Pasaulyje

2019.08.03 19:29

„Krikščioniškas“ kultas Korėjoje: skelbė pasaulinį badą, užsiėmė vergija ir mušdami siekė atsijoti nuodėmes

LRT.lt2019.08.03 19:29

Pietų Korėjoje šią savaitę už grotų pasiųsta religinio judėjimo vadovė Shin Ok-ju. Jos įkurta Malonės kelio bažnyčia skelbia artėjantį pasaulinį badą, antrąjį Kristaus atėjimą ir siūlo išsigelbėjimą, tačiau realybėje bendruomenės nariai tapo vergijos aukomis, patyrė fizinį ir psichologinį smurtą. Tokių krikščioniškais save vadinančių kultų Pietų Korėjoje gausu.

Malonės kelio judėjimas skelbiasi esantis krikščioniškas, vadina save bažnyčia ir neigia esanti kultu ar sekta. Judėjimas prasidėjo 2002 m., o šiandien jam priklauso apie 1 tūkst. žmonių, „BBC“ nurodo profesorius Tark Ji-il. 2014 m. pagrindinės Korėjos krikščionių bažnyčios šią sektą pripažino „eretine“.

Iš kiek daugiau nei 51 mln. Pietų Korėjos gyventojų, 27 proc. save laiko krikščionimis. Tačiau šioje šalyje populiarios įvairios ribinės, griežtų pažiūrų sektos, kurios propaguoja absoliutų lyderio autoritetą, specifinę Biblijos aiškinimo viziją, skelbia apie artėjantį Jėzaus sugrįžimą bei fiziškai smurtauja.

Išsigelbėjimas pasaulio centre

Shin Ok-ju skelbia, jog pasaulį ištiks masinis badas, o vienintelis būdas išsigelbėti – kartu su ja pasitraukti į „pasaulio centrą“ – Fidžio salą – ir laukti antrojo Jėzaus atėjimo. Jai pavyko įtikinti 400 sekėjų, iš kurių saloje buvo atimti asmens dokumentai ir kurie patyrė nuolatinį fizinį smurtą, psichologinį spaudimą, baimę ir šoką.

„Ji sako žmonėms, kad galima pasitikėti tik ja, kad išgelbėti žmones gali ji viena. Shin yra nedora moteris“, – sakė vienas iš buvusių kulto dalyvių Lee Soon-deok.

Pateiktuose kaltinimuose teigiama, kad bendruomenė praktiškai yra sukūrusi modernią vergiją. Iš kulto pabėgę asmenys pasakoja buvę verčiami dirbti po 14 valandų per parą, nuolat patirdavę smurtą ir prievartą, buvę stebimi.

Kaip praneša „BBC“, kulto nariai buvo mušami, siekiant iš jų „išvaryti piktąsias dvasias“. Viename vaizdo įraše užfiksuota ir pati kulto įkūrėja Shin Ok-ju per veidą mušanti bendruomenės narę, šaukianti ant jos, kol kiti verkia.

„Pašaliečiams gali būti sunku tai suprasti, bet Shin sunaikina emocijas ir šeimos narių meilę. Bažnyčia išmoko žmones nejausti gailesčio draugams ar artimiesiems, kai jie yra baudžiami. Žmonėms išplaunamos smegenys, kad juose buvo nedoroji dvasia, todėl jų nereikia gailėti“, – CNN pasakojo iš bažnyčios pabėgęs vyras.

Kitas pabėgėlis priduria, kad pradžioje fizinis smurtas lydėdavo prisipažinimus dėl gyvenime padarytų nuodėmingų dalykų, tačiau ilgainiui peraugo į rutiną ir įgijo viešo teismo atspalvį rašo CNN. Šeimos nariai taip pat buvo raginami smurtauti vieni prieš kitus.

Pasak judėjimo, toks elgesys yra „sijojimas“, simbolizuojantis nuodėmės atskyrimą nuo žmogaus kūno ir yra atgailos būdas atitinkantis jų Biblijos interpretaciją, rašo CNN. Įrašą žiniasklaidai perdavė pats judėjimo įkūrėjos sūnus ir bendruomenės verslų direktorius Danielis Kimas, tokiu būdu bandydamas išsklaidyti pranešimus apie narių patiriamą prievartą, nes esą žmonės pritaria tokiems veiksmas.

„Ji sako žmonėms, kad galima pasitikėti tik ja, kad išgelbėti žmones gali ji viena. Shin yra nedora moteris“, – sakė vienas iš buvusių kulto dalyvių Lee Soon-deok.

