Pasaulyje

2019.07.23 10:24

Naujo Britanijos premjero belaukiant – vis mažiau žmonių nori „Brexito“

Šiandien bus paskelbti valdančiosios Jungtinės Karalystės konservatorių partijos narių balsavimo paštu dėl premjero kandidatūros rezultatai. 160 tūkst. torių rinkosi tarp iškalbingo, bet neretai niekus paistančio griežto „Brexito“ šalininko Boriso Johnsono ir gerokai inteligentiškesnio bei nuosakesnio Jeremy Hunto.

Naujajam Jungtinės Karalystės premjerui reikėtų dėkoti už sunkiai iškovotą premjero postą tik niekaip nesibaigiančiam „Brexitui“. Būtent „Brexito“ ideja leido britų konservatoriams susirinkti nacionalistų balsus ir pastaruosius kelerius metus išsilaikyti valdžioje.

Bet negalėdami įgyvendinti jo iki galo nekaip tarpusavyje nesutariantys torių politikai taip pat supriešino ir šalies gyventojus. Per paskutinį „Brexito“ priešininkų protestą Londone žodžių į vatą niekas nevyniojo.

„Borisas ir „Brexitas“? – tikiuosi, kad Borisas toks neišgydomai nekompetentingas, kad „Brexitas“ neįvyks. Tokia mano viltis. Jam niekas nesiseka – jis labai didelis tinginys. Jis visiškai nepripažįsta tiesos ir tikiuosi, sugraius ir „Brexitą“, – žurnalistams sakė pensininkas Peteris Dilworthas.

„Manau, tai mes turėtume tarti paskutinį žodį dėl „Brexito“. Jei žmonės nori išstoti, tada išstojame. Tai būtų demokratiška, bet turime suteikti žmonėms galutinį žodį, kad jie pasirinktų – o gal jie nori likti?“ – komentavo protesto dalyvė Kate Willoughby.

Per trejus metus, po nedidele persvara „Brexito“ rėmėjų laimėto referendumo, šalį valdantys konservatoriai taip ir nerado visiems ir visų pirma sau patiems priimtino būdo kaip jį įgyvendinti. Dėl tokios padėties jų palaikymas nuo rekordinių daugiau kaip 40 proc. prieš referendumą dabar krito iki 25-ių.

„Atlikome daugybę apklausų rinkimų apylinkėse visoje šalyje ir dabar 422 iš 650-ies žmonės norėtų likti. Tai reiškia, kad gerokai daugiau nei pusė šalies norėtų likti Europos Sąjungoje. Todėl būtų teisinga grįžti atgal ir pasitikrinti ką daryti, kad būtų išvengta išstojimo iš Europos Sąjungos pačiu blogiausiu būdu“, – teigė „Best for Britain“ instituto direktorė Naomi Smith.

„Būdama jamaikietiškos, daniškos ir angliškos kilmės net negaliu pagalvoti, kad atsiskirsime nuo artimiausių kaimynų, prarasime kultūros ir politikos potencialą. Ir ypač, kai tai daroma prieš jaunų žmonių valią, o būtent jiems reikės tai pergyveti – manau tai visiškai nesąžininga“, – sakė kita protesto dalyvė Charlie Morgan.

Kita vertus, „Brexitas“ ir neisbaigiančios rietenos Bendruomenių rūmuose nusmukdė ne tik torių, bet ir jų oponentų leiboristų reitingus. Tai leido iškilti naujai „Brexito partijai“ ir atgaivino jam itin greižtai beispriešinančius leiboristus, bei sustiprino škotų nacionalistus.

Jei ir šiai koonservatorių valdžiai nepavyks įgyvendinit „Brexito“, labai tikėtini nauji rinkimai, bet jie bus sunkiai prognozuojami, nes valdžią Jungtinėje Karalystės turės formuoti ne dvi didelės, o mažiausiai 5 apylygės partijos.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 1:30 min.

Žinios. Šiandien Jungtinėje Karalystėje bus paskelbti rezultatai dėl premjero posto