Pasaulyje

2019.07.30 10:37

Kinija skelbia paleidusi daugumą stovyklose laikomų musulmonų

LRT.lt 2019.07.30 10:37

Vakarų kritikuojama dėl musulmonų priespaudos ir sekimo Sindziange, šalies šiaurės vakaruose esančio regiono, Kinija esą paleido apie 90 proc. žmonių, esančių perauklėjimo stovyklose. Tačiau apie tai paskelbę provincijos pareigūnai tikslių skaičių ar pareiškimą įrodančių aplinkybių nepateikė.

Didžiąja dalimi musulmoniškos Sindziango provincijos Vyriausybės vicepirmininkas Alkenas Tuniazas pareiškė apie minėtus 90 proc. sulaikytųjų, kurie grįžo į visuomenę. Tiesa, to patikrinti beveik neįmanoma, rašo „New York Times“, mat regione taikomi griežti ribojimai tiek pašaliečiams, tiek vietiniams, laisvai rinkti informacijos žurnalistai čia negali.

Yra žinoma, jog šiose stovyklose vykdomos indoktrinacijos programos, kuriomis siekiama priversti atsisakyti aktyvaus islamo išpažinimo ir paskatinti lojalumą Kinijai bei valdančiajai komunistų partijai. Kinija oficialiai teigia, kad šie perauklėjimo centrai ir sekimo priemonės esantiems laisvėje musulmonams yra priemonė kovoti su terorizmo grėsmėmis.

„Šiuo metu dauguma žmonių, praėjusių edukaciją ir lavinimą grįžo į visuomenę ir savo šeimas“, – „New York Times“ cituojamas A. Tuniazas, pridūręs, kad „dauguma jau sėkmingai įsidarbino“.

Manoma, kad Sindziange yra sulaikyta apie milijoną musulmonų, kurių dauguma priklauso uigūrų etninei grupei.

Tačiau šis Kinijos valdžios pareiškimas vargu, ar įtikins daugumą šalį kritikuojančių, juolab, kad nėra aišku, kokiomis sąlygomis, jei iš tiesų paleisti, į laisvę grįžo buvę perauklėjimo centrų gyventojai.

Vašingtone gyvenantis uigūrų aktyvistas Tahiras Iminas sakė „New York Times“ nepasitikintis Kinijos pareiškimu.

„Uigūrai užsienyje ir toliau negali susisiekti su giminėmis regione. Jokių skambučių, jokio bendravimo internetu. Nesame tikri, ką jie paleido“, – sakė T. Iminas.