Pasaulyje

2019.07.24 10:45

Įtarimai apie nežinomo ginklo panaudojimą: JAV diplomatų smegenyse aptikti pakitimai

BNS 2019.07.24 10:45

Maždaug 40 JAV diplomatų, sužeistų paslaptingomis aplinkybėmis Kuboje, tomografija atskleidė pastebimus smegenų pakitimus palyginti su kontroline grupe, antradienį paskelbė diplomatus ištyrę mokslininkai.

Tyrimui, kurio išvados paskelbtos žurnale „Journal of the American Medical Association“, vadovavo Pensilvanijos universiteto profesoriai.

Jie nepateikia jokių išvadų dėl simptomų, kuriuos diplomatai patyrė nuo 2016 metų pabaigos iki 2018 metų gegužės, priežasties. Tačiau pacientų magnetinio rezonanso tomografija (MRT) patvirtina, kad „kažkas nutiko šių žmonių smegenims“, naujienų agentūrai AFP sakė tyrime dalyvavusi Pensilvanijos universiteto radiologijos profesorė Ragini Verma.

„Galiu pasakyti tik tiek, kad tiesą dar reikia surasti. Kad ir kas nutiko, tai sukėlė ne anksčiau buvusi liga, nes dėl to mes tikriname“, – sakė ji.

Nuo 2016 metų pabaigos Havanoje dirbę diplomatai ir kai kurie jų šeimų nariai patyrė nepaaiškinamų simptomų nuo pusiausvyros sutrikimo ir svaigulio iki koordinacijos nebuvimo, neįprastų akių judesių, nerimo ir to, ką nukentėjusieji pavadino „suvokimo rūku“.

2017 metų rugsėjį Jungtinės Valstijos atšaukė daugumą savo diplomatinių darbuotojų iš Kubos sostinės.

Kai kurie iš jų pasveiko ir grįžo į darbą, bet kitų reabilitacija dar tęsiasi, sakė R. Verma.

JAV vyriausybė niekada viešai nepaaiškino šių paslaptingų sveikatos sutrikimų priežasties. Vyriausybė nei paneigė, nei patvirtino, kad egzistuoja atakų panaudojant kažkokį akustinį ginklą galimybė, kaip be įrodymų pranešė kai kurios JAV žiniasklaidos priemonės.

Kuba neigė bet kokią atsakomybę dėl šių incidentų, kurie taip pat paveikė mažiausiai 14 Kanados piliečių. Otava galiausiai sausio mėnesį taip pat atšaukė daugumą savo diplomatų iš Havanos.

JAV valstybės departamento prašymu 44 diplomatai ir jų šeimų nariai nuo 2017 metų vidurio buvo nusiųsti į Pensilvanijos universiteto smegenų traumų centrą atlikti MRT.

Mokslininkai jų testų rezultatus palygino su 48 žmonių iš dviejų kontrolinių grupių MRT atvaizdais. Skirtumai statistiškai yra reikšmingi ir yra susiję su smegenų baltąja medžiaga bei judėjimą kontroliuojančiomis smegenėlėmis.

Valstybės departamento atstovas sveikino „medikų bendruomenės diskusiją šiuo neįtikimai sudėtingu klausimu“ ir sakė, kad „svarbiausias departamento prioritetas išlieka jo darbuotojų sauga, saugumas ir gerovė“.

Pasak R. Vermos, labai svarbu ilgą laiką stebėti diplomatus ir jų šeimų narius, kad būtų galima „matyti, ar šie pakitimai rutuliojasi ir keičiasi“.

Kuba atmeta tyrimą

Reaguodama į šią ataskaitą Havana dar kartą paneigė bet kokią savo atsakomybę.

Šis tyrimas „neleidžia pasiekti aiškių ir galutinių mokslinių išvadų“, sakė Kubos Neuromokslų centro vadovas Mitchellas Valdesas-Sosa.

Jis žurnalistams sakė, jog „priešingai spėlionėms“ tyrimas „neparodo, kad šie diplomatai patyrė smegenų pažeidimų būdami Kuboje“.

Užsienio reikalų ministerijos pareigūnė Johana Tablada, atsakinga už JAV klausimus, sakė, kad kol kas „nėra jokių įrodymų apie jokias atakas“ prieš JAV diplomatus, ir paragino Vašingtoną liautis „taip neatsakingai“ vartojus šį terminą.

J. Tablada paragino Baltuosius rūmus liautis naudojusis šiuo klausimu „kaip pretekstu įvesti vis agresyvesnes naujas sankcijas“ Kubos žmonėms.