Pasaulyje

2013.01.23 14:39

Šių metų Vilniaus biudžetas – 145 mln. litų mažesnis nei pernai

ELTA 2013.01.23 14:39

Vilniaus miesto savivaldybės tarybai teikiamas svarstyti 2013 m. sostinės biudžetas. Įskaitant visus finansavimo šaltinius, miesto biudžetas sieks 1,381 mlrd. litų, arba 145 mln. litų mažiau negu 2012 metais.  

Vilniaus miesto savivaldybės tarybai teikiamas svarstyti 2013 m. sostinės biudžetas. Įskaitant visus finansavimo šaltinius, miesto biudžetas sieks 1,381 mlrd. litų, arba 145 mln. litų mažiau negu 2012 metais.

Savivaldybė aiškina, kad toks biudžeto mažėjimas susijęs su tuo, kad Vyriausybė ir Seimas savo sprendimais sumažino iš mokesčių gaunamas ir kitas pajamas, dėl ko biudžetas netenka apie 31,2 mln. litų. Taip pat savivaldybė 2013 metais žada mažiau skolintis, įvesti papildomas taupymo priemones. Skaičiuojama, kad Vilniaus biudžetas mažėja apie 10 proc.

Meras Artūras Zuokas pabrėžia, kad Vilnius išlieka miestu, kuriame vienam gyventojui tenkančios biudžeto pajamos yra mažiausios tarp visų Baltijos šalių sostinių. Pavyzdžiui, kaimyninės Latvijos sostinei biudžetas padidintas apie 6 proc. – nuo 2,129 mlrd. iki 2,259 mlrd. litų.

„Praėjusi Vyriausybė visą šalies finansinę naštą perkėlė ant vilniečių pečių, nacionalinė valdžia ir toliau diskriminuoja vilniečius. Sostinės gyventojų indėlis į Lietuvos ekonomiką yra pats didžiausias šalyje, tačiau Seimas savo sprendimais neužtikrina net pagrindinių funkcijų įgyvendinimo. Nuo 2007 metų dėl Seimo ir Vyriausybės sprendimų miesto įsiskolinimai padidėjo daugiau kaip 500 mln. litų. Šiemet mes privalėsime dar labiau taupyti, nenumatyta lėšų miestui tinkamai pasiruoši ES pirmininkavimui. Tad tikiuosi, kad naujoji Vyriausybė atsižvelgs į sudėtingą miesto situaciją ir padės spręsti miesto finansų klausimą“, – sakė Vilniaus meras A. Zuokas.

Anot jo, iš viso šalyje sumokamo gyventojų pajamų mokesčio Vilniuje surenkama 40 proc., tačiau miestui lieka tik itin maža jo dalis - sostinė į valstybės iždą sumoka per 505 mln. litų, kai Kauno indėlis į valstybės iždą yra apie 20 mln. litų, Klaipėdos - 23,1 mln. litų. Tuo tarpu Vilniaus biudžetui, Seimo sprendimu, lieka apie 366 mln. litų.

Sostinės savivaldybė 2012 metais viršijo gyventojų pajamų mokesčio surinkimo planą 11 mln. litų, bet, formuojant naują biudžetą, bendros pajamos suplanuotos mažesnės.

Vilnius ir toliau Vyriausybės ir Seimo sprendimais paliktas miestu-donoru. Miesto finansines problemas pradėtų spręsti ir pakankamą būtiniausių sričių finansavimą užtikrintų GPM dalies, liekančios miesto biudžete, padidinimas nuo 40 iki 60 proc.

Vien tik Vilniuje planuojama surinkti 40 proc. visoje šalyje mokamo gyventojų pajamų mokesčio - apie 1,52 mlrd. litų. Pagal Seimo priimtus įstatymus, miesto biudžete iš šios sumos turėtų likti apie 0,366 mlrd. litų - likusi dalis bus perskirstyta kitoms savivaldybėms ir valstybės biudžetui. Lietuvoje planuojama surinkti 3,78 mlrd. litų GPM, rašoma savivaldybės pranešime.

Savivaldybė aiškina, kad Seimo sprendimais nulemto nepakankamo net ir pagrindinių sričių finansavimo savivaldybė yra priversta ir toliau „karpyti“ išlaidas apie 12 proc.

2013 metų miesto biudžete ypač stipriai mažinamos išlaidos infrastruktūros objektų plėtrai, aplinkos ir kraštovaizdžio apsaugai, informacinės visuomenės plėtrai, būsto plėtrai. Mažės finansavimas ir seniūnijų veiklos programoms, sveikatos apsaugai, turizmo plėtrai, senamiesčio atgaivinimo programai, socialinei apsaugai, kūno kultūros ir sporto plėtrai, kultūros veiklos bei verslo aplinkos gerinimo programoms. Esą ženkliai mažinamas ir Administracijos direktoriaus rezervas.