Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.02 13:34

Lietuvos opozicijos politikai dėl sulaikymų Maskvoje tikisi tarptautinės reakcijos: kreipėsi į institucijas

BNS, LRT.lt 2019.08.02 13:34

Lietuvos konservatorių ir liberalų politikai prašo tarptautinių institucijų įvertinti suėmimus Maskvoje per protesto akciją, skirtą palaikyti nepriklausomiems kandidatams, kuriems neleista dalyvauti miesto Dūmos rinkimuose.

Vertindami masinius suėmimus po liepos 27 dienos protesto demonstracijos dėl Maskvos Dūmos rinkimų Lietuvos politikai pažymi, kad buvo šiurkščiai pažeista Europos Žmogaus Teisių Konvencija.

„Rusijos sugrąžinimas į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją buvo didelė klaida, kuri Vladimiro Putino režimui suteikė išankstinę indulgenciją naikinti bet kokius demokratijos požymius šalyje“, – sakoma kreipimesi į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją (ETPA).

Kartu kreipimesi politikai prašo įvertinti rekordiškai didelį Rusijos piliečių sulaikymo skaičių, jo pagrįstumą bei vietos valdžios reakciją ir teikti rekomendacijas Rusijos atstovams. Kritiką ir raginimą sustabdyti jėgos naudojimą jau anksčiau buvo pareiškęs ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pastarąjį kreipimąsi į ETPA bei ESBO pasirašė konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis bei kiti šios frakcijos nariai Žygimantas Pavilionis, Laurynas Kasčiūnas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas, opozicijos lyderė, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Europos Parlamento narys konservatorius Andrius Kubilius.

„Stebėdami brutalius veiksmus prieš taikius protestuotojus ir opozicijos teisių dalyvauti rinkimuose blokavimą, raginame Rusijos bei Maskvos valdžią susilaikyti nuo bet kokio smurto jau paskelbtos rugpjūčio 3 dieną ir būsimų protestų akcijų metu bei panaikinti administracinę atsakomybę nepriklausomiems Maskvos dūmos kandidatams, ribojančią jų galimybes dalyvauti rinkimų procese“, – frakcijos pranešime cituojamas G. Landsbergis.

Politikų grupė taip pat prašo ESBO Žmogaus teisių ir demokratinių institucijų biuro pateikti specialią nuomonę ir išvadas bei rekomendacijas dėl Maskvos Dūmos rinkimų proceso bei pradėti tyrimą dėl galimos nepriklausomų kandidatų diskriminacijos.

Praėjusį šeštadienį Maskvos centre vyko protestas palaikyti neįregistruotiems nepriklausomiems politikams, sulaikyta apie 1,4 tūkst. aktyvistų. Oficialiais Rusijos pareigūnų duomenimis, protestuose Maskvoje dalyvavo 3,5 tūkst. žmonių, tačiau tikrasis skaičius, anot žiniasklaidos, galėjo siekti 10 tūkst. Ši akcija vyko be valdžios leidimo, pranešta apie daugybę policijos smurtą patyrusių asmenų.

Kaip šią savaitę LRT.lt sakė „Freedom House Lietuva“ vadovas, politologas Vytis Jurkonis, sulaikytųjų skaičius yra rekordiškai didelis, o tai rodo, jog Rusijos valdžiai sudėtinga spręsti, kaip susidoroti su plačias visuomenės mases įtraukiančiomis akcijomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi