Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.05 10:21

Tęsiasi derybos dėl Afganistano ateities – ar Talibanui pavyks pasiekti savo

Mažiausi du žmonės žuvo Kabule, kai buvo susprogdintas Afganistano televizijos darbuotojus vežęs autobusas. Esant tokioms sąlygoms JAV ir Talibano atstovai derina sutarties, turinčios užbaigti 18 metų trunkantį karą detales jau 8-ame derybų rate.

Jungtinių Tautų duomenimis, liepą Afganistane žuvo rekordiškai daug civilių, nors metų pradžios statistika buvo džiugesnė.

Dabar sostinės Kabulo gyventojai džiaugiasi, kad derybos juda pirmyn. Šalyje tokia sumaištis, kad daugiau kentėti neįmanoma.

„Bijau, kad pilietinis karas vėl įsibėgės, visos pastangos nueis perniek“, – sako studentė Ali Jarmal.

JAV, 2001 m. nuvertusios Afganistane Talibaną, dabar derasi su šio režimo atstovais. Amerika norėtų palikti daugiausiai 8 tūkst. karių iš dabar dislokuotų 14 tūkst., bet kartu siekia garantijų. Pavyzdžiui, kad Talibanas atsižadėtų Al Qaeda`os ir kad kitoms radikalioms grupuotėms Afganistane nebūtų suteikiamas saugus prieglobstis.

Ankstesnis derybų raundas baigėsi be rezultatų – Talibanas nesutiko įsipareigoti laikytis paliaubų. Dabar tikimasi baigti tartis iki rugsėjo 1-osios, prieš Afganistane vyksiančius rinkimus.

„Mes tebesiderame, bet pasiekėme pažangos. Esame Afganistane jau 19 metų, iš tiesų, tarnaujame kaip policininkai. Galėtume laimėti per dvi, tris, keturias dienas, jei norėtume, bet nesirengiu pražudyti 10 mln. žmonių“, – teigia JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Pažangos ženklu galima laikyti tai, kad Afganistano Vyriausybė sudarė atskirų derybų su Talibanu grupę, derybos gali prasidėti dar šį mėnesį.

Vyriausybė teigia nekelianti jokių išankstinių sąlygų, tačiau nesieks taikos susitarimo bet kokia kaina. Afganistano vyriausybė nori kurti respubliką, o ne Islamo emyratą, kiap pageidauja Talibanas.

Derybos bus labai sudėtingos, nes reikia išpręsti tokius klausimus, kaip valdžios dalijimąsi su Talibanu, koks vaidmuo teks regiono galybėms Pakistanui ir Indijai.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 2:42 min.

Žinios. Saulius Skvernelis šią savaitę prezidentui Gitanui Nausėdai turi pateikti kandidatūras į atnaujintą Vyriausybę
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi