Pasaulyje

2019.08.06 06:53

Pchenjanas: JAV ir Pietų Korėjai stinga „politinės valios“ tęsti derybas

Pekinas perspėja apie „atsakomąsias priemones“ dėl JAV planų
BNS 2019.08.06 06:53

Šiaurės Korėja antradienį pareiškė, kad JAV ir Pietų Korėjos karinės pratybos yra pastangų pasiekti taiką Korėjos pusiasalyje „akivaizdus pažeidimas“ ir atspindi „politinės valios“ pagerinti santykius stygių.

Neįvardyto Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovo, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra KCNA, komentarai pasirodė Pchenjanui antradienio paryčiais paleidus du „nenustatytus sviedinius“, pranešė Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“, remdamasi Jungtinio štabų vadų komiteto informacija.

„Nepaisant mūsų pakartotinių įspėjimų Jungtinių Valstijų ir Pietų Korėjos valdžia galiausiai pradėjo bendras karines pratybas, nukreiptas prieš KLDR (Šiaurės Korėją)“, – sakė branduolinių ginklų turinčios Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovas.

„Tai yra KLDR ir JAV birželio 12-osios bendro pareiškimo, Panmundžomo deklaracijos bei rugsėjį paskelbtos Pchenjano bendrosios deklaracijos, susitarimų, skirtų sukurti naujus KLDR ir JAV santykius bei įtvirtinti ilgalaikę ir tvarią taiką Korėjos pusiasalyje, atviras atmetimas ir grubus pažeidimas“, – sakė jis.

Metus svaidęsi asmeniniais įžeidimais ir grasinimais karu, 2018-ųjų birželį JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas Singapūre surengė istorinį viršūnių susitikimą. Jis baigėsi miglotu Kim Jong Uno pažadu siekti „Korėjos pusiasalio visiškos denuklearizacijos“ nenurodant, kada ir kokiomis priemonėmis tai galėtų būti įgyvendinta.

Vasarį Hanojuje surengtas antrasis D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas buvo netikėtai nutrauktas, lyderiams nesutarus, ko pinigų stokojanti Šiaurės Korėja galėtų atsisakyti mainais į sankcijų sušvelninimą.

Per birželį surengtą improvizuotą susitikimą Korėjos pusiasalį dalijančioje Demilitarizuotojoje zonoje (DMZ) Kim Jong Unas ir D. Trumpas sutarė atnaujinti denuklearizacijos derybas, bet darbinio lygio dialogas dar nepradėtas.

Praėjusią savaitę Phenjanas įspėjo, kad derybos gali žlugti, jei Seulas ir Vašingtonas neatsisakys bendrų karinių pratybų. Pratybos prasidėjo pirmadienį.

Pietų Korėjos Jungtinis štabų vadų komitetas pranešime nurodė, kad Šiaurės Korėja iš savo Pietų Hvanghės provincijos paleido „du sviedinius, kurie laikomi trumpo nuotolio balistinėmis raketomis“.

Pasak pietų korėjiečių kariuomenės, 37 km aukštį ir „mažiausiai 6,9 macho“ greitį pasiekusios raketos nuskriejo apie 450 km ir nukrito į Japonijos jūrą.

Per 12 dienų laikotarpį Šiaurės Korėja surengė keturis ginklų bandymus.

Pekinas perspėja apie „atsakomąsias priemones“ dėl JAV planų dislokuoti raketų

Kinija antradienį perspėjo, kad imsis atsakomųjų priemonių, jei JAV įgyvendins savo planus dislokuoti antžeminių raketų sistemų Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.

„Kinija ramiai nestovės ir bus priversta imtis atsakomųjų priemonių, jei JAV dislokuos vidutinio nuotolio antžeminių raketų šioje pasaulio dalyje“, – pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Fu Congas, atsakingas už ginklų kontrolę.

„Taip pat raginame savo kaimynus, savo kaimynines šalis veikti protingai ir neleisti JAV dislokuoti vidutinio nuotolio raketų [savo] teritorijoje“, – pridūrė jis įvardydamas tokias valstybes kaip Australija, Japonija ir Pietų Korėja.