Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.06 15:12

Neramumai tarp Indijos ir Pakistano auga: Kašmyro regioną atkirto nuo pasaulio

Indijos valdoma Kašmyro dalis atkirsta nuo pasaulio. Čia neveikia telefono, interneto ryšys, suimti trys politiniai lyderiai, pasak Delio, kėlę grėsmę taikai.

Praėjusio amžiaus antroje pusėje žinios iš Kašmyro nuolat atsidudavo pirmuose laikraščių puslapiuose. Padėtis vėl paaštrėjo po to, kai Indijos Vyriausybė panaikino specialųjį Kašmyro statusą. Kaip ir tikėtasi, tai sulaukė Pakistano, kuris taip pat valdo dalį Kašmyro, protestų.

„Vyriausybei nurodžius turistams ir pligrimams išvykti, padėtis sudėtinga. Žmonės puolė į degalines ir maisto parduotuves. Daugybė gandų ir jokių atsakymų į klausimus“, – žurnalistams sakė buvęs Džamu ir Kašmyro valstijos vyr. ministras Omaras Abdullah.

Ginčas dėl šio kalnuoto regiono jau dukart įžiebė karus tarp Indijos ir Pakistano nuo tada, kai 1947-aisiais baigėsi britų valdymas. 1999 m. taip pat kilo rimtas ginkluotas konfliktas, o tuomet ir Indija, ir Pakistanas jau buvo branduolinės valstybės.

Įtampos visuomet užteko, bet naują banga sukėlė Indijos Donaldu Trumpu vadinamo premjero Narendros Modi Vyriausybės sprendimas panaikinti specialųjį Džamu ir Kašmyro statusą, taip pat jos pateiktas įstatymo projektas, pagal kurį teritorija būtų padalyta į dvi dalis ir tiesiogiai valdoma iš Delio.

Tam rengtasi iš anksto – aiškinant terorizmo grėsme į Kašmyrą pasiųsta dešimtys tūkstančių karių, įvesta nepaprastoji padėtis.

Paskelbus sprendimą sumaištis kilo ir Indijos parlamente – opozicinė Kongreso partija jį vadina „katastrofišku žinkgsniu“. Indijos laikraščiuose taip pat daug kritikos ir dėl paties sprendimo, ir dėl to, kad jis priimtas slapta ir staiga. Bet gegužę rinkimus laimėjusi dešiniojo sparno hinduistų nacionalistų partija „Bharatiya Janata"vykdo savo pažadą rinkėjams.

„Istorinis Narendros Modi Vyriausybės sprendimas. Neįkainojama dovana šaliai. Nesitikėjome sulaukti“, – pasakojo Kašmyro gyventojas Gurmyt Singhas.

Kašmyro musulmonų nuomone, tai juoda diena Indijos demokratijai.

Pakistane kilo masiniai protestai, jų dalyviai skanduoja „Modi – šuo, norime laisvės“.

„Pats laikas pasauliui suvokti, kokia rimta padėtis. Kad Indija negali spręsti vienašališkai, kai Kašmyras tarp Indijos ir Pakistano. Darysime viską, kad neteisybė būtų panaikinta“, – pareiškė Pakistano Musulmonų lygos pirmininkas Shanbazas Sharifas.

Kai tapusi nepriklausoma Indija skilo, musulmonų vyraujamas Kašmyras turėjo faktiškai atitekti Pakistanui, bet tuomet jį valdęs maharadža buvo hinduistas, jis nusprendė savo žemes prijungti prie Indijos, nors daugelis gyventojų nepritarė.

Tuomet įsiplieskė pirmas karas, po kurio dalis Kašmyro atiteko Pakistanui. Antras karas prasidėjo 1965 metais, žuvo apie 7 tūkst. žmonių, tokių mūšių čia nebūta nuo Antrojo pasaulinio karo. Autonomija daugeliui Kašmyro gyventojų buvo vienintelė paguoda likus Indijos sudėtyje, o dabar nelieka ir jos. Taip pat naikinama pirmenybė įsigyti nuosavybę ir gauti darbą.

Delio sprendimui turėtų pritarti Džamu ir Kašmyro Vyriausybė, jeigu ji būtų. Provincija nuo pernai vasaros neturi Vyriausybės, kai ta pati partija „Bharatiya Janata“ pasitraukė iš koalicijos su musulmonų liaudies demokratine partija. Tad Džamu Kašmyrą ir taip valdė Delis, tik per gubernatorių.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 8:56 min.

Žinios. Nuteista du mažamečius pražudžiusi motina: kilus gaisrui vaikai išsigelbėti negalėjo – durys buvo užrakintos, o langai grotuoti
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi