Pasaulyje

2019.08.06 08:23

Minimos Hirošimos atominio bombardavimo metinės, meras ragina uždrausti branduolinius ginklus

atnaujinta 9.49
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2019.08.06 08:23

Japonija mini 74-ąsias Hirošimos atominio bombardavimo metines. Hirošimos taikos memoriale vyko tradicinis minėjimas, kuriam vadovavo premjeras Shinzo Abe.

Gyventojai minėjimo metu degė žvakes, meldėsi, dėjo vainikus pagerbdami aukas. Miesto meras, pasinaudodamas proga, darkart paragino Japonijos vyriausybę pasirašyti istorinį Jungtinių Tautų susitarimą, draudžiantį branduolinius ginklus, ir taip demonstruoti pacifizmą. Šiai sutarčiai yra pritarusios daugiau nei 120 šalių.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Japonija tapo dviejų JAV atominių atakų taikiniu. Rugpjūčio 6 dieną buvo subombarduota Hirošima, o po trijų dienų – Nagasakis. Hirošimoje žuvo apie 140 tūkstančių žmonių, Nagasakyje – 74 tūkstančiai.

Meras ragina drausti branduolinius ginklus

Uostamiesčio meras Kazumi Matsui pasinaudodamas proga paragino premjerą Shinzo Abe administraciją pasirašyti JT Branduolinių ginklų uždraudimo sutartį (TPNW). Šiam dokumentui yra pritarusios daugiau nei 120 valstybių, tačiau Jungtinės Valstijos ir kitos branduolinių ginklų turinčios šalys atmeta sutartį.

„Raginu vienintelės pasaulio valstybės, prieš kurią per karą buvo panaudotas atominis ginklas, vyriausybę sutikti su hibakušų (išgyvenusiųjų per atominės bombos sprogimą) prašymu pasirašyti ir ratifikuoti TPNW“, – sakė Hirošimos meras.

„Raginu Japonijos lyderius aiškiai parodyti Japonijos konstitucijos pacifizmą imantis vadovaujamo vaidmens, kad būtų žengtas kitas žingsnis link pasaulio be branduolinių ginklų“, – kalbėjo jis.

Meras paragino pasaulio lyderius atvykti į Hirošimą aplankyti Taikos memorialo. Tikimasi, kad vėliau šiais metais čia apsilankys popiežius Pranciškus.

Branduolinių ginklų turinti Šiaurės Korėja antradienį paryčiais iš savo rytinės pakrantės paleido dvi „nenustatytas raketas“, dar kartą aiškiai parodydama, kad regionui tebegresia atominių ginklų pavojus. Tai buvo vienas iš virtinės pastarosiomis dienomis Pchenjano surengtų ginklų bandymų.

Tuo metu Jungtinės Valstijos praėjusią savaitę pasitraukė iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties, o Rusija atsakydama oficialiai paskelbė šio svarbaus Šaltojo karo laikų ginklų kontrolės pakto galiojimo pabaigą. Tai pakurstė nuogąstavimus, kad abi supervalstybės gali atnaujinti didelio masto ginklavimosi varžybas.

Japonija yra vienintelė pasaulio šalis, nukentėjusi nuo atominių bombų. Šalis besibaigiant Antrajam pasauliniam karui patyrė dvi amerikiečių branduolines atakas: 1945-ųjų rugpjūčio 6-ąją bomba nukrito ant Hirošimos, o trimis dienomis vėliau – ant Nagasakio.

Sh. Abe savo ruožtu pakartojo pažadą stengtis būti „tiltu“ tarp branduolinį ginklą turinčių ir nebranduolinių valstybių siekiant tikslo, kad pasaulis atsikratytų atominių ginklų.

„Su abiejų pusių pagalba aš kantriai raginsiu jas įsitraukti į dialogą. Esu ryžtingai nusiteikęs vadovauti tarptautinėms pastangoms pasiekti šį tikslą“, – sakė premjeras.