Pasaulyje

2019.07.26 20:12

Mirė Kubos kardinolas, skatinęs santykių su JAV atšilimą

Raimondas Čiuplys, BNS2019.07.26 20:12

Kubos kardinolas Jaime Ortega, atlikęs svarbų vaidmenį gerinant savo šalies ir Jungtinių Valstijų santykius prezidento Baracko Obamos administracijos laikotarpiu, penktadienį mirė eidamas 83-uosius, pranešė Havanos arkivyskupas.

J. Ortega buvo popiežiaus Pranciškaus tarpininkas derybose, per kurias buvo siekta sumažinti penkis dešimtmečius tarp Havanos ir Vašingtono tvyrojusią įtampą.

JAV ir Kuba – Šaltojo karo laikų varžovės – pradėjo normalizuoti santykius 2014 metų gruodį ir 2015-aisiaqis atkūrė diplomatinius ryšius.

„Mirė kardinolas Jaime, ir nors pradedama jausti jo fizinį nebuvimą, prisiminimai apie jo asmenines savybes ir nenuilstamą ganytojišką uolumą atgaivinami su didele meile“, – pareiškime cituojamas arkivyskupas Juanas de la Caridad Garcia Rodriguezas.

J. Ortega, gimęs 1936 metais Matansase, 35 metų vadovavo Kubos Katalikų Bažnyčiai ir išėjo į pensiją 2016 metais.

2011-aisiais jis, būdamas 75 metų, pateikė atsistatydinimo iš Havanos arkivyskupo pareigų raštą, kaip reikalauja Vatikano taisyklės. Tačiau jo artimas draugas popiežius tuomet nesutiko patenkinti šio prašymo ir tai padarė tik 2016 metais.

Jis tarpininkavo pusantrų metų trukusioms slaptoms derybas tarp Kubos ir JAV. Šios pastangos nulėmė istorinį santykių atšilimą. Po derybų abi šalys apsikeitė kaliniais, o B. Obama 2016 metais atvyko į salą valstybę istorinio vizito.

Tačiau 2017 metais Jungtinėse Valstijos į valdžią atėjus amerikiečių prezidentui Donaldui Trumpui įtampa tarp Vašingtono ir Havanos vėl padidėjo.

Savo pareiškime Havanos arkivyskupas taip pat prisiminė J. Ortegos „draugišką šypseną, jo įžvalgų protą ir sėkmingos, nors neretai ir skausmingos kunigystės liudijimą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.