Pasaulyje

2019.08.02 20:31

Kova su miškų gaisrais Rusijoje: nuo šamanų kerų iki technologijų, naudotų Vietnamo kare ir Pekino žaidynėse

LRT.lt2019.08.02 20:31

Rusijoje kaip reta intensyviai degančių miškų plotas penktadienį pasiekė 31 tūkst. kvadratinių kilometrų, informavo Rusijos aviacinės miškų apsaugos tarnyba „Avialesoochrana“, o tai yra teritorija, didesnė už Belgiją. Ne visus liepsnų apimtus plotus įmanoma pasiekti, tačiau kova su ugnimi vykdoma ir pasitelkiant technologijas, ir maldas.

Didžiuliai gaisrai, kurių dūmai apgaubė šimtus miestų ir miestelių, kilo dėl sausros, kuri artimiausiu metu neturėtų susilpnėti, nors dalis Tolimųjų Rytų rajonų yra užtvindyti.

Trečią pagal dydį Rusijos miestą Novosibirską šią savaitę kamavusios prastos oro sąlygos gyventojams kėlė kosulį ir akių perštėjimą, ligoninėse padaugėjo įvairiais negalavimais besiskundžiančių pacientų. Ulan Udės miestas taip pat skendėjo dūmuose. Užterštas oras – viena mirtingiausių gaisrų pasekmių, kurios poveikis gali būti jaučiamas net keletą metų.

Tačiau Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos palydovai užfiksavo, kad gaisrų sukelti dūmų kamuoliai iš Rusijos pradėjo keliauti į rytus, Šiaurės Amerikos link, rašo „Vox“.

Milžiniški gaisrai Sibiro taigoje: dūmai apgaubė ištisus miestus, Arktyje gresia ekologinė katastrofa

Nors Sibiro miškus gaisrai niokoja gana dažnai, šio gaisro mastas išties neįprastas. Kai kurie aplinkosaugininkai labiausiai nerimauja dėl to, kad ant Arkties regiono ledynų nusėsti galintys suodžiai paspartins jų tirpimą ir sunaikins vietos ekosistemas. Jei imtų tirpti ant žemės esantys ledynai, dėl į vandenynus subėgusio vandens pakiltų jūros lygis.

„Katastrofa Sibire nėra vien Rusijos katastrofa, tai – globali ekologinė katastrofa“, – „Vice News“ teigė „Greenpeace Russia“ aktyvistas ir savanoris ugniagesys Antonas Beneslavskis.

Rusijos valdžia paskelbė esktremalią padėtį ir siekdama užkirsti kelią gaisrų plitimui mobilizavo kariuomenę. Liepsnas suvaldyti bando lėktuvai ir sraigtasparniai, tačiau sumažinti dūmų nepavyksta. Daugelis gaisrų vyksta nutolusiuose regionuose, kuriuos sunku pasiekti.

Gesinti gaisrus mėginama ir mažiau konvencinėmis priemonėmis – pavyzdžiui, dirbtiniu lietumi.

Kaip pranešė valstybinė miškų apsaugos komanda, ketvirtadienį virš Irkutsko regiono pakilęs orlaivis „Antonov An-26“ į „dirbtinio lietaus sukėlimo operacijai tinkančius debesis“ šaudė sidabro jodidą. Pasipildęs degalų lėktuvas toliau lietaus debesis bandys sukelti Krasnojarsko regione, iš Rusijos praneša „The Telegraph“.

Kaip teigė miškų apsaugos komanda, nuo liepos pradžios sidabro jodidu lietus buvo keliamas gesinant daugiau nei 100 gaisrų. Vidutinį arba stiprų lietų sukelti pasitelkus debesų sėjos metodą pavyksta maždaug du kartus iš trijų. Taip pat komanda į keturis regionus vietiniams į pagalbą išsiuntė 500 ugniagesių.

Nors debesų sėja – ne vieną dešimtmetį JAV ir kitų šalių naudojamas metodas, sukeliantis snygį slidinėjimo kurortuose arba, priešingai, padedantis išsklaidyti lietų kaip per Pekino olimpines žaidynes, jo efektyvumas vis dar kelia nemažai diskusijų.

Kaip 20 a. penktajame dešimtmetyje pastebėjo rašytojo Kurto Vonneguto brolis, savo struktūra ledą primenantis sidabro jodidas užšaldo debesyje esančius vandens lašelius ir padidina jų svorį. Norint sukelti lietų, į debesis kartais taip pat šaudomas ir sausas ledas, druska ar propanas.

Vietnamo karo metu JAV, siekdama pratęsti drėgnąjį sezoną ir atitolinti karą, sukėlė dirbtinį lietų virš Hošimino.

Kitos priemonės – ne tokios išmanios. Atsižvelgdami į Rusijoje besitęsiančią gaisrų krizę, Sibiro regiono šamanai ėmė atlikinėti įvairius ritualus ir bandyti prišaukti lietų.

Tuo tarpu Rusijos stačiatikių Bažnyčia teigia, kad Krasnojarske lietus iškrito būtent maldininkų dėka. Kaip šią savaitę skelbė Krasnojarsko vyskupija, liepos 21 d. bažnyčia pradėjo melsti lietaus, todėl miestuose pasirodė krituliai ir sumažėjo dūmų.

„Oras pasikeitė, todėl nutarėme laikyti pamaldas visose Krasnojarsko regiono bažnyčiose, kad šis šventas reiškinys tęstųsi ir toliau“, – valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė Bažnyčios atstovas spaudai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt