Pasaulyje

2019.08.02 19:43

Kaip Šiaurės Korėja išbandė savo ginklus – raketos dabar gali pasiekti Europą

LRT.lt2019.08.02 19:43

Kim Jong Uno valdymo metu Šiaurės Korėja atliko daugiau raketų bandymų, nei per 63 jo tėvo Kim Jong Ilo ir senelio Kim Il Sungo vadovavimą šaliai. Vien per pastarąsias dvi savaites atliko 3 raketų bandymus. Ekspertai pripažįsta, kad režimo arsenale yra trumpo, vidutinio, ilgo nuotolio ir tarpžemyninės balistinės raketos, kurios gali pasiekti beveik bet kurią pasaulio vietą.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas deklaruoja siekį įgyvendinti Šiaurės Korėjos denuklearizaciją. Tačiau antrasis susitikimas su Kim Jong Unu 2019 m. vasario pabaigoje nutrūko anksčiau laiko, taip ir nepavykus susitarti dėl konkrečių detalių.

Vėliau atskleisti dokumentai rodo, kad Šiaurės Korėjos vadovas susitikimu siekė pasinaudoti įtvirtindamas „branduolinės galybės“ statusą.

Nepaisant naujų Šiaurės Korėjos raketų bandymų, D. Trumpas teigia jais per daug nesirūpinantis ir pabrėžia vis dar tikintis, kad gali susitarti su Kim Jong Unu.

Nors Šiaurės Korėja yra viena skurdžiausių pasaulio valstybių, ginkluotosioms pajėgoms ji skiria beveik ketvirtadalį BVP, rodo JAV Valstybės departamento duomenys. 2019 m. Šiaurės Korėjos karines pajėgas sudaro beveik 2,9 mln. žmonių, dar beveik 9,5 mln. yra rezerve ir tai yra ketvirta didžiausia kariuomenė pasaulyje.

Prie Šiaurės Korėjos branduolinės programos vystymo yra prisidėjusi Maskva, kuri pagelbėjo statant branduolinius tyrimo reaktorius bei perdavė raketų dizaino paslaptis, lengvojo vandens reaktorius ir branduolinį kurą. 8 deš. Kinija kartu su Šiaurės Korėja tobulino balistines raketas, o režimo mokslininkai dalyvavo mainuose su sovietinėmis šalimis ir komunistine Kinija.

Bendradarbiavimas bei apsikeitimas žiniomis vyko ir su Pakistanu, nurodo idėjų kalvė „Tarptautinių santykių taryba“ (Council on Foreign Relations, CFR). Vėliau režimas aktyviai mezgė ryšius juodojoje rinkoje, kad įsigytų reikalingų technologijų.

Kim Jong Uno salvės: pamatykite Šiaurės Korėjos raketų bandymus

2017 liepos 4 d. Šiaurės Korėja išbandė pirmąją tarpžemyninę balistinę raketą „Hwasong-14“. Su kovine galvute raketa galėtų pasiekti taikinius beveik visoje žemyninėje JAV dalyje. Mėnesio gale režimas atliko dar vieną ICBM bandymą.

Ši valstybė taip pat yra išbandžiusi trijų pakopų palydovus į orbitą iškeliančias raketas. Nors režimas, greičiausiai, dar negali pritaikyti šių raketų nešti kovines galvutes, jos galėtų pasiekti taikinius už 15 tūkst. kilometrų, rašo „ABC“.

Taigi, vienintelis saugus kontinentas būtų Pietų Amerika. Labiausiai nuo Šiaurės Korėjos nutolęs taškas žemyne yra Argentinos uostas Mar del Plata.

Manoma, jog Šiaurės Korėja yra sukūrusi ir biologinį bei cheminį ginklus, kuriuos galėtų nešti raketos, rašo „ABC“.

Naujausi Šiaurės Korėjos raketų bandymai, atlikti liepą, yra perspėjimas Vašingtonui prieš artėjančias bendras JAV ir Pietų Korėjos pratybas. Derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos nutraukimo nutrūko po vasarį netikėtai nutrūkusių D. Trumpo ir Kim Jong Uno derybų, įstrigo.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba draudžia Šiaurės Korėjai atlikti balistinių raketų bandymus.

Pirmąjį branduolinį požeminį bandymą režimas atliko 2006 m. spalio 9 d., ekspertų skaičiavimu, jis buvo 1–2 kilotonų galingumo. Iš viso, šalis yra atlikusi 6 branduolinius bandymus, o 2016 m. rugsėjį įvykdytas paskutinis bandymas buvo 35 kilotonų galingumo, nurodo „Branduolinės grėsmės iniciatyvos“ idėjų kalvė Vašingtone.

2019 m. pradžioje režimas turi pasigaminęs apie 20–30 kovinių branduolinių galvučių bei turi sukaupęs atsargų pasigaminti dar 30–60 vnt., skaičiuoja Ginklų kontrolės asociacija.

Vis dėlto, nepaisant Šiaurės Korėjos pareiškimų apie jos raketų galimybes suduoti branduolinį smūgį bet kuriai JAV vietovei, ekspertai nėra tikri, ar šie ginklai iš tiesų gali nešti pakankamo galingumo užtaisus ir sėkmingai sugrįžti į atmosferą, kad pasiektų savo galutinį tikslą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.