Pasaulyje

2019.08.01 14:21

Lenkijoje minimos 75-osios Varšuvos sukilimo metinės

Lenkija ketvirtadienį mini Varšuvos sukilimo pradžios 75-ąsias metines. Šią dieną 1944-iais lenkai sukilo prieš vokiečių okupacinę valdžią, tai yra vienas tragiškiausių įvykių Lenkijos istorijoje.

Vokietijos ambasada Varšuvoje pusiau nuleido virš jos plėvėsuojančias vėliavas, kad pagerbtų Varšuvos sukilimo aukas.

1944-ųjų rugpjūčio 1-ąją prastai ginkluoti pogrindinės organizacijos „Armija Krajova“ kovotojai, tarp kurių buvo daug jaunimo, pradėjo Varšuvos sukilimą. Kovos su Vermachto kariais turėjo trukti tris dienas, lenkai norėjo perimti sostinės kontrolę, kol dar neįžengė sovietų armija. Varšuvos sukilimas užsitęsė iki rugsėjo 2-os, ir iš viso truko 63 dienas.

Lenkai buvo priversti kapituliuoti, žuvo apie 10 tūkst. sukilėlių ir apie 200-us tūkst. miesto gyventojų. Šių dienų sulaukę sukilimo dalyviai tuomet dar buvo jaunuoliai ar net paaugliai.

„Noriu, kad niekada nepamirštumėte Varšuvos sukilimo, nes sukilimo ir jo dalyvių atminimas užtikrina, kad išliks tos vertybės, o kitos kartos suvoks – vertėjo atiduoti gyvybę, kad Lenkija išliktų, išliktų laisva ir suvereni, nes dėl tokios kovojo Varšuvos sukilimo dalyviai“, – kalbėjo Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

Šiandien visą dieną Varšuvoje vyks iškilmės, tai bene paskutinė apvali data, kai gali susirinkti Varšuvos sukilimo dalyviai ir dalyvės, iš kurių dažnam šiandien yra 90-95 metai.

Plačiau – Jolantos Paškevičiūtės ir Igno Kinčino reportaže nuo 7.05 min.

Žinios. Jono Meko fondas nori pradėti ikiteisminį tyrimą ne tik dėl neteisėto turto paėmimo, bet ir dėl galimo Poderskis piktnaudžiavimo tarnyba