Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.29 10:05

Po smurto protrūkių tūkstančiai Lenkijos gyventojų dalyvauja LGBT palaikymo akcijose

Lenkijos miestuose visą savaitgalį rengtos solidarumo akcijos, pasmerkusios prieš daugiau nei savaitę Balstogėje prasiveržusį smurtą per pirmąsias LGBT eitynes mieste.

Tuomet nacionalistų gaujos užpuolė žygio dalyvius. Protestai prieš homofobiją surengti Varšuvoje, Krokuvoje ir Balstogėje. Opozicija ir žmogaus teisių aktyvistai dėl homofobijos proveržio kaltina valdžią.

Prieš gerą savaitę Balstogėje į LGBT eitynių dalyvius skriejo akmenys, sako lenkų žmogaus teisių aktyvistai.

Kartu su trimis pagrindinėmis Lenkijos kairiosiomis partijomis aktyvistai vakar surengė protestą, smerkiantį miestą pasaulyje liūdnai pagarsinusį homofobinį smurtą. Jie sako – Lenkija yra ne tik konservatyvi ir katališkiška.

„Aš gėjus, ateistas, vengiu mėsos ir todėl viešai kalbėti turbūt neturėčiau. Jei valstybėje viskas priklausytų nuo tokių žmonių, kurie mėtė į mus akmenis, jei jie galėtų už mus spręsti, mums vietos šioje šalyje nebūtų. Bet ar mes norime tokios Lenkijos?“ – klausė „Wiosna“ partijos lyderis Robertas Biedronas.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis ir šalies Katalikų Bažnyčia pasmerkė smurtą Balstogėje, bet aktyvistai sako – būtent politikai ir dvasininkai yra pagrindiniai homofobijos kurstytojai, o opozicija reikalauja atleisti vidaus reikalų ministrą, esą nesugebėjusį užtikrinti piliečių saugumo.

„Balstogėje prasiveržęs smurtas yra homofobija. Bet homofobija būna įvairaus lygio. Ji reiškiasi riksmais, kumščiais ir spyriais, bet įvairiais pasisakymais sklinda ir iš politikų bei religinių hierarchų lūpų“, – teigė Balstogės eitynių organizatorė Joanna Guszek.

Solidarumo akcijos visą savaitgalį orgnizuotos ir kituose Lenkijos miestuose – Krokuvoje, Lodzėje, Vroclave ir sostinėje Varšuvoje, kur šiais metais taip pat vyko didžiausios šalies istorijoje LGBT eitynės.

„Deja, jau daug mėnesių susiduriame su faktu, kad vyriausybė ne tik nėra pajėgi apsaugoti homoseksualių šalies žmonių, bet net aktyviai kursto prieš juos išpuolius. Tik todėl vyksta tokie dalykai Balstogėje, tik todėl fiksuojami smurto atvejai kituose miestuose. Ir dėl to labai liūdna ir gaila“, – sakė Varšuvos vicemeras Pawelas Rabiej.

Politologai sako, kad per praeitus rinkimus sėkmingai sutelkę savo rinkėjus gąsdindami migrantais, lenkų valdantieji „Teisė ir Teisingumas“ (PiS) eina jau išmintu taku ir prieš rinkimus lapkritį siekia vėl išnaudoti visuomenėje išryškėjusią vertybinę skirtį tokiais klausimais kaip LGBT teisės, abortai ar aplinkosauga.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 1:06 min.

Žinios. Lenkijoje įvyko didžiausios istorijoje LGBTQ+ eitynės
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi