Pasaulyje

2019.07.23 14:05

Britanijos konservatoriai pasirinko – premjeru taps Borisas Johnsonas

atnaujinta 17.37

Didžiosios Britanijos konservatorių partija naujuoju lyderiu išrinko Borisą Johnsoną. Šis politikas trečiadienį oficialiai pradės eiti ministro pirmininko pareigas, iš posto atsistatydinus Theresai May.

159 tūkst. torių dėl būsimo partijos vedlio ir Didžiosios Britanijos premjero balsavo iki pirmadienio popietės. Už B. Johnsoną balsus atidavė 92 153 (66 proc.) partijos nariai, o jo konkurentą, dabartinį Britanijos užsienio reikalų ministrą Jeremy Huntą palaikė 46 656 (34 proc.) konservatoriai.

„Žinau, kad bus žmonių, kurie kvestionuos jūsų sprendimo išmintingumą“, – po išrinkimo savo partijos nariams sakė B. Johnsonas, pripažindamas, kad jis nėra visiems priimtinas kandidatas.

509 biuleteniai buvo pripažinti negaliojančiais.

B. Johnsonas padėkojo savo varžovui už kampanijos metu išsakytas „puikias idėjas“ bei pajuokavo jas „pavogęs“.

Pagrindinis naujojo premjero uždavinys – išspręsti užsitęsusį „Brexitą“. Dabartinis pratęstas derybų dėl išstojimo iš ES etapas baigis spalio 31-ąją.

Vyriausiasis ES „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier tviteryje pasveikino B. Johnsoną su išrinkimu, sakė besiviliantis efektyvaus bendradarbiavimo, kad būtų pasiektas „tvarkingas „Brexitas“. M. Barnier sakė, jog ES yra pasiruošusi toliau dirbti prie susitarimo sąlygų.

D. Trumpas taip pat tviteryje pasveikino išrinktą B. Johnsoną pareiškęs, jog šis „bus nuostabus“ premjeras.

Taip pat B. Johnsonas padėkojo buvusiai premjerei Th. May ir sakė, kad jam buvo „privilegija“ dirbti jos vyriausybėje, kai 2016–2019 m. ėjo užsienio reikalų ministro pareigas. Th. May tviteryje taip pat pasveikino B. Johnsoną ir sakė, jog „dabar turime dirbti kartu, kad parengtume visai Jungtinei Karalystei priimtiną „Brexitą“ bei į vyriausybę neįleistume Jeremy Corbyno“.

Favoritu užimti šias pareigas laikytas B. Johnsonas žadėjo įgyvendinti „Brexitą“ per numatytą laiką, net jei tai reikštų palikti Bendriją be jokio susitarimo.

B. Johnsonas sakė, kad konservatoriams taip pat reikės rinkimuose nugalėti leiboristų partiją, kuriai vadovauja Jeremy Corbynas. Neseniai jis pranešė, kad leiboristai remtų idėją, jog prieš „Brexito“ įgyvendinimą turėtų būti surengtas naujas referendumas, kuriuo visuomenė galėtų išreikšti nuomonę dėl suderėtų išstojimo sąlygų.

Dėl „Brexito“ sukeltos politinės sumaišties, konservatoriai prarado rinkėjų palaikymą. Prieš 2016 m. surengtą referendumą jų populiarumas siekė 40 proc., dabar – vos 25 procentus.

Antradienį, prieš paskelbiant Th. May įpėdinį, atsistatydino švietimo ministrė Anne Milton. Pirmadienį apie atsistatydinimą pranešė Europos ir JAV reikalų ministras Alanas Duncanas. Praėjusią savaitę iš posto pasitraukė kultūros ministrė Margota James, o sekmadienį iždo sekretorius Philipas Hammondas tai pat pranešė paliksiantis pareigas prieš Th. May pasitraukimą.

Kas yra B. Johnsonas

B. Johnsonas yra pripažinęs, kad aiškių pažiūrų neturi, bet būti pirmam jam rūpėjo nuo vaikystės.

Pasiekti gyvenimo tikslą – patekti į premjero rezidenciją – progą jam suteikė „Brexitas“. Jis kaip niekas prisidėjo prie referendumo pergalės, bet prieš tai, kai reikėjo apsispręsti, ar agituos už išstojimą, ar prieš, per paskutinę dieną dukart keitė nuomonę ir buvo surašęs dvi priešingas argumentų versijas.

Gimęs Niujorke, augęs Briuselyje, turintis turkiško ir lietuviško kraujo, iš geriausios mokyklos ir geriausio universiteto prisirinkęs antikos citatų, jis į „Brexitą“ žiūri kaip į globalistinę galimybę. Kitaip negu pagrindiniai jo partijos rėmėjai – mažų miestelių vidurinioji klasė, baltieji ir pagyvenę, norintys grįžti prie sienų.

Atleistas iš vieno dienraščio už pramanytas citatas, B. Johnsonas tapo kito dienraščio Bruselio korespondentu ir pradėjo žerti iš piršto laužtas istorijas apie baisiąją Europos Sąjungą. Buvęs jo redaktorius rašė, kad jam nepatikėtų piniginės. B. Johnsonas save užvesdavo rašyti, užsidarydamas ir šaukdamas keiksmažodį ant vazono su juka.