Pasaulyje

2019.07.24 08:42

Borisas Johnsonas taps nauju Britanijos premjeru su „Brexito“ misija

BNS2019.07.24 08:42

Borisas Johnsonas trečiadienį oficialiai taps Jungtinės Karalystės ministru pirmininku su misija spalio 31-ąją, kad ir kas nutiktų, įgyvendinti „Brexitą“, nepaisant maištaujančių parlamentarų.

Buvęs užsienio reikalų sekretorius, labiausiai garsėjantis netaktu, retorinėmis vingrybėmis ir audringu asmeniniu gyvenimu, antradienį buvo paskelbtas naujuoju valdančiosios Konservatorių partijos lyderiu.

55 metų B. Johnsonas oficialiai valdžią perims per susitikimą su karaliene Elžbieta II Bakingamo rūmuose, o vėliau prie naujųjų namų Dauningo gatvės 10-ajame name pasakys pirmą savo, kaip premjero, kalbą.

B. Johnsono pirmtakė Theresa May turėjo trauktis nesugebėjusi užsitikrinti parlamento pritarimo „Brexito“ susitarimui, kurį ji pasiekė su Europos Sąjungos lyderiais. B. Johnsonas žadėjo šį susitarimą peržiūrėti, nors Briuselis tvirtina, kad jokie pakeitimai nėra įmanomi.

Antradienį sakydamas pergalės kalbą B. Johnsonas ragino „nutraukti abejonių savimi bei neigiamo nusistatymo pančius“, ir pažadėjo suvienyti smarkiai susiskaldžiusią šalį.

Tačiau dėl pažado išstoti iš Europos Sąjungos su sutartimi ar be jos B. Johnsono laukia nelengva priešprieša su įtakingais jo paties partijos parlamentarais, nenorinčiais „Brexito“ be sutarties. Tai kelia grėsmę jo minimaliai persvarai parlamente ir nulemia pirmalaikių rinkimų tikimybę.

Per partijos narių balsavimą buvęs Londono meras lengvai įveikė savo varžovą, užsienio reikalų sekretorių Jeremy Huntą.

B. Johnsonas laimėjo partijos vidaus rinkimus, surinkęs torių 92 153 balsus; J. Huntas užsitikrino 46 656 torių palaikymą, pranešė vadinamojo 1922-ųjų komiteto pirmininkė Cheryl Gillan.

Balsavime dalyvavo iš viso 159 320 (87,4 proc.) partijos narių, nurodė ji.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmasis iš pasaulio lyderių pasveikino B. Johnsoną ir pareiškė: „Jis bus puikus!“

B. Johnsonas niekada neslėpė ambicijų dėl valdžios ir pasinaudodamas savo prekiniu ženklu tapusiais pokštais ir gąsdinimais pasiekė netikėtų rinkimų pergalių, tačiau valdžią perima didžiulės suirutės metu.

„Pasirūpinsime atlikti „Brexitą“

B. Johnsonas, vadovavo 2016 metų „Brexito“ referendumo kampanijai, pažadėjo, kad JK išstos iš Europos Sąjungos numatytu laiku – spalio 31 dieną, su „Brexito“ sutartimi arba be jos.

„Pasirūpinsime atlikti „Brexitą“ spalio 31 dieną“, – jis pareiškė sakydamas pergalės kalbą.

Tačiau jo laukia nelengva priešprieša su parlamentu, pasiryžusiu užkirsti kelią šalies išstojimui iš Bendrijos nesusitarus dėl tolesnių ryšių.

Keli torių ministrai jau yra paskelbė atsistatydinsiantys, kad pasipriešintų bet kokiam spaudimui palikti ES be sutarties. Ekonomistai perspėja, kad toks scenarijus gali smarkiai sutrikdyti prekybą ir nugramzdinti Britaniją į recesiją.

Dabartinę „Brexito“ sutartį britų Bendruomenių Rūmai jau triskart atmetė.

B. Johnsonas tvirtina sugebėsiantis įtikinti ES dėl „Brexito“ derėtis iš naujo, bet Bendrija sako, kad pakartotinių derybų nebus.

ES vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier sakė norįs dirbti su B. Johnsonu, kad būtų „paspartintas išstojimo sutarties ratifikavimas ir pasiektas tvarkingas #Brexit.“

Tačiau jis pridūrė esąs pasiruošęs „pertvarkyti“ papildomą politinę deklaraciją dėl būsimų ES ir JK ryšių.

Kreipdamasis į Konservatorių partijos narius po savo laimėjimo B. Johnsonas tvirtino, kad jo prekiniu ženklu tapęs optimizmas padės rasti išeitį.

„Kaip koks nors tįsantis milžinas pakilsime ir nutrauksime abejonių savimi bei neigiamo nusistatymo pančius“, – kalbėjo jis.

Įtampa Persijos įlankoje

Pirmosiomis dienomis premjero poste B. Johnsonui gali tekti atidėti į šalį vidaus politikos kovas, kad galėtų imtis spręsti įtampą su Iranu.

Šiitiška respublika praeitą penktadienį strategiškai svarbiame Hormūzo sąsiauryje sulaikė su Britanijos vėliava plaukiojantį tanklaivį. Tai buvo įvykdyta praėjus dviem savaitėms po incidento, per kurį JK tarnybos sulaikė vieną Irano tanklaivį prie Gibraltaro krantų.

Ši priešprieša vystosi tvyrant didelei įtampai tarp Irano ir JAV dėl Teherano menamų branduolinių ambicijų.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas per „Twitter“ pasveikino B. Johnsoną ir pareiškė: „Iranas nesiekia konfrontacijos.“

„Tačiau turime 1 500 mylių (2,4 tūkst. km) Persijos įlankos pakrantę. Tai mūsų vandenys, ir mes juos ginsime“, – pabrėžė jis.