Pasaulyje

2019.07.23 07:26

Pietų Korėjos naikintuvai 400 šūvių įspėjo Rusijos lėktuvą, Kremlius neigia kaltinimus

Japonija protestuoja; atnaujinta 14.52
BNS2019.07.23 07:26

Pietų Korėjos naikintuvai antradienį paleido beveik 400 įspėjamųjų šūvių į Rusijos karinį lėktuvą, pažeidusį šalies oro erdvę, pareiškė Seulas, tačiau Maskva tai neigia.

Pietų Korėja pareiškė, kad rusų karinis lėktuvas A-50 su su oro kontrolės ir įspėjimo sistema dukart pažeidė jos oro erdvę virš Japonijos jūros, todėl į orlaivį buvo paleista įspėjamųjų šūvių.

Tuo metu Maskva paneigė, kad jos kariniai lėktuvai pažeidė Pietų Korėjos oro erdvę, ir tvirtino, kad vyko planuotos pratybos virš tarptautinių vandenų.

Tačiau Seulas nurodė, kad karinis lėktuvas pažeidė Pietų Korėjos oro erdvę netoli ginčijamų Dokdo salų. Šią teritoriją kontroliuoja Pietų Korėja, tačiau pretenzijas į ją reiškia ir Japonija.

Tai buvo pirmas toks oro erdvės pažeidimas nuo 1953-ųjų, kai baigėsi Korėjos karas.

Pietų Korėjos prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Chung Eui-yongas Rusijos saugumo tarybai skirtoje žinutėje perspėjo apie rimtas pasekmes, jei toks incidentas pasikartotų, pranešė Mėlynųjų rūmų atstovė.

„Labai rimtai vertiname šį incidentą ir imsimės daug griežtesnių priemonių, jei tai pasikartos“, - prezidentūros atstovė citavo pareigūną.

„Reikalauju, kad Rusijos saugumo taryba įvertintų situaciją ir imtųsi reikalingų priemonių“, – sakoma Seulo pareiškime.

Maskva kaltinimus neigia

Maskva savo ruožtu tvirtina, kad jokio incidento nebuvo.

„Du strateginiai bombonešiai iš Rusijos oro pajėgų vykdė planuotą skrydį oro erdvėje virš neutralių Japonijos jūros vandenų“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Be to, šalies gynybos ministerija paneigė, kad Pietų Korėjos naikintuvai paleido įspėjamųjų šūvių.

„Jokių Pietų Korėjos naikintuvų įspėjamųjų šūvių nebuvo. Jei rusų pilotai pajustų grėsmę saugumui, atsako netektų laukti“, – pareiškė ministerija.

Pasak Pietų Korėjos pareigūnų, pirmasis oro erdvės pažeidimas įvyko antradienį po 9 val. vietos (3 val. Lietuvos) laiku ir truko tris minutes. Po pusvalandžio rusų lėktuvas grįžo ir Pietų Korėjos oro erdvėje prabuvo keturias minutes, informavo pietų korėjiečių kariuomenė.

Pasak kariškių, reaguodami į incidentą Pietų Korėjos naikintuvai F-15K ir F-16K paleido įspėjamųjų šūvių. Vienas kariuomenės pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad reaguojant į pirmąjį oro erdvės pažeidimą buvo paleista 80 šūvių, o per antrąjį – 280.

Pasak to kariškio, vienu metu atstumas tarp Pietų Korėjos ir Rusijos karinių lėktuvų tebuvo vienas kilometras.

Rusų lėktuvas „neatrodė turįs priešiškų ketinimų“, nes skrido „pastoviu greičiu ir kryptimi“, sakė tas korėjiečių pareigūnas.

Jo teigimu, per tyrimą bus aiškinamasi, kokie buvo Rusijos orlaivio oro erdvės pažeidimo motyvai.

Japonija pareiškė protestą

Japonija pareiškė protestą Maskvai ir Seului dėl incidento virš Japonijos jūros, kuriame dalyvavo rusų karinis lėktuvas, antradienį pranešė japonų žiniasklaida, remdamasi šaltiniais vyriausybėje.

„Negalime leisti tokių veiksmų savo teritorijoje“, – sakoma Tokijo pranešime, kuris diplomatiniais kanalais buvo perduotas Seului ir Maskvai.

Naujienų agentūra „Bloomberg“ pranešė, kad Japonijos vyriausybės atstovas Yoshihide Suganurodė, jog Tokijas Rusijai pareiškė „rimtą protestą“ dėl incidento prie Liankūro salų, kurias Pietų Korėja vadina Dokdo, o Japonija – Takešima.

Y. Suga taip pat sakė, kad Japonijai sukėlė nerimą ir pranešimai apie pietų korėjiečių naikintuvų paleistus įspėjamuosius šūvius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.