Pasaulyje

2019.08.02 07:52

Naujosios Ukrainos valdžios eksperimentas – deputatai nuo ryto iki vakaro mokosi politikos pagrindų

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.02 07:52

Naujosios Ukrainos valdžios eksperimentas – gavus absoliučią daugumą Radoje suformuoti visiškai naują, su ankstesniu korumpuotu elitu ryšių neturinčią koaliciją parlamente ir tokią pačią šalies Vyriausybę, – įgauna pagreitį. Tam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui ir jo naujosios valdžios partijos deputatams teko pamiršti apie vasaros atostogas ir Truskavecės kurorte nuo ryto iki vakaro mokytis politikos pagrindų.

Karpatuose pastatytas kurortinis viešbutis vienai savaitei virto politikos, ekonomikos, valstybės teisės ir kitų įstatymų leidybai reikalingų mokslų centru. Mokiniai – visi 254 į Radą išrinkti Zelenskio partijos deputatai, nes nė vienas iš jų nėra dirbęs Radoje ir nėra buvęs profesionaliu politiku.

Prorusiška Ukrainos opozicija, surinkusi 13 procentų balsų, ir tradicinės Ukrainos politinės jėgos, vadovaujamos buvusio prezidento Porošenkos bei Julijos Tymošenko, be abejo, atkreipė dėmesį į tai, kad dabar įstatymus rašys visiški politikos naujokai.

„Tai, kad atėjome mes – nauji žmonės, niekada nebuvę politikoje, visuomenė atmeta kaip nepriimtiną dalyką, bet, mano nuomone, labai greitai jie padarys išvadą, kad tai pats sėkmingiausias eksperimentas“, – pasakoja partijos „Liaudies tarnas“ deputatė Jelizaveta Bogutska.

Užsiėmimai Truskavecėje pagreitinto politinio rengimo akademijoje vyksta nuo 9 ryto iki 10 vakaro. Deputatai mokomi mažomis 8 žmonių grupėmis.

„Atrodo, neįmanoma per savaitę apmokyti dviejų 250 suaugusių žmonių. Tai lyg patekti į intelektualią armiją – savotiškas specialiąsias pajėgas. Bus sunku ištverti“, – teigia Kijevo ekonomikos mokyklos prezidentas Timofijas Mylovanovas.

Kita vertus, naujajai Ukrainos valdžiai reikia kuo skubiau pradėti reformuoti šalies valdymą, nes gyvendama vien iš užsienio kreditų bei nesibaigiančio karinio konflikto rytuose sąlygomis Ukraina nesugebės pakilti.

„Visada sau sakydavau – gyvenu Ukrainoje, aš dievinu ją – šalį, bet valstybės nekenčiu. Man norisi, kad tos žirklės išnyktų, kad mylėtume ir šalį, ir valstybę“, – teigia J. Bogutska.

Vienas pirmųjų prezidento Zelenskio ir jo partijos išbandymų bus ilgai ir skausmingai Radoje stumdytas įstatymas, atšaukiantis deputatų teisinę neliečiamybę. Jis taip ir nebuvo priimtas ir tebėra viena pagrindinių masinės politinės korupcijos Ukrainoje priežasčių.

Plačiau – reportaže (nuo 01.50 min.):

Žinios. Teisėjų taryba rengia neeilinį posėdį – bus sprendžiama dėl prezidento siūlymo atleisti korupcija įtariamus teisėjus