Pasaulyje

2019.08.01 00:05

Žiniasklaida: nukautas Osamos bin Ladeno sūnus

Trumpas atsisakė komentuoti informaciją; atnaujinta 06.53
Rytis Rakauskas, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2019.08.01 00:05

JAV žiniasklaida skelbia, kad nukautas buvusio „Al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno sūnus Hamza bin Ladenas. Apie tai paskelbė „NBC News“, tačiau pareigūnai oficialiai to dar nepatvirtino.

Trečiadienį „NBC News“ pasirodė pranešimas, kad JAV turi žvalgybos duomenų apie žuvusį teroristinės grupuotės vadeivos sūnų. JAV pareigūnai kol kas daugiau informacijos nesuteikia, nėra aišku, ar JAV kaip nors prisidėjo prie jo mirties.

Kiek anksčiau paklaustas, ar turėjo žvalgybos duomenų, kad O. bin Ladeno sūnus buvo nužudytas, JAV prezidentas Donaldas Trumpas žurnalistams sakė „nenorintis to komentuoti.“ Baltieji rūmai taip pat atsisakė atskirai komentuoti, ar netrukus bus paskelbtas koks nors pranešimas.

Manoma, kad H. bin Ladenui yra apie 30 metų. Jis paskutiniame savo viešame pasisakyme yra raginęs Arabų pusiasalio šalis sukilti ir rengti išpuolius Vakarų Europos sostinėse. Amerika už informaciją apie H. bin Ladeną siūlė milijoną dolerių.

Vasarį JAV vyriausybė paskyrė 1 mln. dolerių (apie 897 tūkst. eurų) premiją už H. bin Ladeno galvą ir nurodė, kad šis vyras, kai kada vadinamas „džihado kronprincu“, „ryškėja kaip „al Qaeda“ tinklo lyderis“.

Jis yra paskelbęs garso ir vaizdo pranešimų, kuriuose raginama rengti atakas prieš Jungtines Valstijas ir kitas šalis, ypač keršijant už jo tėvo žūtį per 2011 metų gegužę Pakistane surengtą JAV pajėgų reidą.

Dokumentai, paimti per reidą jo tėvo namuose Abbotabade rodė, kad Hamza ugdomas tapti nauju „al Qaeda“ vadu, teigė JAV Valstybės departamentas.

Hamzos bin Ladeno buvimo vieta niekada nebuvo tiksliai nustatyta. Manyta, kad jis buvo laikomas namų arešte Irane, bet kai kuriuose pranešimuose taip pat keliamos prielaidos, jog jis galėjo gyventi Afganistane, Pakistane arba Sirijoje.

Jo tėvas O. bin Ladenas laikomas atsakingas už beveik tris tūkstančius gyvybių nusinešusias teroro atakas nukautas 2011-ais metais Pakistane.