Pasaulyje

2019.08.05 13:10

Maskva neigia, kad jos raketa pažeidžia nutrūkusią sutartį su JAV

BNS 2019.08.05 13:10

Rusija iš esmės negalėjo svarstyti galimybės Vašingtono reikalavimu sunaikinti raketą 9М729, nes ji nesusijusi su Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartimi, todėl tokie JAV reikalavimai buvo neteisėti, pirmadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.  

Tai viceministras pareiškė atsakydamas į spaudos konferencijoje jam užduotą klausimą, ar Rusija nesvarstė galimybės ieškoti kompromiso, kad būtų išsaugota INF sutartis, ir sutikti su JAV reikalavimu likviduoti raketą 9М729. Vašingtonas tvirtina, kad ši raketa pažeidžia minėtą sutartį.

„Mes iš principo negalėjome svarstyti galimybės JAV reikalavimu sunaikinti raketą 9М729 ir visą su ja susijusią įrangą, nes ši raketa nesusijusi su INF sutartimi, ir pats šio klausimo kėlimas tokiu aspektu buvo neteisėtas“, – sakė S. Riabkovas.

Anot jo, Jungtinės Valstijos nesugebėjo pateikti informacijos, patvirtinančios kaltinimus Rusijai pažeidus INF sutartį.

„Esant tokiai padėčiai būtų tiesiog išskirtinai neatsakinga savo saugumo atžvilgiu Jungtinėms Valstijoms reikalauti sunaikinti šią raketą, o mums – sutikti padaryti ką nors panašaus“, – pažymėjo diplomatas.

Rugpjūčio 2 dieną Jungtinės Valstijos pasitraukė iš INF sutarties, pareiškusios, kad Maskvą pažeidinėjo šį susitarimą, draudžiantį abiem šalims turėti 500–5 500 km nuotolio nuo žemės paleidžiamų raketų, galinčių nešti ir branduolines, ir įprastas kovines galvutes.

Atsakydama Rusija oficialiai paskelbė šios svarbios Šaltojo karo laikų ginklų kontrolės sutarties galiojimo pabaigą, pažymėjusi, kad paktas žlugo „JAV iniciatyva“.

Vašingtonas daug metų kaltino Rusiją kuriant naujo tipo raketą 9M729, kuria, kaip teigia amerikiečiai, pažeidžiama INF sutartis. NATO palaikė šiuos kaltinimus.

Kaip nurodo NATO, raketos 9M729 gali nuskrieti maždaug 1,5 tūkst. kilometrų. Maskva tvirtina, kad jos skrieja tik 480 kilometrų.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pernai spalio 20 dieną paskelbė apie ketinimus trauktis iš šio susitarimo. Gruodį valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pareikalavo, kad Rusija per 60 dienų sunaikintų arba modifikuotų raketą 9M729.

Vėliau Vašingtonas sugriežtino savo poziciją ir pareiškė, kad jį tenkins tik verifikuojamas raketos sunaikinimas.