Pasaulyje

2019.07.27 13:24

Rusijos opozicija planuoja didelį protestą Maskvoje dėl rinkimų tvarkos pažeidimų

BNS 2019.07.27 13:24

Rusijos opozicija ir paprasti Maskvos gyventojai planuoja šeštadienį masiškai išeiti į sostinės gatves reikalauti laisvų ir sąžiningų rinkimų, nors policija suintensyvino veiksmus prieš aktyvistus, o balsingam Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui vėl buvo pasiųstas už grotų.

Šią savaitę vienam pagrindinių prezidento Vladimiro Putino oponentų buvo skirta 30 dienų arešto, taip pat buvo pradėta tyrimų prieš kai kuriuos A. Navalno sąjungininkus ir kitus opozicijos veikėjus, bet aktyvistai sako neketinantys atsisakyti planų surengti nesankcionuotą demonstraciją.

Tarnybos sugriežtino veiksmus prieš opozicijos politikus, reikalaujančius, kad jie būtų įregistruoti kandidatais prieš rugsėjį vyksiančius Maskvos dūmos rinkimus, tvyrant pykčiui dėl prastėjančios gyvenimo kokybės ir smunkant V. Putino populiarumo reitingams.

Praeitą savaitgalį apie 22 tūkst. žmonių Maskvoje dalyvavo didžiausiame per kelerius pastaruosius metus proteste, tarnyboms atsisakius įregistruoti kai kuriuos opozicijos kandidatus dėl esą suklastotų parašų, nors kritikai sako, kad valdžios argumentai nepagrįsti.

Opozicijai pagrasinus liepos 27-ąją surengti dar didesnę demonstraciją, A. Navalnas buvo įkalintas, o kelių neįregistruotų kandidatų namuose ir kampanijos štabuose praeitą naktį buvo atliktos kratos.

Kai kurie opozicijos veikėjai, tarp jų A. Navalno bendražygis Ilja Jašinas ir neįregistruotas kandidatas Dmitrijus Gudkovas ir Kovos su korupcija fondo (FBK) vadovas Ivanas Ždanovas pranešė esantys sulaikyti.

Įtemptas metas

Nepriklausomi kandidatai ragino Rusijos žmones tęsti kovą ir sakė, kad nuo to priklauso jų šalies likimas.

„Nebekalbame apie mandatus, – per „Facebook“ rašė Dmitrijus Gudkovas. – Jeigu dabar pralaimėsime, rinkimai kaip politinė priemonė liausis egzistavę, o represinė mašina stums šalį į 1937-uosius.“

Per pastaruosius 20 metų V. Putinas pažabojo nepriklausomą žiniasklaidą, o opozicijos partijos liko be atstovų parlamente.

A. Navalnui nebuvo leista varžytis su V. Putinus per 2018 metų prezidento rinkimus dėl teistumo vienoje sukčiavimo byloje, laikomoje bausme už jo aktyvistinę veiklą.

Vietos valdžios rinkimai laikomi vienintele išlikusia teisėta galimybe opozicijos politikams įgyti balsą Rusijos politiniame gyvenime.

Kremlių palaikantys kandidatai mėgaujasi akivaizdžia valstybės parama, o nepriklausomi veikėjai sako, kad jiems keliamos visos įmanomos biurokratinės kliūtys.

Kiekvienas jų organizavo realiai veikiančias kampanijas ir surinko po maždaug 5 000 savo šalininkų parašų.

Tačiau tarnybos atsisakė juos įregistruoti, nes dalis parašų neva esantys suklastoti – įskaitant netgi tuos, kurių tikrumą patvirtino kai kurie iškilūs veikėjai arba kandidatų giminaičiai.

A. Navalno sąjungininkė Liubov Sobol protestuodama pradėjo bado streiką.

Ketvirtadienį ši 31 metų veikėja pareikalavo, kad pareigūnai iš naujo patikrintų jos pateiktus dokumentus ir grasino tęsti streiką prie Maskvos rinkimų komisijos būstinėje.

Tačiau ji buvo išnešta iš pastato ant sofos. Pareigūnai vėliau sakė turėję išnešti sofą, kad „atsikratytų blakių“.

Kritikai sako, kad užuot tyrę rinkimų įstatymų pažeidimus pareigūnai pradėjo tyrimą dėl trukdymo rinkimų tarnybų darbui.

Už šį pažeidimą protestų organizatoriams gresia iki penkerių metų laisvės atėmimo.

„Absurdas tampa norma“

Laikraštis „Vedomosti“ rašo, kad Maskva pradeda atrodyti panaši į kokią nors George'o Orwello (Džordžo Orvelo) antiutopiją.

Pareigūnai siekia įtikinti žmones „savo melo sąžiningumu“, sakoma jo straipsnyje.

„Pastarosiomis dienomis absurdas tapo norma“, – pridūrė „Vedomosti“.

Beveik 11 tūkst. per feisbuką išreiškė susidomėjimą opozicijos organizuojamu mitingu.

Policija paprašė žiniasklaidos priemones informuoti tarnybas, ar jos planuoja nušviesti protestus, ir paragino šalies žmones į demonstraciją neiti.

30-metė iliustratorė Viktorija Popova sakė negalinti praleisti šio protesto.

„Neįmanoma, kad neateičiau. Neįmanoma jaustis bejėgei, nesugebančiai nieko pakeisti“, – naujienų agentūrai AFP sakė ji.

„Kas būtų pagalvojęs, kad taps svarbu dalyvauti tokiame keistame ir nuobodžiame renginyje kaip Maskvos dūmos rinkimai?“ – stebėjosi V. Popova.