Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.03 23:23

Maskvoje per opozicijos demonstraciją policija areštavo per 800 žmonių

BNS 2019.08.03 23:23

Maskvoje policija šeštadienį sulaikė daugiau kaip 800 žmonių, susirinkusių į opozicijos organizuotą nesankcionuotą protesto akciją, o Rusijos tarnybos dar labiau padidino spaudimą aktyviam Kremliaus kritikui Aleksui Navalnui, pradėjusi baudžiamąjį tyrimą dėl „pinigų plovimo“ jo įkurtoje antikorupcinėje grupėje.

Šimtai žmonių susirinko į „pasivaikščiojimus“ vadinamuoju Bulvarų žiedu Maskvos centre, protestuodami prieš tarnybų atsisakymą įregistruoti dešimtis opozicijos kandidatų rugsėjį vyksiantiems miesto tarybos rinkimams. Ši vietinio masto problema pastarosiomis savaitėmis virto politine krize.

Dauguma kandidatų ir opozicijos lyderių, įskaitant A. Navalną, buvo areštuoti policijos per praeitą savaitę organizuotą protesto mitingą kartu su dar maždaug 1,4 tūkst. demonstrantų. Šie veiksmai prieš protestuotojus buvo vieni didžiausių šalyje per kelerius pastaruosius metus.

Šeštadienį Maskvos centre buvo sutelkta daug riaušių policijos pareigūnų, kai kurios kavinės ir parduotuvės buvo uždarytos, taip pat pastatyta metalinių užtvarų. Mobilusis ryšys kelias valandas neveikė, laikinai buvo uždaryta viena metropoliteno stotis.

Per protesto akciją buvo sulaikyti apie 828 žmonės, pranešė šią informaciją renkantis nepriklausomas tinklalapis „OVD Info“.

Tuo metu policija teigė, kad demonstracijoje dalyvavo tik apie 1,5 tūkst. žmonių.

Naujienų agentūros AFP korespondentai sakė, kad buvo susirinkęs ne vienas tūkstantis žmonių, bet bendrą skaičių buvo sunku įvertinti, nes protesto akcija buvo pasklidusi keliuose rajonuose.

Abejotini policijos veiksmai

AFP reporteriai matė, kaip protestų vietoje sulaikoma dešimtys žmonių. Gyvąsias grandines suformavę pareigūnai žmones areštuodavo nesirinkdami.

„Jie atėjo ir priešais mane sučiupo septynis žmones“, – pasakojo 50-metė Olga Jakovleva, sėdėjusi ant suolelio aikštėje, patekusioje į eitynių maršrutą.

„Praradau kalbos dovaną... Tie žmonės tiesiog sėdėjo ir kalbėjosi“, – pridūrė ji.

Viena iš pagrindinių A. Navalno sąjungininkių Liubov Sobol, jau trečią savaitę tęsianti bado streiką dėl atsisakymo ją įregistruoti kandidate į Maskvos dūmą, buvo ištempta iš taksi automobilio ir areštuota, kai ketino važiuoti į demonstraciją.

Po kelių valandų ji buvo atvesdinta į teismą ir buvo įpareigota sumokėti 300 tūkst. rublių (4,14 tūkst. eurų) baudą už protestų liepos 15-ąją organizavimą, taip pat palikta arešte, ketinant apklausti dėl praeito savaitgalio protestų, sakė A. Sobol padėjėjai.

Opozicijos kandidatai, mėginę balotiruotis kitą mėnesį vyksiančiuose rinkimuose, sakė, kad rinkimų komisija nepagrįstai pripažino negaliojančiais didelę dalį jų surinktų parašų.

Šeštadienį surengtos akcijos dalyviai sakė, kad jie tiesiog nori, jog opozicijai būtų suteikta bent galimybė varžytis.

„Tikiu, kad kiekvienas turi teisę dalyvauti“ rinkimuose, AFP sakė 39 metų Robertas.

Paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti, kaip riaušių policininkai lazdomis muša ant žemės gulinčius žmones. Daugelis pareigūnų buvo užsidėję kaukes, kad aktyvistai negalėtų jų atpažinti nuotraukose ir filmuotoje medžiagoje.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pasmerkė „nebūtiną ir per didelį jėgos naudojimą“, taip pat „nepagrįstus“ mėginimus vaizduoti protesto akcijas Maskvoje kaip smurtinį sukilimą.

Pareigūnai pradėjo tyrimą dėl praeito savaitgalio „masinių neramumų“ ir „smurto prieš policiją. Panašūs tyrimai buvo atliekami dėl 2012 metais vykusių protestų prieš prezidentą Vladimirą Putiną, ir keli žmonės buvo nuteisti kalėti.

Protestuotojai tvirtina, kad jų veiksmai yra visiškai taikūs ir kad nebuvo jokių pranešimų apie turtui padarytą žalą.

Naujas tyrimas dėl „pinigų plovimo“

Opozicija tikėjosi, kad rugsėjį vyksiantys rinkimai užbaigs Kremliaus šalininkų monopoliją Maskvos dūmoje.

Šis organas sprendžia dėl milijardų dolerių vertės miesto biudžeto, bet nėra politiškai nepriklausomas nuo mero Sergejaus Sobjanino – V. Putino sąjungininko.

S. Sobjaninas perspėjo opoziciją susilaikyti nuo „naujų provokacijų“.

A. Navalnas ir kiti protestuotojai sako, kad miesto valdžia yra persmelkta korupcijos. Jo įkurtas „Kovos su korupcija fondas“ (FBK) šią savaitę paskelbė naują ataskaitą apie vieną A. Sobjanino pavaduotoją ir apkaltino ją pardavinėjant prestižinius nekilnojamojo turto objektus Maskvoje savo šeimos nariams dirbtinai sumažintomis kainomis.

Šeštadienį FBK, anksčiau atlikęs didelio atgarsio sulaukusių tyrimų dėl aukšto rango pareigūnų abejotinos kilmės turto, pats tapo taikiniu Tyrimų komitetui iškėlus baudžiamąją bylą dėl maždaug milijardo rublių (apie 13,8 mln. eurų) „išplovimo“.

Ši populiari A. Navalno įkurta organizacija yra finansuojama iš paaukotų lėšų. A. Navalno sąjungininkas Leonidas Volkovas atmetė kaltinimus prieš FBK kaip naują mėginimą sukompromituoti jam padedančių savanorių nacionalinį tinklą.

A. Navalnas, šiuo metu laikomas kalėjime, praeitą savaitgalį buvo išvežtas į ligoninę dėl incidento, kuris, anot jo asmeninės gydytojos, galėjo būti mėginimas aktyvistą apnuodyti nežinoma chemine medžiaga.

Tačiau valstybinė toksikologijos laboratorija paskelbė, kad jokių nuodų A. Navalno organizme neaptikta.

V. Putinas padėties Maskvoje iki šiol nekomentavo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi