Naujienų srautas

Pasaulyje2019.07.24 17:45

CNN: incidentas su bombonešiais rodo – Kinija ir Rusija išbando karinę partnerystę

LRT.lt 2019.07.24 17:45

Antradienį Pietų Korėja paleido 360 šūvių į jos oro erdvę kirtusius Rusijos ir Kinijos orlaivius. Nors Kremlius pripažino „netyčia“ įskridęs į valstybei priklausančią teritoriją, Pekinas savo veiksmus neigia. Šis incidentas pademonstravo – Vladimiras Putinas ir Xi Jinpingas išbando savo karinę partnerystę, rašo CNN.

Anot Pietų Korėjos, du Kinijos „H-6“ bombonešiai kartu su dviem Rusijos strateginiais bombonešiais „Tu-95“ įskrido į Seulo oro gynybos erdvę. Kaip CNN teigė Pietų Korėjos Generalinio štabo viršininkai, jie po pranešimų į orlaivius paleido šimtus įspėjamųjų šūvių.

Tai patvirtino ir Japonijos gynybos ministras, pridūręs, kad Rusijos kariai įsiveržė į Japonijos oro erdvę, kol Rusijos ir Kinijos bombonešiai skraidė aplink.

Anot CNN, šis Rusijos ir Kinijos žingsnis yra kylančios karinės sąjungos tarp Maskvos ir Pekino bandymas. Antradienį pranešime Rusijos gynybos ministras nurodė, kad Rusijos ir Kinijos karinių pajėgų vykdyta operacija buvo „pirmasis jungtinis oro patruliavimas ilgo nuotolio orlaiviu Azijos ir Ramiojo vandenyno regione“.

Jungtinis patruliavimas buvo vykdomas „siekiant pagilinti ir plėtoti Rusijos–Kinijos ryšius kaip visapusiškos partnerystės (tarp Maskvos ir Pekino) dalį ir toliau didinant bendradarbiavimą tarp dviejų šalių ginkluotųjų pajėgų, tobulinant jų galimybę vykdyti jungtinius veiksmus ir stiprinant globalų strateginį stabilumą“, – buvo nurodyta CNN pateiktame ministro pranešime.

Rusija ir Kinija jau kurį laiką regione demonstruoja savo karinio aljanso galias. Praėjusiais metais Rusija vykdė pratybas „Vostok 2018“, kurias vadino didžiausiomis nuo Sovietų Sąjungos žlugimo, jose dalyvavo tūkstančiai karių iš Kinijos ir Mongolijos.

Tačiau antradienio įvykiai oro erdvėje didina Rusijos ir Kinijos partnerystės keliamą riziką, rašo CNN.

Kol abi šalys neturi jokios bendros gynybos sutarties, kokią yra pasirašiusi JAV su Japonija ir NATO šalimis, pratybos gali būti laikomos bandymu to, ką kariai vadina „suderinamumu“, arba Kinijos ir Rusijos kariuomenių gebėjimu veikti kartu praktiniame lygmenyje.

Anot Tolimųjų Rytų federalinio universiteto tarptautinių santykių eksperto Artiomo Lukino, Maskva ir Pekinas nuolat stiprina vadinamąjį „kvazialjansą“. Pastarąjį incidentą jis apibūdino kaip šalių siekį pademonstruoti savo bendrą galią ir „nusiųsti žinutę Tokijui, Seului ir Vašingtonui“, rašoma CNN.

„Jei atvirai, nustebau išgirdęs šią naujieną, – CNN prisipažino A. Lukinas. – Nesitikėjau, kad šis veiksmas bus toks neapgalvotas ir provokatyvus.“

V. Putinas su Xi Jinpingu ya užmezgę išskirtinį ryšį, o praėjusį mėnesį Rusijos prezidentas net viešai išreiškė palaikymą Pekinui, kuris šiuo metu yra įsitraukęs į prekybos karą su Vašingtonu. Vykstant oro erdvių pažeidimams, pasaulio dėmesys dabar bus nukreiptas į tai, ar V. Putinas su Xi Jinpingu petys petin laikytųsi ir įvykus karinei konfrontacijai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi