Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.07 09:57

Venesuelos opozicionierių Guaido remiančios šalys susitarė toliau spausti Vyriausybę

ELTA 2019.08.07 09:57

Per tarptautinę konferenciją Venesuelos reikalams spręsti antradienį šalys dalyvės sutarė prezidento Nicolo Maduro vyriausybei ir toliau kelti diplomatinį spaudimą. Kai kurios šalys pabrėžė naujų rinkimų Venesueloje poreikį.

„Turėtume išlaikyti tarptautinį spaudimą N. Maduro“ – konferencijos Limoje pabaigoje teigė Peru užsienio reikalų ministras Nestoras Popolizio`as.

Į susitikimą Limoje atvažiavo daugiau nei 50 šalių atstovai.

Maduro sąjungininkės – Kinija, Rusija, Kuba ir Turkija – susitikime nedalyvavo. Taip pat neatvyko ir Meksikos bei Urugvajaus atstovai – šios šalys, Venesueloje besivaržant N. Maduro režimui ir Juano Guaido opozicijai, siekia išlaikyti tam tikrą politinį neutralumą.

Tarptautinė grupė „The International Contact Group on Venezuela“ (ICG), į kurią įeina Europos ir Lotynų Amerikos šalys, perspėjo, kad krizės ištiktoje šalyje padėtis blogėja, politinė krizė smarkiai veikia visą regioną, ypač dėl to, kad žmonės masiškai emigruoja į kaimynines šalis. ICG skelbė, kad Venesuelai reikia „pereinamojo laikotarpio, kuriame dalyvautų tarpininkai – Venesuelos žmonėms reikia iš naujo suteikti balsą, kurį jie galėtų parodyti per laisvus ir patikimus rinkimus“.

N. Popolizio'as paragino tarptautinę bendruomenę padidinti humanitarinę pagalbą Venesuelai ir remti šalis, į kurias atvyksta migrantai iš Venesuelos. „Laikas imtis sprendimų“ – ragino N. Popolizio`as.

JAV nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas paragino Rusiją ir Kiniją nutraukti paramą N. Maduro. Jis perspėjo, kad Rusijos karinių pajėgų buvimas Venesueloje galėtų nulemti „užsienio šalių intervenciją“.

„Abiem šalims, ir Rusijai, ir Kinijai, sakome, kad jų parama N. Maduro režimui yra tiesiog netoleruotina. Nors siekiame taikaus valdžios perdavimo, vis dėlto, kaip prezidentas D. Trumpas jau yra sakęs, – svarstome visas įmanomas galimybes šiam tikslui pasiekti“, – teigė J. Boltonas. ICG grupė teigė atmetanti bet kokią ne taikaus sprendimo galimybę.

J. Boltonas taip pat paragino neturėti ekonominių ryšių su režimu. „Perspėjame šalis, kurios norėtų bendradarbiauti su N. Maduro režimu: prieš tai gerai pagalvokite ir veikite atsargiai. Nėra jokio reikalo rizikuoti prekybiniais ryšiais su JAV – juk sieksite pasipelnyti iš korumpuoto ir jau mirštančio režimo.“

Venesuelos opozicijos vadovas Juanas Guaido ir prezidentas N. Maduro dėl valdžios varžosi nuo sausio mėnesio, kai J. Guaido pasiskelbė laikinuoju prezidentu. Jis tvirtino, kad 2018 metų rinkimai, grąžinę N. Maduro tęsti prezidento pareigas antrą kadenciją, buvo nesąžiningi ir nelaisvi.

Nuo to laiko daugiau nei 50 pasaulio šalių, tarp jų ir JAV bei dauguma Lotynų Amerikos valstybių, J. Guaido pripažįsta teisėtu Venesuelos vadovu. Bet galingos Venesuelos karinės pajėgos ir įtakingos sąjungininkės Kinija ir Rusija remia N. Maduro, todėl šis nepasitraukia iš posto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi