Pasaulyje

2019.07.28 08:22

Per demonstraciją Maskvoje buvo sulaikyta per 1400 žmonių

Linkevičius ragina Rusiją atsisakyti perteklinės jėgos prieš protestuotojus; atnaujinta 18.45
BNS2019.07.28 08:22

Rusijos policija savaitgalį sulaikė beveik 1 400 žmonių, kurie buvo susirinkę prie Maskvos merijos reikalauti laisvų ir sąžiningų vietos valdžios rinkimų, sekmadienį pranešė protestus stebinti nevyriausybinė organizacija „OVD Info“.

Remiantis oficialiais duomenimis, eitynėse dalyvavo maždaug 3,5 tūkst. žmonių, protestavusių dėl to, kad tarnybos atsisakė įregistruoti virtinę opozicijos ir nepriklausomų kandidatų į rugsėjį vyksiančius Maskvos miesto dūmos rinkimus.

Šeštadienio demonstracija surengta praėjus savaitei po didžiausios pastarųjų metų protesto akcijos Maskvoje, į kurią susirinko apie 22 tūkst. dalyvių, reikalavusių pareigūnų leisti opozicijos kandidatams dalyvauti rinkimuose į 45 vietų dūmą.

Policijos pareigūnai lazdomis mušė protestuotojus, ėmusius būriuotis prie merijos, o naujienų agentūros AFP reporteriai iš įvykio vietos pranešė matę sužeistų demonstrantų.

Maskvos policijos panaudotą jėgą prieš protestuotojus pasmerkė Europos Sąjunga ir žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“.

„OVD Info“ sekmadienį pranešė, kad per šeštadienio demonstraciją buvo sulaikyti 1 373 žmonės.

Tuo metu Rusijos policija skelbia apie 1 074 sulaikytuosius „dėl įvairių pažeidimų per neteisėtą demonstraciją sostinės centre“.

Kratos ir sulaikymai

Po pastarojo protesto pareigūnai surengė kratas kelių opozicionierių namuose ir biuruose, o vienas aršiausių Kremliaus kritikų Aleksejus Navalnas buvo areštuotas 30 parų už raginimus surengti naują protestą.

„Tiesą sakant, esu išsigandęs“, – šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė proteste dalyvavęs informacinių technologijų srityje dirbantis 42-ejų Aleksejus Sprižickis.

Jo teigimu, pastarąjį kartą Maskvoje toks didelis spaudimas prieš aktyvistus buvo per 2012-aisiais įsiplieskusius protestus, prezidentui Vladimirui Putinui grįžus į Kremlių po ketverių metų premjero poste.

Keletas kitų iškilių opozicijos veikėjų ir neįregistruotų kandidatų buvo areštuoti likus kelioms valandoms iki mitingo pradžios.

Tarnybos sugriežtino veiksmus prieš opozicijos politikus, tvyrant pykčiui dėl prastėjančios gyvenimo kokybės ir smunkant V. Putino populiarumo reitingams.

Vietos rinkimai yra reta galimybė disidentams pareikšti savo balsą politiniame gyvenime, nors prieš Kremlių nusistačiusios partijos per ilgiau kaip 20 metų besitęsiantį V. Putino valdymą yra išstumtos iš parlamento.

Protestuotojų grupės šeštadienio pavakarę mėgino užblokuoti kelias gatves Maskvos centre, tačiau juos išvaikė gausios policijos pajėgos, iš įvykio vietos pranešė AFP žurnalistai.

„Norime laisvų rinkimų“

„Tai – mūsų miestas!“, „Gėda!“, „Norime laisvų rinkimų“, skandavo į mitingą susirinkusi minia.

Prieš demonstraciją buvo sulaikytas neįregistruotas kandidatas Dmitrijus Gudkovas. Anksčiau jis per „Facebook“ parašė, kad Rusijos ateičiai yra iškilęs pavojus.

„Jeigu dabar pralaimėsime, rinkimai kaip politinė priemonė liausis egzistavę, o represinė mašina stums šalį į 1937-uosius, – pabrėžė jis, turėdamas omenyje Stalino laikų represijas. – Kalbame apie tai, ar mūsų dienomis Rusijoje yra teisėta dalyvauti politikoje; kalbame apie šalį, kurioje mums teks gyventi.“

Prokremliški kandidatai sulaukė valstybės paramos, tuo metu nepriklausomi kandidatai skundžiasi susidūrę su daugybe kliūčių, kad būtų užregistruoti ir jų pavardės atsidurtų balsalapiuose.

Po to, kai aktyvistai ir paprasti maskviečiai praėjusią savaitę surengė virtinę piketų prie vietos rinkimų komisijos būstinės, tyrėjai paskelbė pradedantys baudžiamąjį tyrimą dėl trukdymo rinkimų pareigūnų darbui. Už tai piketų organizatoriams gresia iki penkerių metų nelaisvės.

„Pernelyg didelė jėga“

„Amnesty International“ pasmerkė policijos panaudotą „pernelyg didelę jėgą“ ir paragino nedelsiant paleisti taikius protestuotojus.

ES diplomatijos vadovės Federicos Mogherini atstovė Maja Kocijančič sekmadienį taip pat pareiškė, kad demonstrantų sulaikymai per nesankcionuotą mitingą Maskvoje kelia nerimą ir pažeidžia žodžio ir susirinkimų laisves.

„Sulaikymai ir neadekvatus jėgos panaudojimas prieš taikius protestuotojus po virtinės opozicijos politikų areštų ir reidų, surengtų pastarosiomis dienomis, dar kartą pažeidžia pagrindines teises į žodžio, susirinkimų ir asociacijų laisvę. Šios pagrindinės teisės įtvirtintos Rusijos konstitucijoje, ir mes tikimės, kad jos bus ginamos“, – sakoma M. Kocijančič pareiškime.

A. Navalno bendražygis Ivanas Ždanovas taip pat pranešė, kad buvo suimtas prieš prasidedant šeštadienio demonstracijai.

Taip pat buvo sulaikytas neįregistruotas kandidatas Ilja Jašinas, kurio namuose buvo surengta krata. Vėliau politikas paleistas į laisvę.

„Valdžiai visai nunešė stogą: ji elgiasi tiesiog sadistiškai“, – tviteryje šeštadienio vakarą parašė I. Jašinas ir pridūrė, kad rugpjūčio 3 dieną vyks dar vienas didelis mitingas Maskvoje.

A. Navalno sąjungininkė Liubov Sobol, kuri šią savaitę protestuodama pradėjo bado streiką, irgi buvo sulaikyta per demonstraciją, o vėliau paleista; jai skirta 30 tūkst. rublių (426 eurų) bauda.

Kai kurių demonstracijos dalyvių nuomone, griežtas valdžios atsakas pavertė vietos problemą didelio masto protesto judėjimu.

68 metų pensininkė Jelena Rastovka sakė AFP: „Bijojau visą gyvenimą, bet dabar jau gana. Jeigu liksime namuose – niekas nepasikeis.“

„Valdžia suima žmones, norinčius mesti jai iššūkį. Pažiūrėkit, ką jie daro – valdžiai nepatinka liaudis“, – pridūrė ji.

30-metė iliustratorė Viktorija Popova sakė negalinti praleisti šio protesto.

„Neįmanoma, kad neateičiau. Neįmanoma jaustis bejėgei, nesugebančiai nieko pakeisti“, – AFP sakė ji.

„Kas būtų pagalvojęs, kad taps svarbu dalyvauti tokiame keistame ir nuobodžiame renginyje kaip Maskvos dūmos rinkimai?“ – stebėjosi V. Popova.

Linkevičius ragina Rusiją atsisakyti perteklinės jėgos prieš protestuotojus Maskvoje

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius masinius protestuotojų sulaikymus Maskvoje vadina „pertekline grubia jėga“ bei ragina sulaikytuosius paleisti.

Rusijos policija skelbė savaitgalį sulaikiusi per tūkstantį asmenų, dalyvavusių proteste prieš sprendimus neregistruoti virtinės opozicijos ir nepriklausomų kandidatų į rugsėjį vyksiančius Maskvos miesto dūmos rinkimus.

„Tai sunku vertinti kitaip, kaip tik perteklinę grubią jėgą prieš taikius protestuotojus, kurie turi teisę protestuoti, rinktis ir reikšti savo nuomonę – tai įtvirtinta Rusijos Konstitucijoje. Bet matome, kad jokios reakcijos nėra“, – BNS sekmadienį sakė ministras.

„Reikalaujame, kad būtų gerbiamos žmogaus teisės, kad nebūtų naudojamas smurtas prieš taikius protestuotojus ir kad tie žmonės būtų paleisti“, – pridūrė L. Linkevičius.

Anot jo, net oficialiais Rusijos teisėsaugos duomenimis, sulaikyta apie trečdalis iš maždaug 3,5 tūkst. žmonių, šeštadienį reikalavusių laisvų ir sąžiningų vietos valdžios rinkimų prie Maskvos merijos. Nevyriausybininkų duomenimis, iš viso sulaikyta beveik 1 400 žmonių.

Ministras sako šeštadienį bendravęs su vieno iš sulaikytųjų, rinkimuose neįregistruoto kandidato Iljos Jašino advokatu, o teisininkas patvirtino, kad sulaikomi „visiškai atsitiktiniai žmonės, kurie tuo metu yra toje vietoje“.

„Tai tikrai neramina, manau, mes turime atkreipti ir tarptautinės bendruomenės dėmesį. Rusijai būtų pats laikas susirūpinti žmogaus teisėmis savo pačių šalyje, nes jie labai mėgsta rūpintis tuo užsienyje. Bet faktai rodo, kad žmonės to netoleruoja: praktiškai iš nepriklausomų kandidatų atimama net teorinė teisė siekti vietos miesto taryboje“, – sakė ministras.

Jo nuomone, tai, ar rinkimuose opozicijai pavyks užsitikrinti daugiau vietų Maskvos dūmoje, priklausys nuo visuomenės reakcijų Rusijos sostinėje.

„Smurto netoleravimas – demokratijos išraiška. Kiek jie pajėgs pakeisti situaciją, priklausys nuo jų pačių ir nuo valdžios užsispyrimo bet kuria kaina ginti savo pozicijas“, – teigė jis.

Opozicijos kandidatai įnirtingai kovojo siekdami pasinaudoti visuomenės nepasitenkinimu smunkant prezidento Vladimiro Putino reitingams, tvyrant pykčiui dėl prastėjančios gyvenimo kokybės bei nepažabotos korupcijos. Kiekvienam jų reikėjo surinkti 5 tūkst. šalininkų parašų, tačiau pareigūnai praėjusią savaitę atsisakė juos įregistruoti, kaltindami opozicionierius suklastojus dalį parašų.

Rusijos aktyvistų teigimu, teisėsaugos veiksmai savaitgalį yra aštriausias susidorojimas su opozicijos šalininkais nuo 2011–2012 metais kilusios protestų prieš Kremlių bangos.

Tęsiasi opozicionierių sulaikymai

Rusijos opozicionierius Dmitrijus Gudkovas buvo sulaikytas Maskvoje, sekmadienį pranešė jo atstovas spaudai Aleksejus Obuchovas.

„Dmitrijų sulaikė prie išėjimo iš parduotuvės“, – informavo politiko atstovas ir pridūrė, kad teisėsaugos pareigūnai nenurodė sulaikymo priežasties.

Be to, policininkai buvo atėję į D. Gudkovo tėvo ir buvusio įstatymų leidėjo Genadijaus Gudkovo štabo vadovės Elviros Vichariovos namus, sakė A. Obuchovas.

Oficialios teisėsaugos organų informacijos naujienų agentūra „Interfax“ kol kas neturi.

Išvakarėse D. Gudkovą, neįregistruotą kandidatą į Maskvos miesto dūmą, jau buvo sulaikiusi policija. Jis buvo sulaikytas prieš sostinės centre prasidedant nesankcionuotai protesto akcijai.

Anksčiau šią savaitę D. Gudkovo namuose buvo surengta krata.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt