Pasaulyje

2019.08.05 18:10

Trumpas: šaudynės JAV yra „nusikaltimas prieš visą žmoniją“

siūlo griežtesnę ginklų kontrolę

JAV prezidentas Donaldas Trumpaspo dviejų savaitgalio šaudynių, nusinešusių 29 gyvybes, pirmadienį paragino visus amerikiečius pasmerkti baltųjų viršenybę ir pareiškė, kad šie išpuoliai yra „nusikaltimai prieš visą žmoniją“.

Šaudynės El Pase Teksase ir Deitone Ohajuje taip pat išprovokavo kaltinimus prezidentui, kad problemos dalis yra jo retorika.

„El Paso šaulys internete paskelbė manifestą, persmelktą rasistinės neapykantos“, – sakė prezidentas, per televiziją iš Baltųjų rūmų kreipdamasis į šalies gyventojus.

„Ir vienu balsu mūsų šalis privalo pasmerkti rasizmą, fanatizmą ir baltųjų viršenybę. Šios piktos ideologijos privalo būti nugalėtos. Neapykantai nėra vietos Amerikoje. Neapykanta iškreipia protą, nuniokoja širdį ir praryja sielą“, – pareiškė D. Trumpas.

Kiek anksčiau savo kalboje prezidentas šaudynes Teksase ir Ohajuje pavadino „nusikaltimu prieš visą žmoniją“.

„Šios barbariškos skerdynės yra... ataka prieš valstybę ir nusikaltimas prieš visą žmoniją“, – sakė jis.

Prezidentas pridūrė, kad Jungtines Valstijas papiktino „žiaurumas, neapykanta, piktumas, kraujo liejimas ir siaubas“, pasirodę, kai 20 žmonių šeštadienį ryte buvo nušauti sausakimšoje parduotuvėje „Walmart“ El Pase, o dar devyni – vos po 13 valandų prie baro populiariame Deitono naktinio gyvenimo rajone.

D. Trumpas siūlo griežtesnę ginklų kontrolę susieti su imigracijos reforma

JAV prezidentas taip pat paragino respublikonus ir demokratus susitarti dėl griežtesnės ginklų kontrolės ir užsiminė, kad toks naujas įstatymas galėtų būti susietas su jo numatoma imigracijos reforma.

„Respublikonai ir demokratai privalo susivienyti ir pasiekti griežtą biografijos tikrinimą, galbūt susiejant šį įstatymą su būtinai reikalinga imigracijos reforma“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpas, rengdamasis kreiptis į šalies gyventojus dėl dviejų savaitgalio šaudynių Teksase ir Ohajuje, per kurias žuvo 29 ir buvo sužeista dar dešimtys žmonių.

„Privalome išgauti kažką gero, jei ne PUIKAUS, iš šių dviejų tragiškų įvykių!“ – parašė D. Trumpas.

Ginklų kultūra Amerikoje yra giliai įsišaknijusi ir pastangos griežtinti taisykles dėl šaunamųjų ginklų vis dar skaldo visuomenę nepaisant fakto, kad šaudynės tapo įprastu dalyku.

Praėjusio savaitgalio skerdynės El Pase ir Deitone yra 250-osios ir 251-osios šaudynės šiais metais, nurodo nevyriausybinė organizacija „Gun Violence Archive“. Tokiais įvykiais vadinami šaudymo incidentai, per kuriuos žūsta ar būna sužeisti mažiausiai keturi žmonės.

Po naujausių šaudynių D. Trumpas sekmadienį pareiškė, kad „mūsų šalyje nėra vietos neapykantai“, tačiau taip pat dėl smurto kaltino psichinius sutrikimus.

„Tai tikrai [padarė] žmonės, kurie yra labai, labai psichiškai nesveiki“, – pridūrė jis, nors policija nepatvirtino, kad kuris nors iš šaulių būtų turėjęs psichinių sutrikimų.

„Turime tai sustabdyti. Tai mūsų šalyje tęsiasi metų metus“, – pareiškė prezidentas.