Ryšiai su valdžia

Fidžio saloje, netoli sostinės Suvos, Malonės kelio bažnyčia įkūrė tikrą verslo imperiją, paremtą kulto narių darbu. Statistikos duomenys rodo, kad Pietų Korėjoje šiam kultui priklauso keli milijonai žmonių, o susidomėjimas juo auga.

Tačiau kultą ir tarptautines investicijas siekiančią pritraukti Fidžio valdžią sieja neaiškūs ryšiai. Komuna yra laimėjusi konkursą renovuoti Fidžio prezidento rezidenciją ir namus. Ši organizacija taip pat yra laimėjusi Fidžio premjero tarptautinio verslo apdovanojimą, pats Vyriausybės vadovas fotografavosi su kulto įmonės direktoriumi.

Kultas Fidžyje valdo tinklinius restoranus, grožio salonus bei parduotuvę. Iš viso kultas šiandien valdo apie 50 įmonių ir yra įdarbinęs 200 Fidžio gyventojų, nurodo CNN.

Kulto vadovai nurodo, kad visi verslai priklauso visiems bendruomenės nariams, o Fidžio valdžia neigia bet kokias sąsajas su šia religine bendruomene.

Atėmė dokumentus

Penki iš kulto komunos pabėgę ir į Pietų Korėją pasitraukę asmenys apkaltino Shin Ok-ju, kad ši atėmė jų asmens dokumentus, neleido išvykti iš bendruomenės komunos, kur jie patyrė sistemingą ir pasikartojantį smurtą, dėl kurio vienas bendruomenės narys mirė.

Shin Ok-ju buvo suimta besilankanti Pietų Korėjoje. Šios valstybės pareigūnai kartu su Fidžio kolegomis surengė reidą ir saloje įsikūrusioje komunoje, buvo pradėtas tyrimas dėl vergijos.

„Jie verčia tave parduoti nuosavybę, išeiti iš darbo ir palikti draugus“, – „BBC“ pasakojo Seoyeon Lee.

Iš stovyklos Fidžyje anksčiau pabėgo 21-erių mergina Seoyeon Lee. Ji pasakoja vieną vasarą grįžusi iš studijų JAV į tėvų namus Pietų Korėjoje, kur gimdos vėžiu serganti ir gydymo atsisakanti motina įkalbėjo ją ateiti į Malonės kelio bažnyčios susitikimus.

„Viskas buvo labai keista. Žmonės ten rėkė, verkė, kalbėjo neaiškiomis kalbomis, o pamokslas buvo apie artėjančią pasaulio pabaigą. Pasakiau mamai, kad man tai primena kultą, bet ji manimi nepatikėjo“, – mergina dalinosi prisiminimais su „BBC“.

Vėliau mergina dar kartą į Pietų Korėją atvyko slaugyti savo motinos po operacijos. Tada ši išreiškė norą vykti į Fidžį atstatyti sveikatą ir primygtinai siūlė kartu vykti dukrai. Taip ji pakliuvo į uždarą bažnyčios komuną.

Fidžyje šiandien gyvena apie 400 Malonės kelio bažnyčios narių. Jie buvo specialiai atrinkti, jautėsi kaip „išrinktieji“.

„Jie verčia tave parduoti nuosavybę, išeiti iš darbo ir palikti draugus“, – „BBC“ pasakojo Seoyeon Lee. Pietų Korėjos pareigūnai nurodė, kad žmonės atiduoda visą turtą šiam kultui, todėl jiems sunku palikti komuną be skatiko kišenėje.

Kaip teigė nuteistos Shin Ok-ju sūnus D. Kimas, komunoje Fidžyje žmonės mokosi ūkininkauti, kad galėtų apsirūpinti maistu ištikus pranašaujamam badui.

Kai Seoyeon Lee atėjo laikas grįžti į studijas JAV, jos motina paslėpė merginos kompiuterį ir pasą. Mergina bandė skambinti policijai, bet kiti kulto nariai pranešė pareigūnams, kad tai pokštas, todėl ji bandė pabėgti, nepaisydama kulto narių bandymų užkirsti jai kelią.

Kai merginai pavyko rasti policijos automobilį, kuris ją nuvežė į nuovadą, o vėliau į Pietų Korėjos ambasadą, ją visą laiką sekė kulto nariai. Tada, pasak merginos, motina pabandė ją visiškai palaužti ir pranešė, neva ji įvaikinta.

„Ji pareiškė, kad visa mano šeima – tetos, dėdės, močiutė ir pusbroliai – visi persikelia čia, o mūsų butas parduotas. Ji bandė mane įtikinti, kad neturiu nieko“, – portalui „BBC“ sakė mergina. Ji pabrėžė, kad niekada nebūtų leidusi kultui išplauti jos smegenų ir prisijungti prie bažnyčios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.