Pasaulyje

2019.08.03 16:38

Honkongo protestuotojai užbarikadavo kelius ir tunelį, nepaisydami Kinijos perspėjimų

BNS2019.08.03 16:38

Honkonge protestuotojai šeštadienį vakare populiariame prekybos rajone surentė barikadas ir užblokavo eismą vienu svarbiu tuneliu. Nepaisydami vis griežtesnių Kinijos perspėjimų nutraukti kelias savaites trunkančius neramumus, sukėlusius sumaištį šiame mieste.

Pusiau autonominiame pietų Kinijos finansų centre jau du mėnesius nesiliauja protestai prieš vyriausybę ir susirėmimai. Pirmuosius protestus išprovokavo priešinimasis planuotam ekstradicijos įstatymui, o neilgai trukus mitingai peraugo į judėjimą dėl didesnės apimties demokratinių reformų.

Honkongo ir Pekino valdžios institucijos šią savaitę demonstravo griežtesnę poziciją, įskaitant dešimties protestuotojų suėmimus, o Kinijos kariškiai pareiškė esantys pasirengę numalšinti „netoleruotinus“ neramumus, jei gaus tokį nurodymą.

Visgi protestuotojai nenusileidžia ir pažadėjo kitą saveitę taip pat statyti barikadas bei rengti mitingus, taip dar labiau didindami įtampą.

Šeštadienio vakarą šimtai kaukes dėvinčių protestuotojų pastatė barikadas keliose populiaraus prekybos ir turizmo rajono Cim Ša Cui gatvėse.

Protestuotojai taip pat užblokavo vieną iš požeminių tunelių, jungiančių su pagrindine sala, ir sutrikdė eismą.

Pareiškime policija paragino protestuotojus „sustabdyti neteisėtus veiksmus“, o visuomenei nurodė vengti šios zonos.

Kiek anksčiau protestuotojai žygiavo per tankiai apgyvendintą Mongoko rajoną, kur anksčiau vyko policijos ir demonstrantų susidūrimai, skanduodami šūkius ir raginami gyventojus prisijungti prie planuojamo streiko pirmadienį.

„Kuo stipriau vyriausybė mėgins mus nutildyti, tuo garsiau mes kalbėsime, kol vyriausybė išgirs mūsų reikalavimus“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė 36 metų protestuotojas Ahas Kitas.

Miestą apėmęs streikas

Sekmadienį taip pat planuojamos dvi eitynės – viena Honkongo saloje, kita – Cung Kvan O rajone. Taip pat pirmadienį numatytas protestas visame mieste ir eitynės septyniose vietose.

Regis, šie raginimai streikuoti sulaukia daugiau dėmesio nei ankstesni protestai, o daugybė organizacijų ir profsąjungų pažadėjo prisijungti prie protestuotojų.

Honkonge didžiuliai mitingai vyksta jau aštuntą savaitgalį iš eilės. Per šiuos protestus dažnai įvykdavo policijos ir ryžtingai nusiteikusių protestų dalyvių įnirtingų susirėmimų.

Pagal 1997 metų Honkongo perdavimo Kinijai susitarimą miestas buvo suteikta teisių ir laisvių, kurios negalioja žemyne, įskaitant nepriklausomą teismų sistemą ir žodžio laisvę.

Visgi daugelis teigia, kad šios teisės yra vis labiau varžomos, ir pateikia tokių pavyzdžių, kaip žemyninėje Kinijos dalyje pradingstantys disidentai knygų pardavėjai, nušalinami garsūs politikai ir įkalinami demokratiją palaikantys protesto lyderiai.

Visuomenės pyktį stiprina didėjanti nelygybė ir suvokimas, kad savitai miesto kalbai ir kultūrai vis didesnę grėsmę kelia kaip niekad glaudi integracija su žemynine Kinija.

Šeštadienio vakarą protestuotojai nuplėšė Kinijos vėliavą nuo krantinėje stovinčio stulpo ir įmetė ją į vandenį.

Per pastaruosius du savaitgalius protestuotojų ir policijos susidūrimuose itin padaugėjo smurto. Policija ne kartą panaudojo gumines kulkas ir ašarines dujas, kad išsklaidytų įvairius daiktus mėtančią minią.

Be to, protestuotojus yra užpuolę ir vyriausybę palaikančios nusikaltėlių gaujos – po šių užpuolimų 45 žmonės buvo priversti kreiptis į ligonines.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt