Pasaulyje

2019.08.01 19:59

Daugiau nei Navalno padėjėja: Rusijos opozicijos gretose kyla nauja žvaigždė

LRT.lt2019.08.01 19:59

Ilgiausiai su Aleksejumi Navalnu kartu dirbančią Liubovę Sobol jau sunku pavadinti tik jo patikėtine, nors opozicinę veiklą ji pradėjo kaip tokia. Vis labiau pastebima pastaraisiais metais, dar kartą dėmesį į save ji atkreipė protestų ir masinių sulaikymų Maskvoje fone, kurie kilo po to, kai būriui nesisteminių kandidatų, tarp jų ir pačiai L. Sobol, neleista dalyvauti rinkimuose.

Nuo birželio vidurio iki liepos vidurio ji buvo ieškomiausias žmogus „Yandex“ sistemoje, rusiškajame „Google“ atitikmenyje. Bet jos veikla prisidedant prie Rusijos opozicijos prasidėjo gerokai anksčiau.

Iš karto po teisės studijų baigimo 2011 m., L. Sobol prisijungė prie tuometinio A. Navalno korupcijos stebėsenos projekto Rospil.info, rašo „The Moscow Times“. Po tais pačiais metais prasidėjusių Bolotnaja aikštės protestų, kuriais reaguotą į įtartą Dūmos rinkimų rezultatų klastojimą, žurnalas „Forbes“ įtraukė ją į vertų dėmesio, bet mažai žinomų veidų sąrašą. Po to ji tapo svarbia Rusijos politikų ir valdininkų piktnaudžiavimo atvejus atskleisti mėginančio Antikorupcijos fondo, įkurto to paties A. Navalno, dalimi, mėgino patekti į Maskvos miesto Dūmą 2016 m.

Politinės patirties oficialiose pareigose iki šiol neturinti, L. Sobol dirba ties tuo, kad kuo daugiau rusų pamatytų, galbūt pirmą kartą, turintys alternatyvą. Nuo praėjusių metų liepos ji vadovauja 600 tūkst. prenumeratorių turinčiam A. Navalno kanalui „Youtube“, kuriame reguliariai pasirodo keturios laidos apie politikos, ekonomikos ir kultūros aktualijas.

Už sėkmingą startą A. Navalnas dėkoja Oksanai Baulinai, buvusiai kanalo prodiuserei, rašo „The Moscow Times“, tačiau opozicionierius pažymi, kad ji buvo žurnalistė, ne politikė, o L. Sobol turi „ryžto eksperimentuoti“ bei pasižymi „aistra ir atsidavimu“ tam, ką daro.

L. Sobol supa jauna komanda, o ir laidų tinklelyje atsirado lengvesnio turinio. Tiesa, ne visi tuo patenkinti. „The Moscow Times“ cituoja su portalu kalbėjusį ir anonimu išlikti norėjusį Antikorupcijos fondo narį, kuris į pasirinktą kryptį žvelgia kritiškai. Pavyzdžiui, viename pernykščiame laidos „Cactus“ epizode juokauta apie Vladimiro Putino nepilnavertiškumo kompleksą dėl esą „mažo penio“.

„Nesu tikras, kad Navalno laidoje reikėtų diskutuoti apie Putino penio dydį“, – sakė anonimas, „The Moscow Time“ pridūręs, kad „dauguma komandos narių nepritaria „Navalny LIVE“ pasirinkta kryptimi“.

Apie kritiką dėl paviršutiniškumo tiek L. Sobol, tiek pats A. Navalnas žino, bet abu tikisi pritraukti jaunesnę auditoriją, sudominti ją šalies politiniu gyvenimu. Be to, jų vedamos laidos savo turiniu išlieka rimtos, taip pat kaip ir apie ekonomikos aktualijas kanale kalbančio, Lietuvoje neseniai apsilankiusio Vladimiro Milovo.

„Šiuo metu Rusijoje nėra Johno Stewarto ar Johno Oliverio. Mes turime duoti žmonėms įvairovės ir pramogų, kitaip jie nuo mūsų pavargs“, – sako L. Sobol.

Ji pati supranta, kad opozicionieriaus Rusijoje duona – toli gražu ne vien pramogos. Prieš dvejus metus L. Sobol vyras, sociologas Sergejus Mochovas buvo užpultas – nepažįstamasis jam į šlaunį dūrė švirkštą su psichotropine medžiaga. S. Mochovas patyrė konvulsijas ir prarado sąmonę, bet išgyveno.

„Novaya gazeta“ skelbė, kad išpuolis organizuotas Jevgenijaus Prigožino, prezidento V. Putino artimo bendražygio, įkurusio „Wagner“ karinę grupę, atliekančią svarbias užduotis karštuosiuose taškuose, kurie svarbūs Rusijai.

L. Sobol įvykis sukrėtė, bet grėsmes ji sako visuomet supratusi ir nebijanti: „Nėra ko bijoti. Daugybė žmonių, logika ir įstatymai mus palaiko. Be to, gyvename rizikoje jau seniai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt