Pasaulyje

2019.08.05 14:05

Rusija prakalbo apie dar vieną branduolinę sutartį: sutiktų pratęsti trumpesniam terminui

BNS2019.08.05 14:05

Nepratęsus naujosios Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutarties, tarptautiniam saugumui būtų suduotas dar didesnis smūgis nei nutraukus Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį, pirmadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.

„Būtų suduotas dar didesnis smūgis tarptautinio saugumo sistemai, jei jos [START sutarties] nepavyktų pratęsti periodui po 2021 metų vasario 5-osios“, – trumpoje spaudos konferencijoje sakė S. Riabkovas.

„Pratęsti galima ne tik penkeriems metams, bet ir trumpesniam laikui. Juridinė technika tam sudaro sąlygas“, – pridūrė jis.

Naujoji START sutartis – tai 2011 metų vasario 5-ąją įsigaliojęs dvišalis Rusijos ir JAV susitarimas, ribojantis Vašingtono ir Maskvos branduolinių galvučių skaičių. Sutarties galiojimo laikas – 10 metų, bet numatyta galimybė ją abipusiu susitarimu pratęsti dar penkeriems metams.

Šių metų vasario 5 dieną prasidėjo kontrolinis sutarties įvykdymo terminas; pagal jo sąlygas Rusijai ir JAV turi likti iki 1 550 dislokuotų branduolinių galvučių ir iki 700 dislokuotų jas nešti galinčių tarpžemyninių balistinių raketų, povandeninių laivų balistinių raketų ir sunkiųjų bombonešių arba iki 800 dislokuotų ir nedislokuotų nešėjų.

Maskva ne kartą ragino Vašingtoną kuo greičiau pradėti realias derybas dėl naujosios START sutarties pratęsimo. Tačiau amerikiečiai delsia atsakyti, o JAV prezidento Donaldo Trumpo padėjėjas Timas Morrisonas gegužės pabaigoje pareiškė, kad prezidentas dėl šios sutarties likimo tikriausiai apsispręs tik 2020 metais.

Anksčiau S. Riabkovas sakė, kad klausimą dėl naujosios START sutarties pratęsimo reikėtų spręsti šiais metais, iki JAV prezidento rinkimų kampanijos pradžios.

Birželio 12 dieną Prahoje buvo surengtos S. Riabkovo konsultacijos su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Andrea Thompson, atsakinga už ginklų kontrolę. Pagrindinis aptartas klausimas buvo naujosios START sutarties likimas.

Po šių konsultacijų S. Riabkovas naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad rusai vis dar neįsivaizduoja, kokio kurso laikosi Vašingtonas dėl sutarties pratęsimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt