o darbininkai valys viduje esančias radioaktyviąsias medžiagas, praneša „Business Insider“.

Sarkofagą statė 600 tūkst. sovietų darbininkų, nuo radiacijos mirė bent 31 žmogus. Betoninė konstrukcija neleidžia į atmosferą patekti radioaktyvioms branduolio medžiagoms, urano ir plutonio dalelėms.

Sarkofago statyboms buvo sunaudota virš 400 tūkst. kubinių metrų betono ir virš 7 mln. kilogramų plieno. Tačiau statybos vyko paskubomis, todėl darbininkams nepavyko visiškai sandariai uždaryti pastato siūlių, taip pat liko skylių konstrukcijos viršuje, pro kurias į vidų pateko vanduo ir ėmė ardyti struktūrą.

Dabar sarkofagą reikia išardyti, kol jis pirmiau nesugriuvo pats. Ukrainos įmonė, prižiūrinti jėgainę nurodė, kad šiandien konstrukcija stovi tik padedant žemės traukos jėgai. Šie darbai kainuos apie 78 mln. JAV dolerių.

Dabar padedant robotizuotiems kranams bus išardyti, o panaudotos dalys bus valomos bei išgabenamos perdirbti. Menkiausia klaida gali sukelti radioaktyvių medžiagų nuotekį.

Tačiau jis greičiausiai nepateks į atmosferą. Pastaruosius 9 metus aplink sarkofagą buvo konstruojamas 32 tūkst. tonų sveriantis apsauginis gaubtas. Manoma, kad gaubtas šią vietą saugos dar bent šimtmetį.

Išardžius sarkofagą darbininkai imsis valyti reaktoriuje tvyrantį orą nuo radioaktyvių dalelių bei radioaktyvią „lavą“, kuri susiformavo po sprogimo į reaktorių pripylus smėlio, švino ir boro. Numatoma, kad šie darbai truks iki 2065 metų, rašo „Business Insider“.