Pasaulyje

2019.07.24 17:22

Johnsonas oficialiai tapo naujuoju Britanijos premjeru

žada „Brexitą“ spalio 31-ąją; atnaujinta 20.19

Didžiosios Britanijos konservatorių partijos naujasis lyderis Borisas Johnsonas trečiadienį atvyko į Bakingamo rūmus. Karalienė Elžbieta II jį paskyrė naujuoju premjeru ir pavedė suformuoti Vyriausybę.

Karalienė Elžbieta II jį paskyrė naujuoju Jungtinės Karalystės premjeru vietoje atsistatydinusios jo pirmtakės Theresos May.

B. Johnsono, tapo 14-uoju Britanijos premjeru per Elžbietos II viešpatavimą. Politiko kortežas buvo trumpam sustabdytas klimato protestuotojų, susikibusių į grandinę ir užtvėrusių gatvę su transparantu „Klimato nepaprastoji padėtis“.

Naujasis JK premjeras B. Johnsonas žada „Brexitą“ spalio 31-ąją

Naujai paskirtas Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas trečiadienį pažadėjo, kad jo šalis spalio 31-ąją išstos iš Europos Sąjungos – be „jokių jeigu, jokių bet“ – ir įrodys, kad „abejojantys, nelaimių šaukliai ir paniurėliai“ yra neteisūs.

Kalbėdamas prie savo naujosios rezidencijos Dauningo gatvėje tuoj po to, kai buvo oficialiai paskirtas karalienės Elizabeth II (Elzbietos II), B. Johnsonas pažadėjo, kad bus sudaryta nauja „Brexit“ sutartis su Briuseliu, nors ES pareigūnai pakartotinių derybų galimybę iki šiol atmesdavo.

B. Johnsonas buvo vienas svarbiausių veikėjų per 2016 metų „Brexito“ referendumo kampaniją.

Kai buvo paskirtas premjeru, savo įžanginėje kalboje B. Johnsonas išdėstė savo uždavinius ir tvirtino, kad plebiscito dėl išstojimo iš ES rezultatai privalo būti gerbiami.

„Parengsime naują sutartį. Geresnę sutartį, maksimaliai padidinsiančią „Brexito“ [teikiamas] galimybes“, – sakė 55 metų politikas.

„Visiškai pasitikiu, kad per 99 dienas mes būsime tai perkandę, – pridūrė jis. – Britanijos žmonėms jau nusibodo laukti.“

Naujasis valdančiosios Konservatorių partijos lyderis per beveik 12 minučių trukusį kreipimąsi taip pat paskelbė virtinę pareiškimų dėl vidaus politikos.

„Prisiimsiu asmeninę atsakomybę už pokyčius, kuriuos noriu pamatyti“, – kalbėjo B. Johnsonas, stebint jo partnerei Carrie Symonds ir grupei padėjėjų

„Nesukit galvos dėl backstop (apsidraudžiamosios priemonės dėl sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos statuso): atsakomybės kitiems nepermetinėsim“, – pabrėžė jis.

„Jeigu yra vienas dalykas, iš tikrųjų smukdęs verslo pasitikėjimą, tai nėra mūsų priimti sprendimai – tai mūsų atsisakymas priimti sprendimus“, – pridūrė B. Johnsonas.

„Brexit“ buvo fundamentalus Britanijos žmonių sprendimas, kad jie nori įstatymų, sukurtų žmonių, kuriuos jie išrinko ir kuriuos jie gali pašalinti iš postų, – kalbėjo jis. – Dabar privalome gerbti šį sprendimą.“

„Neturi mandato“

Konservatorių partijos nariai antradienį išsirinko B. Johnsoną savo lyderiu, o ministru pirmininku jis buvo patvirtintas trečiadienį, kai susitiko su karaliene Elizabeth II (Elzbieta II).

Jo iškilimas vainikuoja ambicijas, visą gyvenimą puoselėtas politiko, jau dešimtmečius Britanijoje garsėjančio savo pokštais, absurdiškais anekdotais ir nusikalbėjimais.

Tačiau dar prieš jam perimant vyriausybės vairą keli proeuropietiškų pažiūrų ministrai atsistatydino protestuodami dėl B. Johnsono grasinimo išvesti Britaniją iš ES be jokios sutarties, baimindamiesi, kad tai gali sukelti pragaištingų padarinių ekonomikai.

Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas paragino B. Johnsonas paskelbti pirmalaikius rinkimus, nes naujasis premjeras „neturi žmonių mandato“.

Nors B. Johnsonas triuškinamai laimėjo Konservatorių partijos lyderio rinkimus, sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ apklausa trečiadienį rodo, kad jį palankiai vertina tik 31 proc. gyventojų.

Nors yra daugelio mylimas už akivaizdų atsisakymą gyvenimą vertinti pernelyg rimtai, buvęs žurnalistas yra kaltinamas savo straipsniais juodinęs mažumas ir pasižymintis nekompetencija.

B. Johnsono, tapusio 14-uoju Britanijos premjeru per Elizabeth II viešpatavimą, skyrimo į šias pareigas ceremonija buvo sutrukdyta klimato protestuotojų: grupė demonstrantų trumpam sustabdė jo kortežą, susikibę rankomis užtvėrę gatvę su transparantu „Klimato nepaprastoji padėtis“.

Kabineto pertvarka

B. Johnsonas, kaip tikimasi, greitai paskelbs savo naujojo kabineto sudėtį, bet jo pirmasis paskyrimas pasirodė esąs nuspėjamai kontraversiškas.

Savo vyriausiuoju patarėju jis paskyrė Dominicą Cummingsą – kovingo būdo veikėją, padėjusį vesti į pergalę „Brexit“ šalininkų kampaniją „Vote Leave“ („Balsuokite už išstojimą“) per 2016 metų referendumą.

Vienas B. Johnsono kampanijos komandos šaltinis sakė, kad premjeras suformuos didele įvairove pasižymintį kabinetą – jame dirbs daugiau moterų ir rekordiškai daug etninių mažumų politikų.

Pakistaniečių imigrantų sūnus Sajidas Javidas, tapęs vidaus reikalų sekretoriumi Th. May kabinete, daugelio nuomone, taps naujuoju iždo kancleriu.

„Brexit“ yra B. Johnsono prioritetas, jo pirmtakei kelis kartus nepavykus prastumti išstojimo sutarties parlamente. Dėl šios priežasties Britanijos pasitraukimo iš ES data buvo dukart atidėta.

Prieš įteikdama atsistatydinimo raštą karalienei savo trumpoje kalboje Th. May palinkėjo B. Johnsonui „geriausios kloties“.

Kai vienas klausytojas šūktelėjo „Sustabdykite „Brexitą“!“, Th. May, stovėjus Dauningo gatvėje šalia savo vyro Philipo, atsakė: „Manau, ne.“

„Britanijos Trumpas“

Be „Brexito“, kita opiausia B. Johnsono laukianti problema – priešprieša su Iranu, praeitą savaitę Teherano pajėgoms sulaikius su Britanijos vėliava plaukiojantį tanklaivį.

Taip pat tikimasi, kad B. Johnsonas sieks pataisyti santykius su Vašingtonu, atvėsusius dėl nutekintos britų diplomatinės korespondencijos, kritikuojančios Baltuosius rūmus.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmasis iš užsienio lyderių pasveikino B. Johnsoną su pergale partijos lyderio rinkimuose ir sakė, kad jis bus „puikus“ vyriausybės vadovas, taip pat pavadino „Britanijos Trumpu“.