Pasaulyje

2019.07.28 10:17

Iranas susitiks su kitomis branduolinės sutarties narėmis

ELTA2019.07.28 10:17

Likusios Irano branduolinio susitarimo šalys narės sekmadienį susitiks Vienoje ir vėl bandys rasti būdą, kaip išsaugoti susitarimą po to, kai iš jo pasitraukė Jungtinės Valstijos, o įtampa tarp Teherano ir Vašingtono vis labiau didėja.

Atstovai iš Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Kinijos, Rusijos ir Irano dalyvaus susitikime, kuris vyks praėjus mėnesiui po to, kai panašiame susitikime nepavyko pasiekti proveržio.

Įtampa tarp Teherano ir Vašingtono išaugo nuo praėjusių metų, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasitraukė iš susitarimo, kuriuo buvo siekiama pažaboti Irano branduolinę programą, ir įvedė baudžiamąsias sankcijas.

Atsakydamas Iranas gegužę pareiškė, kad nepaisys tam tikrų jo branduolinei programai nustatytų susitarimo apribojimų, ir grasino imtis tolesnių priemonių, jei likusios susitarimo šalys, ypač Europos valstybės, nepadės jam apeiti JAV sankcijų.

Įtampą regione dar labiau sustiprino daugybė incidentų, susijusių su tanklaiviais ir dronais.

JAV teigė, kad praėjusią savaitę numušė vieną ar galbūt du Irano dronus, ir apkaltino Teheraną dėl daugybės paslaptingų išpuolių prieš tanklaivius strateginiuose Persijos įlankos vandenyse.

Iranas birželį numušė bepilotį JAV lėktuvą, o po to D. Trumpas paskelbė, kad paskutinę minutę jis vis dėlto atšaukė atsakomuosius oro antskrydžius, nes dėl to žuvusiųjų skaičius būtų buvęs per didelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt