Pasaulyje

2019.08.03 13:33

Kandidatas į JAV nacionalinės žvalgybos direktoriaus postą Ratcliffe'as pasitraukė

Raimondas Čiuplys, BNS2019.08.03 13:33

JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytas kontroversiškas kandidatas į nacionalinės žvalgybos direktoriaus postą respublikonų kongresmenas Johnas Ratcliffe'as penktadienį atsisakė siekti šių pareigų, iškilus klausimų dėl jo patirties ir kvalifikacijos.

D. Trumpas tvirtino, kad J. Ratcliffe'as neatlaikė prieš jį nukreipto žiniasklaidos puolimo, bet prezidento sprendimas pasiūlyti šį Teksase išrinktą Atstovų Rūmų narį daugeliui sukėlė susirūpinimą dėl svarbaus posto politizavimo. Be to, Senato pritarimas šiai kandidatūrai toli gražu nebuvo užtikrintas.

Prezidentas pareiškė „greitai“ pasiūlysiąs naują kandidatą, turintį pakeisti buvusį senatorių respublikoną Daną Coatsą (Deną Koutsą) ir tapti JAV žvalgybos bendruomenę sudarančių 17 agentūrų koordinatoriumi.

„Su mūsų puikiu respublikonu kongresmenu Johnu Ratcliffe'u nevykėlė žiniasklaida elgiasi labai nesąžiningai“, – savo „Twitter“ žinutėje parašė D. Trumpas, skelbdamas apie jo kandidato pasitraukimą.

„Užuot kentęs ištisus mėnesius šmeižto ir juodinimo, paaiškinau Johnui, kaip būtų nemalonu jam ir jo šeimai bendrauti su šiais žmonėmis, – pridūrė D. Trumpas. – Dėl to Johnas nusprendė likti Kongreso, kur jis atliko išskirtinį darbą atstovaudamas Teksaso žmonėms ir mūsų šaliai.“

Siūlymas, kad J. Ratcliffe'as, uolus D. Trumpo šalininkas, taptų aukščiausio rango JAV žvalgybos pareigūnu, sulaukė griežtos demokratų kritikos.

Be to, jį ne itin noriai parėmė įtakingi respublikonai, todėl kilo abejonių, ar 53 metų J. Ratcliffe'as užsitikrins reikalingą 51 balso daugumą jo kandidatūrą tvirtinant Senate.

„Atstovų Rūmų narys Ratcliffe'as atvirtai neturėjo būti siūlomas, – sakė Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras. – Šis momentas būdingas prezidentui Trumpui: nominuoti iš įgeidžio, nepasikonsultavus ir nepasitikrinus, o tuomet būti priverstam atšaukti [sprendimą], kai kyla sumaištis.“

„Naujas nacionalinės žvalgybos direktorius turi būti nešališkas asmuo, objektyviai vertinantis pasaulį ir kalbantis valdžiai tiesą“, – pabrėžė Ch. Schumeras.

J. Ratcliffe'as tapo vienu iš kelių veikėjų, kuriuos D. Trumpas buvo pasiūlęs į svarbius postus JAV administracijoje, bet pasitraukusius pirma laiko.

„Šiuo atveju buvo labiausiai priartėta prie D. Trumpo pripažinimo, kad jo pasiūlytas asmuo itin apgailėtinai netinkamas tapti NŽD“, – sakė buvęs Centrinės žvalgybos valdybos pareigūnas Nedas Price'as (Nedas Praisas), prezidento Baracko Obamos administracijoje dirbęs Nacionalinio saugumo tarybos atstovu.

N. Price'as per tviterį rašė, kad J. Ratcliffe'as yra „taip nepaprastai šališkas ir taip akiplėšiškai apsimelavęs savo gyvenimo aprašime, kad jis būtų pakliuvęs po prekiniu traukiniu net ir automatiškai sprendimus tvirtinančiame Senate“.

J. Ratcliffe'o gyvenimo aprašymas pastarosiomis dienomis buvo kruopščiai gvildenamas keliuose žiniasklaidos straipsniuose – manoma, kad jis pernelyg sutirštino savo pasiekimus kovos su terorizmu srityje. Atstovų Rūmų narys savo tinklalapyje teigia, kad dirbdamas federaliniu prokuroru jis yra pasiuntęs į kalėjimą teroristų, tačiau atrodo, kad tokie jo teiginiai nėra tiesa.

Kaip ir daugelis kitų D. Trumpo pasiūlytų kandidatų, jis dažnai svečiuojasi televizijoje „Fox News“, kur neretai kalba apie sąmokslo teorijas, populiarias konservatyviojoje stovykloje. Pavyzdžiui, jis kelia prielaidą, kad specialiojo prokuroro Roberto Muellerio (Roberto Miulerio) vadovautas tyrimas dėl Rusijos kišimosi į rinkimus buvo glaudžius ryšius su JAV žvalgyba palaikančių demokratų politinis užsakymas.

J. Ratcliffe'as turi mažai kuo pasigirti: prieš 2015 metais pradėdamas darbą Kongrese jis aštuonerius metus buvo mažo, bet labai turtingo Dalaso priemiesčio meras, taip pat vienus metus dirbo federaliniu prokuroru 2007-aisiais.

„Kuklus ir pagerbtas“

Žvalgybos, Teismų ir Krašto saugumo komitetų narys J. Ratcliffe'as padėkojo D. Trumpui už jo kandidatūros iškėlimą.

„Jaučiausi kuklus ir pagerbtas, kai prezidentas parodė pasitikėjimą manimi, kad vadovaučiau mūsų valstybės žvalgybos operacijoms, ir tebesu įsitikinęs, jog jeigu būčiau buvęs patvirtintas, būčiau tai daręs objektyviai, sąžiningai ir principingai, ko reikia mūsų žvalgybos agentūroms ir ko jos nusipelnė“, – sakė jis.

„Tačiau nenoriu, kad su mano tvirtinimu susiję debatai dėl nacionalinio saugumo ir žvalgybos, kad ir kokie būtų neteisingi, taptų grynai policiniu ir partiniu klausimu, – pridūrė J. Ratcliffe'as. – Šalis, kurią visi mylime, nusipelnė, kad tai būtų sprendžiama kaip Amerikos reikalas.“

„Taigi, paprašiau prezidento į šias pareigas siūlyti ką nors kitą, o ne mane“, – pareiškė Kongreso narys.

Dabartinis nacionalinės žvalgybos direktorius D. Coatsas praeitą sekmadienį paskelbė, kad atsistatydins rugpjūčio 15 dieną.

Tarp D. Coatso ir D. Trumpo ne kartą yra iškilę nesutarimų dėl įvairių klausimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt