Pasaulyje

2019.07.25 14:24

Ukraina sulaikė Rusijos tanklaivį, jūreiviai paleisti į laisvę

atnaujinta 17.33
LRT.lt, BNS2019.07.25 14:24

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) ketvirtadienį sulaikė Rusijai priklausantį tanklaivį, praneša „Meduza“ naujienų portalas. Tai padaryta reaguojant į ukrainiečių laivų blokavimą Kerčės sąsiauryje.

Kaip oficialioje feisbuko paskyroje skelbia SBU, pavadiną iš „Neyma“ į „Nika Spirit“ pakeitęs tanklaivis 2018 m. lapkritį dalyvavo Ukrainai priklausančių karinių laivų blokadoje.

Tanklaivis buvo sulaikytas prie Izmailo uosto netoli Odesos. Laive yra 15 Rusijos piliečių, tačiau jie buvo paleisti ir jau grįžta į Rusiją, rašo „Meduza“.

Tą kartą Rusijos pasieniečiai sulaikė 24 ukrainiečių jūreivius, dėl kurių paleidimo deramasi iki šiol.

Priduriama, kad šiuo metu Ukrainoje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto laivų blokavimo ir įgulos sulaikymo. Įtariamaisiais šiame incidente yra 15 aukšto rango Rusijos karininkų, įskaitant vieną kontradmirolą, du viceadmirolus ir generolą pulkininką, rašo „Radio Svoboda“.

Incidentas Kerčės sąsiauryje: Ukrainos saugumo tarnyba sulaikė Rusijai priklausantį tanklaivį

„Tyrimo metu nustatyta, kad tiesiogiai nurodžius aukščiausiai (Rusijos vidaus saugumo tarnybos) FSB vadovybei, tarnybos pakrantės apsaugos pareigūnai įvykdė ginkluotą agresiją prieš Ukrainos laivus Nikopol, Berdyansk ir Yana Kapu", – pranešė SBU atstovai, kuriuos cituoja „Unian“.

SBU ir karinės prokuratūros pareigūnai bei pasieniečiai sulaikė „Nika Spirit“ Izmajile ir atliko jame kratą, siekdama rasti su incidentu Kerčės sąsiauryje susijusių dokumentų, radijo pokalbių įrašų ir laivo žurnalų.

Taip pat buvo apklausti įgulos nariai, o laivas buvo pripažintas daiktiniu įkalčiu, todėl teismo bus prašoma leisti jį areštuoti, sakoma SBU pranešime.

Rusijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad tiria incidentą ir aiškinasi, ar jūreiviai bus paimti „į nelaisvę, nes tai pažeistų tarptautinės teisės normas“, rašo „Meduza“.

Vidurvasarį Maskvos teismas pratęsė areštą pernai sulaikytiems jūreiviams, abiem kaimynėms vedant sudėtingas derybas dėl apsikeitimo kaliniais. Tai buvo viena svarbiausių temų ir pirmajame prezidentų Vladimiro Putino bei Volodymyro Zelenskio telefoniniame pokalbyje liepą.

Sulaikytieji jūreiviai mėgino Kerčės sąsiauriu perplaukti iš Juodosios į Azovo jūrą, juos sulaikiusi Rusija paskelbė, kad jūrininkai bus teisiami už šalies sienos kirtimą be leidimo.

Ukrainoje pradėtoje byloje kaltinamaisiais įvardinami 15 aukščiausių Rusijos karinių jūrų pajėgų vadų.

Saugumo tarnybos atstovė Olena Hitlianska sakė, kad daugiau informacijos apie Rusijos laivo sulaikymą bus paskelbta vėliau, kad nebūtų pakenkta tyrimui.

„Gerbiami žurnalistai, suprantu jūsų smalsumą sužinoti detalių apie Rusijos tanklaivio sulaikymą! Tarnyba šiandien pateikė informaciją, nepakenksiančią tyrimui. Visas detales, įskaitant susijusias su įgulą, papasakosime vėliau“, – ji parašė per „Facebook“..

„Piratiškas užgrobimas“

Maskva savo ruožtu pagrasino Kijevui, kad jis gali patirti neįvardytų „pasekmių“.

„Aiškinamės, kas įvyko, kad galėtume imtis atitinkamų priemonių“, – naujienų agentūrai AFP sakė viena Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.

„Jeigu yra įkaitais paimta Rusijos piliečių, tai bus interpretuota kaip šiurkščiausias tarptautinės teisės pažeidimas, o pasekmių nereikės ilgai laukti“, – pridūrė atstovė.

Rusija ir Ukraina konfrontuoja nuo 2014 metų, kai Maskva aneksavo Krymo pusiasalį ir ėmėsi teikti pagalbą prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje. Per šį separatistinį konfliktą vadinamajame Donbase žuvo daugiau kaip 13 tūkst. žmonių.

SBU paskelbė vaizdo įrašą, rodantį tanklaivyje su Rusijos vėliava išsilaipinusius ukrainiečių pareigūnus.

Lapkritį prie Kerčės sąsiaurio įvykęs buvo pirmoji atvira abiejų šalių ginkluotųjų pajėgų konfrontacija. Sulaikyti ukrainiečių jūreiviai tebėra laikomi Maskvoje.

Tarptautinis jūrų teisės tribunolas, įsikūręs Vokietijos Hamburgo uostamiestyje, ragino Rusiją paleisti jūreivius ir grąžinti juos Ukrainai.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Ukrainos naujasis vadovas Volodymyras Zelenskis anksčiau šį mėnesį telefonu aptarė galimą apsikeitimą kaliniais.

Vienas Rusijos senatorius ketvirtadienį pareiškė, kad tanklaivio sulaikymas yra „piratiškas užgrobimas“.

„Dabar Jungtinių Tautų jūrų tribunolas visokeriopai gali aiškintis, nes tai – svetimų laivų užgrobimas – yra būtent jo kompetencija. Štai tegul ir aiškinasi“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų – Federacijos Tarybos – Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vladimiras Džabarovas.

„To negalima tapatinti su įvykiais Kerčės sąsiauryje. Tada Ukrainos laivai įvykdė Rusijos valstybės sienos pažeidimą, o šiuo atveju mūsų laivas [„Nejma“] buvo uoste. Jį sulaikė ir užgrobė“, – piktinosi senatorius.

Tuo metu Federacijos Tarybos užsienio reikalų komiteto komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas pabrėžė, kad įvykio aplinkybes būtina ištirti.

„Aplinkybes būtina patikslinti. Išsiaiškinti Zelenskio poziciją. Kas dabar yra tikroji Ukraina? Kai ji toliau žvangina ginklais, ar kai siekia taikos?“ – sakoma K. Kosačiovo „Facebook“ pranešime.

Pasak senatoriaus, jeigu SBU veikia leidus prezidentui, tuomet „Volodymyras Zelenskis faktiškai tęsia provokaciją, surengtą jo pirmtako (Petro) Porošenkos dėl savosios rinkimų kampanijos“.

„Ir tai labai blogai – tiek Ukrainai, tiek santykiams su Rusija, tiek visiems žmonės, labai laukusiems iš Zelenskio naujos politikos“, – pridūrė K. Kosačiovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt