Pasaulyje

2019.07.24 15:47

Muelleris teigia neišteisinęs Trumpo, nors JAV prezidentas mano kitaip

atnaujinta 17.07
BNS, LRT.lt2019.07.24 15:47

Buvęs specialusis prokuroras Robertas Muelleris trečiadienį atvyko į JAV Kongresą liudyti dviem Atstovų Rūmų komitetams apie savo vadovautą tyrimą dėl Rusijos kišimosi į 2016 metų Amerikos prezidento rinkimus.

R. Muelleris liudydamas sakė, jog tyrimas nenustatė JAV prezidento Donaldo Trumpo komandos sąmokslo su Rusijos valdžia. Tačiau tyrimas nesigilino ar komandos nariai suokalbiavo su Rusija, nes „tai nėra teisinis terminas“.

Specialusis prokuroras pažymėjo, jog tyrimas nustatė, kad Rusijos valdžia kišosi į mūsų (JAV) rinkimus plačiai ir sistemingai“. Jis taip pat pabrėžė, kad Rusija norėjo, kad JAV prezidento rinkimus laimėtų D. Trumpas.

Kartu R. Muelleris pažymėjo, kad nekomentuos JAV generalinio prokuroro teiginių apie šį tyrimą bei pridėjo, jog tyrimas neišteisino D. Trumpo ir nenustatė, kad JAV prezidentas nepažeidė įstatymų. Tai prieštarauja ankstesniems paties D. Trumpo pareiškimams, jog tyrimo ataskaita jį visiškai išteisino.

R. Muelleris liudydamas sakė, kad jo komanda metus bandė susitarti su D. Trumpu dėl interviu tyrimui, tačiau to padaryti nepavyko, nes prezidentas atsisakė.

Į Rayburno Atstovų Rūmų kompleksą trečiadienį ryte atvykusį R. Muellerį lydėjo du policininkai. Svarstymų salėje taip pat buvo R. Muellerio aukšto rango padėjėjas Aaron Zebley.

R. Muelleris duos parodymus Atstovų Rūmų teismų komitetui ir Žvalgybos komitetui.

Jo vadovaujamas tyrimas beveik dvejus metus metė šešėlį ant prezidento Donaldo Trumpo Baltųjų rūmų. Jis oficialiai buvo baigtas kovą, specialiajam prokurorui pateikus 448 puslapių ataskaitą.

Nuo savo paskyrimo 2017 metais R. Muelleris tik kartą viešai kalbėjo apie savo tyrimą – per gegužę surengtą devynias minutes trukusią spaudos konferenciją, per kurią jis į klausimus neatsakinėjo.

R. Muelleris sakė nenorįs liudyti įstatymų leidėjams ir tvirtino, kad nepasakys nieko, ko nėra jo ataskaitoje.

D. Trumpas vadino R. Muellerio tyrimą „raganų medžiokle“.