Pasaulyje

2019.07.27 19:39

Atskleidė Kremliaus įrankius: Latvijoje organizuoja kultūros festivalius, veža ansamblius

LRT.lt2019.07.27 19:39

Latvijoje dažnai vyksta rusiškos kultūros renginiai, kuriuos finansuoja Rusijos kultūros ministerija, bendradarbiaujanti latviams. Renginių metu įvyksta incidentai ir tai kelia rimtą grėsmę Latvijos interesams, rašo „Press.lv“.

Latvijoje galioja sutartis tarp šalies ir Rusijos kultūros ministerijos. Neseniai ant folkloro festivalio „Sudmalinas“ scenos žengė raudonus džemperius su užrašu „Rusija“ apsivilkę šokėjai, o visuomeninis radijas nekritikavo dviejų su Kremliumi ryšius palaikančių milijadierių, organizuojančių festivalį „Ryga. Jūrmala“.

Nauja analitinė publikacija apie Rusijos daromą įtaką pasitelkiant Latvijos valdžią atskleidė, kad Daugpilio ir Rėzeknės savivaldybės itin neatsispiria Kremliaus kultūrinėms iniciatyvoms, rašo „Press.lv“.

Galiojantis bendradarbiavimo susitarimas

Tiek Latvija, tiek kitos Vakarų šalys palaiko itin atsargius ryšius su Rusija. Tuo tarpu vietos lygmenyje Daugpilio ir Rėzeknės savivadybės plečia bendradarbiavimą su Rusija ir vykdo inicatyvas Rusijos naudai.

Valdžios atstovai siunčia vaikus į ekskursijas, priima ambasados aukojamas knygas, kviečiasi Rusijos atlikėjus, bendradarbiauja organizuodami gegužės 9-osios minėjimą. Kaip pastebi Rytų Europos tyrimų centras, „abi vietos valdžios demonstruoja nekritišką požiūrį į Rusijos iniciatyvas ir ignoruoja faktą, kad Rusija savo kultūrinę, humanitarinę, edukacinę ir tautietišką veiklą supranta kaip šalies užsienio politikos dalį ir nacionalinių interesų skatinimą“, rašo „Press.lv“.

Tuo tarpu Latvijos Užsienio reikalų ministerija teigia, kad šalies „užsienio politika yra apibrėžta ir vieninga, o individualias bendradarbiavimo veiklas laikyti užsienio politika yra klaidinga“. Nors vietos valdžioms ir nėra pavesta vykdyti tokios užsienio politikos, visgi kyla klausimas apie Latvijos valstybės užsienio politikos akcentus, praneša „Press.lv“.

Viešoje erdvėje netrūksta pavyzdžių apie Kremliaus vykdomą politiką Latvijoje, o Kremliaus rusiško pasaulio koncepcija svetur platinama pasitelkus kultūrinius ryšius.

Bendradarbiavimo susitarimas tarp Latvijos ir Rusijos Federacijos Kultūros ministerijų buvo pasirašytas 2002 m. ir nuo tada kas penkerius metus vis atnaujinamas, jeigu abi šalys tam raštiškai neprieštarauja. Šį dokumentą vis dar galima rasti Latvijos Kultūros ministerijos interneto svetainėje, rašo „Press.lv“.

Etnografiniai džemperiai

Remdamiesi būtent šiuo dokumentu, Rusijos šokėjai, apsirengę ryškiai raudonais sportiniais džeperiais su užrašu ant nugaros „Rusija“, praėjusią savaitę pasirodė ant 9-ojo Tarptautinio folklorinių šokių festivalio „Sudmalinas“ scenos.

„Press.lv“ kelia klausimą, kodėl į renginį buvo pakviesti Rusijos atstovai, kai yra daug daugiau Latvijai draugiškesnių šalių. Anot portalo, tam yra labai paprastas paaiškinimas – todėl, kad Rusija yra suinteresuota skleisti savo vertybes ir apmoka tiek už kultūros atstovų raudonus džemperius, tiek už tautinius kostiumus, tiek už jų keliones.

Latvijos nacionalinio kultūros centro scenos šokių ekspertė Maruta Alpa „Press.lv“ paaiškino, kaip į festivalį kviečiami dalyviai iš užsienio. Pirmiausia, minėtasis centras išsiunčia kvietimus į festivalį toms šalims, su kuriomis Latvija yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį. Ambasados tuos kvietimus persiunčia tiems, kam jie galėtų būti aktualūs. Jei atsiranda susidomėjusių asmenų, jie festivalio komisijai siunčia savo pasirodymų vaizdo įrašus.

Komisijai įvertinus jų pasirodymą, atlikėjų grupė arba gauna kvietimą atvykti, arba sulaukia neigiamo atsakymo. Jei norinčios atvykti šalies valdžia suteikia finansavimą, arba dalyviai patys sugeba susirinkti reikiamas lėšas, jie atvyksta.

Šiemet festivalyje dalyvavo šokėjai iš dešimties šalių, įskaitant ir kolektyvą iš Maskvos „Maskvos naktys“. „Auditorija atvyksta pažiūrėti šokių, o ne žvalgytis į politinį kontekstą“, – „Press.lv“ sakė šokių eskpertė M. Alpa.

Ryga, Jūrmala ir Kremlius

Tačiau Latvijos kultūriniam gyvenimui įtaką daro ne tik Rusijos pinigai. Dar vienas geras to pavyzdys – akademinės muzikos festivalis „Ryga. Jūrmala“.

Kultūros ekspertai kritiškai nevertina į Latviją atvyksiančių artistų ir visiškai ignoruoja faktą, kad festivalį organizuoja du artimus ryšius su Kremliumi palaikantys milijardieriai Piotras Avenas ir Michailas Fridmanas.

Abiejų vyrų pavardės puikuojasi JAV Kongreso artimų V. Putinui žmonių sąraše. P. Avenas ir M. Fridmanas šį renginį organizuoja, jį finansuoja ir skatina į jį įsitraukti vietos verslininkus. Ir tokiu būdu jie „paperka vakarietišką elitą“, rašoma „Press.lv“.

Kaip teigė „Free Russia Foundation“ ekspertas Ilja Zaslavskis, viena vertus, Rusijos oligarchai padeda Kremliui investuoti į strategines priemones, papirkti Vakarų elitą ir taip išvengti sankcijų. Kita vertus, glaudžius ryšius su Kremliumi palaikantys verslininkai ruošiasi tam scenarijui, jeigu santykiai su jų politiniais darbdaviais nutrūktų. Ir abiejų milijardierių verslo interesai yra ganėtinai platūs – energetika, informacinės technologijos, telekomunikacijos, sveikatos apsauga, mažmeninė prekyba, finansai, Europos nafta ir kuro verslas.

O kultūra tampa puikiu įrankiu. Anksčiau Rusijos verslininkų kontaktų mainai Latvijoje vykdavo populiariosios muzikos festivalio „Naujoji banga“ metu. Kol scenoje dainavo Ala Pugačiova ir Filipas Kirkorovas, salėje ir prie stalų sėdėjo įtakingiausi Rusijos žmonės – verslininkai, politikai, nusikaltėliai. Dabar ši funkcija atiteko festivaliui „Ryga. Jūrmala“. Nors jame renkasi kitokios įžymybės, tačiau po Latvijos inteligentijos nosimi Rusijos vykdomas tikslas išlieka tas pats, rašo „Press.lv“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt