Pasaulyje

2019.07.26 15:09

Šiaurės Korėjoje įprasta žiūrėti draudžiamus užsienio filmus: nuo didesnių bausmių apsaugo kyšiai

LRT.lt2019.07.26 15:09

Šiaurės Korėjos valdžia suėmė grupelę paauglių, žiūrėjusių Pietų Korėjos kūrėjų filmus. Nors filmai iš Pietų Korėjos yra populiarūs, tačiau Šiaurės Korėjoje juos žiūrėti draudžiama, rašo „Radio Free Asia“.

Oficialiai užsienio žiniasklaidos produktų vartojimas Šiaurės Korėjoje yra draudžiamas, tačiau medžiaga iš užsienio šalies gyventojai naudojasi paslapčia. USB laikmenose laikomi filmai, muzika ir televizijos laidos yra atgabenamos per sieną su Kinija ar kitais šaltiniais.

Be to, prie siuntinių pritaisytas laikmenas su užsienio žiniasklaidos produktais helio pripildytais balionais į Šiaurės Korėją skraidina žmogaus teisių aktyvistai iš Pietų Korėjos, rašo „Radio Free Asia“.

Įprasta išsisukti

Užsienio žiniasklaidos vartojimas Šiaurės Korėjoje yra įprastas reiškinys, o į policijos rankas pakliuvę šalies piliečiai dažniausiai atsiperka kyšiais.

Tačiau pastaruoju metu taikomos bausmės sustiprėjo. 2016 m. „Radio Free Asia“ pranešė, kad Šiaurės Korėjos valdžia keletui Pietų Korėjos televizijos laidų žiūrėjusių ir platinusių asmenų paskyrė mirties bausmes.

Anot šaltinių, dabar areštuotiems paaugliems gresia darbo stovykla.

„(Juos) prieš keletą dienų (vieno paauglio namuose) Samsu apskirtyje sučiupo 109-oji Priežiūros biuro grupė – komanda, gaudanti nelegalią vaizdo medžiagą žiūrinčius asmenis“, – „Radio Free Asia“ kalbėjo šaltinis iš Jangango provincijos.

„Šiaurės Korėjos kūrėjų filmą „The Drug King“ (liet. „Narkotikų karalius“) jie žiūrėjo per nedidelį nešiojamą vaizdo grotuvą“, – nurodė šaltinis. Anot jo, filmą per nešiojamą vaizdo grotuvą, o ne per televizorių paaugliai žiūrėjo todėl, kad netikėto reido metu šį įrodymą lengviau paslėpti.

„Kai pasirodė 109 būrys, vienas vaikinas grotuvo SD kortelę įsikišo į burną, tačiau būrio specialistui pavyko atkurti grotuvo naudojimo istoriją. Anot šaltinio, „septyni paaugliai, įtariami Pietų Korėjos filmų žiūrėjimu, buvo išvežti į 109 būrio įstaigą“.

Kitas šaltinis, taip pat iš Jangango provincijos, tą pačią dieną „Radio Free Asia“ minėjo, kad „vaikai, kuriuos už Pietų Korėjos filmų žiūrėjimą suėmė 109 būrys, yra 15–17 metų. Būrys juos tardo, iš kur jie gavo Pietų Korėjos kūrėjų filmus.“

Antras šaltinis minėjo, kad vaikams niekas neduoda maisto, todėl apklausose jie turi dalyvauti tuščiu skrandžiu.

„Į 109 būrio įstaigą atvyko vaikų tėvai ir su ašaromis akyse maldavo atleidimo už prastą auklėjimą, tačiau valdžia atkirto, kad 14-kos metų sulaukę ir vyresni paugliai privalo vykti į pataisos stovyklą“, – „Radio Free Asia“ kalbėjo antras šaltinis.

Norėdami, kad jų vaikai būtų paleisti į laisvę, tėvai pareigūnams siūlė kyšį.

„Tėvai 109 būryje turi pažįstamų ir bandė už kiekvieną vaiką pasiūlyti 1 tūkst. Kinijos juanių (beveik 200 eurų) kyšį, tačiau už šį įvykį atsakingas darbuotojas pakėlė sumą sakydamas, kad jo komandoje dirba penki žmonės ir šią užduotį jiems skyrė viršesnė vadovybė“, – kalbėjo antrasis šaltinis.

„Taigi, (valdžia) pažadėjo paleisianti vaikus, jei už kiekvieną bus sumokėta kiek daugiau nei 2 tūkst. juanių (apie 260 eurų). Tėvams neliko kito pasirinkimo, tad jie ieško, kas jiems paskolintų pinigų ir taip jie galėtų sumokėti kyšius. Tai jiems kelia pasipiktinimą teisėsaugos institucijomis“, – „Radio Free Asia“ kalbėjo šaltinis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.