Pasaulyje

2019.07.26 10:15

JAV prekybos karas su Kinija – slapta diplomatija prieštarauja karingiems Trumpo žodžiams

Jungtinės Valstijos pasiryžusios tęsti aukščiausio lygio derybas dėl prekybos su komunistine Kinija ir dabar tai vyks Šanchajuje.

Ši nelabai afišuojama prekybinė diplomatija smarkiai kontrastuoja su karinga Amerikos prezidento Donaldo Trumpo retorika apie tai kaip, jo nuomone, vienintelę pasaulio supervalstybę engia Europos Sąjunga ir ta pati Kinija.

Pagal naujausius pranešimus iš Vašingtono, naujas 12-asis prekybos derybų ratas tarp JAV ir Kinijos turėtų prasidėti jau kitą antradienį. Į Šanchajų planuoja vykti JAV iždo sekretorius ir aukčiausio rango prekybos reikalų įgaliotinis Steve`as Mnuchinas.

„Labai gerai, kad ten važiuojame. Grįžtame į Kinją. Manau, žinote, kad jų kvietimu vyksime į Šanchajų. Jiems tai turi simbolinės reikšmės prisimenant Šanchajaus susitarimus su Henry Kissingeriu“, – žurnalistams sakė S. Mnuchinas.

Būtent Šanchajuje prezidento Richardo Nixono ir jo diplomatijos vadovo H. Kissingerio pastangoms prasidėjo prekybinis ir pramoninis Pekino ir Vašingtono bendradarbiavimas. Derybas atgaivino ir abiejų šalių vadovų susitikimas Osakoje, kur kinai atšaukė dalį savo sankijų ir vėl sutiko pirkti amerkietiškos sojos.

„Kaip suprantu, tam, kad geriau patenkintų vidaus rinkos poreikius, kai kurios Kinijos kompanijos norėtų vėl importuoti kai kuriuos žemės ūkio produktus iš Jungtinių Valstijų. Jos teiraujasi tiekėjų kainų ir laukiame pasirašant komercinių kontraktų“, – teigė Kinijos prekybos ministerijos atstovas Gao Fengas.

JAV prezidentas D. Trumpas tikina, kad dėl jo administracijos Kinijos prekėms įvestų tarifų šalies biudžertas gauna milijardus dolerių, nors, iš esmės, už pabrangusias kinų prekes sumoka Amerikos vartotojai ir verslininkai. Kita vertus, daugiausia problemų amerikiečiams kyla dėls intelektinės nuosvavybės.

„Nenorėčiau vėl komentuoti visų tų įvairių dalykų. Bet turime daug problemų. Manau, girdėjote apie pagrindines – priverstinis technologijų perdavimas, priverstinis bendrų įmonių kūrimas. Norime užsitikrinti, kad jie vėl pirktų mūsų produktus, kad konkuruotų sąžiningai. Taigi, turime ilgą temų sąrašą“, – pareiškė S. Mnuchinas.

Savo ruožtu D. Trumpas, matyt, turėdamas omenyje sparčiai artėjančią 2020-ųjų prezidentinę kampaniją vėl puola kinus ir europiečius.

„Vėl tapome gerbiama šalimi. Jie mus gerbia. Nes kitos šalys plėšė mus taip smarkiai, o didžiausi nusižengėliai yra vadinamieji mūsų sąjungininkai. Jie plešia mus per prekybą. Europos Sąjunga mums blogesnė už Kiniją. Niekas apie tai nepagalvotų. Žinote, kad dauguma mūsų kilę ir Europos Sąjungos. Atvykome iš Europos – mūsų seneliai ir proseneliai. Taigi pagalvokite, visa tai nėra gražu. Jie mus žudo, Europos sąjunga. Ji buvo sukurta tam, kad įveiktų mus ekonomikos galia“, – sakė D. Trumpas.

Baltųjų rūmų admnistracija vis dar grasina įvesti muitus europietiškiems automobiliams, bet abejonės dėl Britanijos padėties bei galimos atsakomosios Europos Sąjugnos akcijos nutaikytos į D. Trumpo perrinkimui strategiškai svarbias Amerikos teritorijas, matyt, kiek slopina prekybinių karų aistras Vašingtone.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 0:42 min.

Žinios. Seime specialistai ir politikai diskutuos, kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų