Pasaulyje

2019.07.25 19:49

Per vieną dieną sudaryta naujoji Britanijos Vyriausybė: kas jie

LRT.lt 2019.07.25 19:49

Karalienė Elžbieta II trečiadienį pavedė vos prieš dieną išrinktam Didžiosios Britanijos valdančiųjų konservatorių partijos pirmininkui Borisui Johnsonui formuoti naują Vyriausybę. „Politico.eu“ apžvelgia, kas ją sudaro.

Premjeras B. Johnsonas tvirtai palaiko „Brexito“ idėją. Jis yra presitižinės Etono kolegijos absolventas, tautos žmogus, kuriam labai patinka imigracija, socialliberalas, mėgstantis vandens patrankas. Sūriui priklausomybę turintis bėgimo entuziastas. Vairuoja daužtą „Toyota“ automobilį ir geria itališką vyną, kurio butelis kainuoja 200 eurų. Nors yra labai protingas, puikiai moka tai nuslėpti. Nepopuliarus nei Liverpulyje, nei Škotijoje nei apskritai Europoje. Senosios graikų kalbos ir kultūros ekspertas, gyvenantis spalvingą gyvenimą, rašo „Politico.eu“.

Kancleris Sajidas Javidas – euroskeptikas, palaikęs pasilikimo ES idėją, o tada to pasigailėjęs. Anksčiau ėjo vidaus reikalų sekretoriaus pareigas. Minėjo esantis pakistaniečio vairuotojo sūnus.

Sunkiai skynėsi kelią per pavojingas Anglijos gatves, kad vėliau „Deutsche Bank“ imtų uždirbti po daugiau nei 3 mln. eurų per metus. Išvyko atostogų, kai konservatoriai protestavo prieš verslo įkainius, tačiau vis tiek buvo paaukštintas, rašo „Politico.eu“.

Užsienio reikalų sekretorius ir premjero pavaduotojas Dominicas Raabas – „Brexitą“ palaikančios iniciatyvos „Vote Leave“ šalininkas. Gimė čekų žydų šeimoje, išėjo iš Theresos May kabineto protestuodamas dėl „Brexito“ derybų, prie kurių pats prisidėjo.

Vyriausybėje dirba jau ganėtinai ilgą laiką, kad suprastų, jog didelė dalis Didžiosios Britanijos prekybos vykdoma per Kalė, tačiau vis tiek palaiko „Brexitą“. Buvęs Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerijos teisininkas ir Davido Daviso protežė. Ne feministas.

Vidaus reikalų sekretorė Priti Patel – „Vote Leave“ šalininkė. Afrikietiškų ir azijietiškų šaknų turinti spaudos pardavėjų dukra. Nušalinta iš Theresos May kabineto už slaptus susitikimus su Izraelio vyriausybe Golano aukštumose savo atostogų metu. Margaret Thatcher prijaučianti dešiniojo sparno atstovė. Anot „Observer“, buvusi lobistė, kadaise dirbusi tabako industrijoje.

Lankasterio kunigaikštystės kancleris Michaelis Gove`as – „Vote Leave“ šalininkas. Paaukštintas iš aplinkosaugos sekretoriaus pareigų. Neapsakomai mandagus, tačiau naujasis bosas ne visai pasitiki. Reformas mėgstantis ministras, kadaise turėjęs polinkį kokainui. Buvęs „Times“ žurnalistas, vedęs „Daily Mail“ įžymybių rubrikos autorę. Protingiausias vyras vyriausybėje, praneša „Politico.eu“.

Gynybos sekretorius Benas Wallace`as – labiausiai už pasilikimą ES pasisakęs asmuo. Buvęs slidinėjimo instruktorius, paaukštintas iš saugumo ministro pareigų. Buvęs Didžiosios Britanijos armijos kapitonas, dabar užimantis pareigas, kurių visada troško. Ilgametis Boriso Johnsono bičiulis ir sąjungininkas.

„Brexito“ reikalų sekretorius Steve`as Barclay tęsia savo pareigas. Jis yra „Brexito“ šalininkas iš Šiaurės Anglijos, konservatorius. B. Johnsono komandos patikėtas deryboms su Europos Sąjungos vyr. derybininku Michaeliu Barnieru. Buvęs teisininkas ir Didižiosios Britanijos armijos leitenantas, rašo „Politico.eu“.

Verslo, energetikos ir pramonės strategijų sekretorė Andrea Leadsom taip pat yra „Vote Leave“ šalininkė. Buvusi kabineto ministrė, kuri atsistatydino protestuodama dėl „Brexito“ susitarimo, kurį pati patvirtino. Motina, buvusi bankininkė. Jai einant iždo ministrės pareigas, vienas valdinikas ją buvo pavadinęs „blogiausia darbuotoja, kokia tik yra buvusi“, praneša „Politico.eu“.

Sveikatos reikalų sekretorius Mattas Hancockas – aršus kovotojas už Didžiosios Britanijos pasilikimą ES. Jam patinka kriketas. Vienas iš nedaugelio ministrų, kuriam pavyko išsaugoti savo pareigas. Pirma pats siekė lyderystės, vėliau išreiškė palaikymą B. Johnsonui teigdamas, kad šis „laimės ir reikia, kad aplink jį būtų geri žmonės“. Pastarąjį mėnesį per radiją ir televiziją nuolat aiškino, kodėl prieštarauja ankstesniems savo žodžiams. Buvo įsitikinęs, kad tai jam padės gauti aukštesnes pareigas, tačiau liko toje pačioje pozicijoje.

Švietimo reikalų sekretorius Gavinas Williamsonas – makiaveliškas buvęs židinių pardavėjas. Seniau prieštaravęs „Brexitui“, dabar tapo jo šalininku. Buvęs gynybos ministras, kurį šiuo metu domina mokyklos. Neseniai atleistas iš ministrų kabineto už tariamai nutekintas valstybės paslaptis, nors vis dar tai neigia. Auginą tarantulą, kurį jam buvo uždrausta laikyti Gynybos ministerijoje.

Darbo ir pensijų reikalų sekretorė Amber Rudd dabar prisideda ir prie veiklos už lygias teises. Dar prieš dešimt dienų aistringai pasisakė už pasilikimą ES. Teatro mėgėja.

Būsto, bendruomenės ir vietos valdžios sekretorius Robertas Jenrickas – jaunasis ES šalininkas buvo paaukštintas iš iždo ministro pareigų. Buvęs teisininkas, žinomas kaip keleto brangių namų savininkas, kuris dabar bus atsakingas už tai, kaip pastatyti jų dar daugiau. Pirmasis kabineto ministras istorijoje, gimęs 20 a. devintajame dešimtmetyje.

Tarptautinės prekybos sekretorė Liz Truss – buvusi karšta „Brexito“ priešininkė, dabar karštai jį pamilusi. Veikiausiai ministrą pirmininką sužavėjo jos kalba apie Pekino kiaulienos turgus. Naujos keliavimo galimybės puikiai pasitarnaus jos instagramo paskyrai. Tikėtina, kad ir toliau sakys įsimintinas kalbas, rašo „Politico.eu“.

Transporto reikalų sekretorius Grantas Shappsas – buvęs ES šalininkas, dabar tapęs „Brexito“ šalininku. Taip pasitiki savo galimybėmis, kad B. Johnsonui įteikė užklijuotą voką su balsavimo skaičiais dar prieš paskelbiant rinkimų rezultatus. Skraido nuosavu lėktuvu, dabar turi ir nuosavą traukinių parką.

Aplinkos reikalų sekretorė Theresa Villiers – dar viena „Vote Leave“ šalininkė. Atleista iš ministrų kabineto 2016 m. Th. May tapus ministre pirmininke. Buvusi teisininkė ir Europos Parlamento narė. Didelė gyvūnų gerovės gynėja, norinti, kad daugiau Jungtinės Karalystės gyvulių būtų laikomi natūraliomis sąlygomis.

Lordas kancleris ir teisingumo reikalų ministras Robertas Bucklandas – ES šalininkas, linksmas vyrukas iš Velso. Buvęs generalinis advokatas ir įkalinimo įstaigų ministras. Pirmasis lordas kancleris, kuris iš tiesų dalyvavo teisme kaip teisėjas, nurodo „Politico.eu“.

Skaitmenizacijos, kultūros, medijų ir sporto sekretorė Nicky Morgan – dar viena ES šalininkė, gavusi žemesnes pareigas. Nuo praėjusių rinkimų pirmininkavo Bendrojo iždo komitetui. Nors nemėgsta brangių kelnių, mėgsta brangias rankines, rašo „Politico.eu“.

Tarptautinio vystymosi sekretorius Alokas Sharmas – neaktyvus ES šalininkas, dabar ėmęs palaikyti „Brexitą“. Paaukštintas iš įdarbinimo ministro pareigų. Gimęs Indijoje. Su B. Johnsonu dirbo Užsienio reikalų ministerijoje, nuo tada yra jo draugas. Buvęs apskaitininkas.

Šiaurės Airijos sekretorius Julianas Smithas – keletą mėnesių dirbo su Demokratine unionistų partija (DUP), todėl išmano jos reikalus, rašo „Politico.eu“.

Škotijos sekretorius Alisteris Jackas – ūkininkas, verslininkas ir aistringas „Brexito“ šalininkas. Pragyvena augindamas Kalėdų eglutes.

Velso sekretorius Alunas Cairnsas – buvęs ES šalininkas, dabar pasisakantis už žūtbūtinį išsiskyrimą su Europa. Bėgimo maratonų čempionas.

Lordų rūmų lyderė Natalie Evans – buvusi vienos idėjų kalvės vadovė.

Jamesas Cleverly`s – panašios darbo patirties neturintis ministras ir konservatorių partijos pirmininkas, „Brexito“ šalininkas. Paaukštintas iš pirmininko pavaduotojo pareigų, dabar gavęs užduotį paruošti partiją neišvengiamiems visuotiniams rinkimams.